Kutlugün Köyü Hakkında bilgi Merkez Trabzon

'Trabzon Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kutlugün Köyü Hakkında bilgi Merkez Trabzon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kutlugün Köyü - Kutlugün Merkez - Kutlugün Köyü Hakkında - Kutlugün Köyü Resimleri  İlçe: MERKEZ

  İl: TRABZON

  Kutlugün, Trabzon ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Yeni adıyla Düzyurt (Mesarya) köyünden 1940'lı yıllarda ayrılarak köy olmuştur. İran - Trabzon transit yolunun başlangıçı olması nedeniyle hareketli ticari ilişkileri vardır. Kasaplarıyla ve etiyle meşhur olup, kasaplar mevkii olarak da anılmaktadır. Köyün önemli bir bölümü otomotiv sektörü içindedir.

  Son yıllarda MAÇKA yolunun avantajı nedeniyle Bulugan'ın (Karakaş olarak da bilinir) ticari canlılığı artmıştır.

  Kültür

  Trabzon merkez köylerinin tüm kültürel özelliklerine sahiptir. Yaylacılık kültürü çok eskiden beri devam etmektedir.Kutlugün köyü halkı çoğunlukla Ayeser yaylasında yaylacılık yapmaktadır. Ayeser yaylası coğrafi olarak bir kısmı Gümüşhane-Torul ilçesi hudutları içersinde bir kısmıda Trabzon-Maçka ilçe hudutları içersinde bulunmaktadır.Ayeser yaylasına Trabzon-Maçka -Zigana dağın zirvesinden 20 km mesafeye gidilmektedir.Her yıl yayla şenlikleri adı altında 28 Ağustos günü AYESER ŞENLİKLERİ yapılır.Karadenizde en son yayla şenliği olarak düzenlenir ve böylece yayla şenlikleri sona erer.

  Coğrafya

  Trabzon merkezine 6 km. uzaklıktadır. Buluga, Veranköy, Orta Mahalle olmak üzere 3 mahalleden meydana gelmiştir. Nüfusun yoğunluğu orta mahallede yaşamaktadır.Trabzon-Erzurum kara yolu üzerinde Hacimehmet mevkii olarak tanınan yerleşim yeri kutlugün köyünün en eski yerleşim birimidir. Tarihi ipek yolu üzerinde bulunan ve geçmişte han,fırın,kahve,otel v.s ticari kervanların bütün ihtiyaçlarının giderildiği bu yer bugün ticari merkez olarak köye hizmet vermektedir.

  İklim


  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007 1950
  2000 1163
  1997 1256

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi; geçmiş yıllarda tarım ve hayvancılığa bağlıydı, günümüz ekonomisinde Otomotiv sektöründe servis bakım ve nakliyecilik önemli bir gelir kaynağı teşkil etmektedir.Köyün, Trabzon'a ve limana yakın olması rahat ulaşım imkanı sağladığından küçük ve orta ölçekli fabrika, atölye, depo gibi işletmelerin sayıları her geçen yıl artmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Ahmet Sevim
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur . Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Hacimehmet mevkiinden başlıyan ve orta mahallede devam eden tarihi köy yolu; yapılan çalışmalar neticesinde Çukurçayır Belediyesi bağlantı yolu olarak,Karayolları ağına alınmıştır.


  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kutlugün Köyü Hakkında Forum Tarih
Kutlugün Köyü Hayrabolu Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 3 Mayıs 2010
Kutlugün Köyü Merkez Muş Muş Tanıtımı 24 Mart 2010
Kutlugün Köyü Baskil Elazığ Elazığ Tanıtımı 13 Mart 2010
Kutlugün İlköğretim Okulu Merkez Trabzon Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş