Kuva-yı Milliye Nedir? Özellikleri Nelerdir?

'Tarihi Bilgiler' forumunda Mavi_inci tarafından 16 Mart 2012 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Kuva-yı Milliye Nedir? Özellikleri Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kuva-yı Milliye Nedir? Özellikleri Nelerdir? Milli Mücadele Döneminde Kuva-yı Milliye

  Kuva-yı Milliye kelimesinin günümüz Türkçesi’ndeki karşılığı “Milli Güçler”dir. Kuva-yı Milliye’yi; işgallere karşı halkın harekete geçerek kendi bölgelerini bu işgallerden korumak, kurtarmak adına yaptıkları savunma hareketi olarak tanımlayabiliriz.

  Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşı’ndan yenik ayrılmasının ardından 30 Ekim 1918 tarihinde imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşmasının içerdiği ağır koşullar ve ardından itilaf devletlerinin birbiri ardına gelen işgalleri karşısında (Mondros Ateşkes Antlaşması hakkında bilgi için Damat Ferit Paşa’nın başında bulunduğu Osmanlı Hükümeti’nin işgallere tepkisiz kalması sonucunda halk direnişe geçmiş ve kendi bölgelerini işgallerden korumaya çalışmışlardır. Genel olarak düzensiz olan Kuva-yı Milliye birliklerinin oluşmasında Osmanlı Devleti’nin ordularının Mondros Ateşkes Antlaşması gereğince büyük bölümünün terhis edilmiş olması ve işgallere açık hale getirilmesi de etkili olmuştur.

  Kuva-yı Milliye birlikleri, özellikle Güney Cephesi’nde Fransızlara karşı (Antep, Urfa, Maraş, Adana savunmaları) savunmalar yapmış, ilk direnişlerini ise yine Güney Cephesi’nde Dörtyol’da Fransızlara karşı göstermişlerdir (19 Aralık 1918). İzmir’in 15 Mayıs 1919′da işgal edilmesinin ardından da Kuva-yı Milliye direnişi resmen başlamıştır.

  Kuva-yı Milliye bölgesel ve düzensiz birlikler olması nedeniyle düşmana zarar vererek yavaşlatmayı başarsa da durduramamış, bu nedenle de düzenli ordunun kurulmasına karar verilmiştir. 22 Haziran 1920′de Yunanlıların saldırısıyla Gediz Muharebeleri yapılmış ve Kuva-yı Milliye birlikleri bu savaştan yenik ayrılmıştır. bunun üzerine TBMM, 8 Kasım 1920′de düzenli ordunun kurulmasına karar vermiştir.

  Kuva-yı Milliye’nin yerine düzenli ordunun kurulması kararı bazı Kuva-yı Milliyecilerin isyan etmesine sebep olmuştur. Demirci Mehmet Efe ve Çerkes Ethem, düzenli ordunun kurulmasına karşı çıkarak ayaklanan Kuva-yı Milliyecilerdir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kuva Milliye Nedir Forum Tarih
Kuvayi Milliye Nedir Kuvayi Milliye Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 18 Aralık 2013
Kuvayi Milliye Nedir - Kuvayi Milliye Özellikleri Nelerdir Tarihi Bilgiler 27 Ağustos 2011
Kuvayi Milliye'nin Sağladığı Faydalar ve Özellikleri Nedir Tarihi Bilgiler 20 Temmuz 2011
Kuvayi Milliyenin Kuruluş Amacı Nedir Tarihi Bilgiler 20 Temmuz 2011
Kuvayi Milliye Ne Demek - Kuvayi Milliye Nedir Tarihi Bilgiler 20 Temmuz 2011

Bu Sayfayı Paylaş