Kuvvetin Cisimlerin Hareket ve Şekilleri Üzerindeki Etkileri Nelerdir ?

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 17 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Kuvvetin Cisimlerin Hareket ve Şekilleri Üzerindeki Etkileri Nelerdir ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kuvvetin Cisimlerin Hareket ve Şekilleri Üzerindeki Etkileri Nelerdir ?

  Her gün yüzlerce kez kuvvet uygular, cisimleri hareket ettiririz. Kuvvet, cisimler üzerine etki eder. Kuvvet uygulanan cisimler:

  *
  o Hızlanır

  * Pistte duran bir uçak, önce yavaş yavaş hareket eder, daha sonra hızlanır. Benzer şekilde; sürücü gaza basarak otomobile hareket yönünde kuvvet uygulanmasına neden olur.

  *
  o Yavaşlar ya da durur

  * Hareket eden bir cisme, hareket yönüne zıt yönde kuvvet uygulanırsa cisim yavaşlar ya da durur. Örneğin; limana yanaşan bir gemi, yavaşlamak için pervanelerini ters yönde döndürerek hareket yönüne ters yönde kuvvet uygular.

  *
  o Yön değiştirir

  * Kuvvet, hareket eden bir cismin yönünü değiştirir. Örneğin; hareketli top, engele çarpınca yön değiştirir.

  *
  o Şekil değiştirir

  * Kuvvet uygulanan cisimler, şekil değişikliğine uğrayabilir. Kuvvetin etkisi ortadan kalktıktan sonra bazıları eski hallerine dönerken, bazıları eski hallerine dönemezler. Eski hallerine dönebilen cisimlere esnek cisimler, eski hallerine dönemeyenlere ise esnek olmayan cisimler denir.

  *
  o Döner

  * Cisimler, kuvvetin etkisiyle dönebilir. Kuvvetin döndürücü etkisi birçok makine ve aracın yapımında kullanılmaktadır. Dönme hareketi, birçok teknolojik gelişmeye neden olmuştur. Cisimlere uygulanan kuvvet büyüdükçe, dönme hareketi daha hızlı olur.

  Sonuç olarak; kuvvetin cisimler üzerinde birbirinden farklı etkileri vardır. Bunlar; hareket ettirme, durdurma, yön değiştirme ve şekil değiştirme gibi etkilerdir. Kuvvet, cisimlerin biçimini ve hareket durumunu değiştirebilen etkidir.
   

Bu Sayfayı Paylaş