Kutsal Kitaplar |8.56 MB|

'Kitap Özetleri & E-Kitaplar' forumunda DilzaR tarafından 28 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Kutsal Kitaplar |8.56 MB| konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]


  4 kitap ve hadisler karsilastirmali hoc bir program gelistirilmis. ..

  1- Musa (a.s.)'a : Tevrat
  2- Davut (a.s.)'a : Zebur
  3- Isa (a.s.)'a : Incil
  4- Hz.Muhammed (s.a.v.)'e : Kurani Kerim gönderilmiştir.


  TEVRAT: Tevrat kelimesi sözlükte, Kanun, Şeriat anlamlarına gelir, Israilogulları ndan Hz.Musaya indirilmiştir. Hz. Musa(a.s.)'dan sonra Tevratın aslı kaybolmuştur. Israilogulları nın din bilginleri tarafindan yazılan farklı Tevrat nüshaları ortaya çıkmıştır. Böylece Tevrat, ilahi kitap olma özelliğini kaybetmiştir. Tevrat´a Ahd-i Atik(Eski Ahid) de denir.

  ZEBUR: Zebur kelimesi sözlükte Yazılı şey, kitap anlamlarına gelir. Hz. Davud(a.s.)' a gönderilen ilahi kitaptır. Içinde 150 sure vardır, bu kitapta daha cok öğütler, dualar, ilahiler yer almaktadır. Bugün elde hiç bir nüshası yoktur, ancak Mezmürlar adıyla Tevratin içinde yer aldığı söylenmektedir.

  İNCİL: Incil kelimesi sözlükte Müjde, ögretmekanlamları na gelir. Hz. Isa(a.s.) aracılıgıyla Israilogulları na gönderilmiştir. Incilin aslı kısa zaman içerisinde kaybolmuştur, bugün elde mevcud olan incil, insanlar tarafından yazılmıştır. Bu Incil 4 kitap ve bazi mektuplardan meydana gelmiştir.
  1- Yuhanna
  2- Markos
  3- Luka
  4- Matta

  bu kitaplarda Hz.Isa(a.s)' in ilah olduğu yazılmaktadır. Peygamberimizden hiç bahsedilmiyor. Incil´e Ahdi Cedid(Yeni Ahid) de denir.

  KUR´ANI KERiM: Kuran kelimesi sözlükte Toplamak, okumak manalarına gelir. Yüce ALLAH tarafından Cebrail(a.s. ) aracılığıyla 610 yılında Hira magarasında 40 yaşında olan peygamberimize inmiştir. Indirildigi andan itibaren yazılarak ve ezberlenerek bize kadar ulaşmıştır. Bu sebeble indigi gibi bize ulaşmıştır. Kiyamete kadar da tek harfi bile degişmeden aslını muhafaza edecektir, Cünkü ALLAH´ü teala onu koruyacağını şu ayetle haber vermektedir: Kur´anı kesinlikle biz indirdik; elbette onu yine biz koruyacağız.(Hicr süresi-9.ayet) Kuran 23 senede yavaş yavaş inmiştir, ayetlerin bazısı Mekkede bazisi Medinede inmiştir. 87si Mekke 27si Medine de inmiştir. 114 suredir, en faziletli sure FATiHA süresidir. 6666 ayettir, en faziletli ayet Ayetel kürsi'dir. En uzun süre Bakara süresidir ( 50 sayfa). En kısa süre Kevser süresidir. Kuran 30 Cüzdür, 600 Sahifedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kutsal Kitaplar Forum Tarih
Peygamberlerin Kutsal Kitapları Nelerdir Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı 20 Şubat 2012
Peygamberlere İndirilen Kutsal Kitaplar Dini Sohbetler Dini Forum 23 Kasım 2011
Peygamberlere İndirilen Kutsal Kitaplar Nelerdir Dini Sohbetler Dini Forum 20 Ekim 2011
Hindu kutsal kitaplarından alıntılar Diğer Dinler İnançlar 16 Şubat 2010
Yahudilerin kutsal kitabının adı kısaca Diğer Dinler İnançlar 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş