Kutluca Köyü Merkez Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kutluca Köyü Merkez Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çorum İli Köyleri - Kutluca Köyü Merkez -Kutluca Köyü Hakkında Bilgiler - Kutluca Köyü Resimleri
  Çorum
  Bilgiler
  Nüfus 394 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 19000
  Alan Kodu 0364
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Çorum
  İlçe Merkez
  Kutluca, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi
  Köyü padişah soyundan Hanzade Gökhan Bey kurmuştur.

  Kültür
  Kutluca köy düğünlerinde ilkönce çarşamba akşamı gençler odaya gelir, yigit başı seçilir. Perşembe günü bayrak kalkar ve akşam gençler halay çeker. Cuma sabahı etlik için bir hayvan kesilir sonra akşam köy halkı hayırlı olsuna gelirler ve çorum halayları çekilir. Cumartesi sabahı, damat adayı ve arkadaşları hamama Çorum'a gelirler ve düğün evinde keşkekler pişer, yemekler hazırlanır ve kız evinden damat elbisesi gelir ve damat hamamdan gelir. Davulla köy civarı gezdirilir. Köy meydanındaki çeşmede abdest alır. Sonra duayla elbise giydirilir, odalara yemekler dağıtılır (okuyuntu). Köy kıyısına çıkılır. Gelen misafirler karşılanır ve hangi odaya gidecekse ona gönderilir ve davulla odalar gezilir ve harman yerine sinsin yakılır. Sinsin oynanır.(bu arada bol bol silah atılır) Pazar sabahı, damat tıraş edilir. Saat 11,00 de gelin almaya gidilir. Konvoy şeklinde gelin alınır ve köyü dolaşarak düğün evine getirilir ve gelin indirilir.Gençler ev sahibinin çatısının tuğlaları silah atılıp kırılır bu köy genellikle silahlaıyla meşurdur. Halaylar çekilir ve böylelikle düğün biter. Sonra pazartesi günü oğlan evinde duvak yapılır

  Köyün asker uğurlaması sırasında aileler askerleri evlerine davet ederler. Askerlerin gideceği sabah ilahiler okunur ve bütün köy halkı köyün dışına çıkarak askerle helalleşir.

  Coğrafya
  Çorum merkezine 18 km uzaklıktadır.Eskiekin yolundan gidilir eskiekin köyü içinden kazıklıkaya köyünü geçip turgutköyünüde geçip hacımusa köyünü geçip kutluca köyüne varabilirsiniz.

  İklim
  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  ===Nüfus=== NE YAZIKKİ KÖYDE NÜFUS GÜNDEN GÜNE AZALMAKTADIR

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 sayım yapılmadı
  2000 394
  1997 444

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Nohut, arpa, mercimek, mısır, şeker pancarı, tahıl yetiştirilir. Hayvancılık olarak, koyun ve inek yetiştirilir. Süt veriminde çok gelişmiş bir köydür, süt birliği vardır. Su şebekesi oldukca yeterlidir, orman alanı da oldukça büyüktür. Bol meyve yetişir. Üzüm, armut, elma, kiraz, kayısı, badem, eyvaz, vişne, ceviz, fındık, ayva, erik ve kızılcık(zuval), pancar, madımak çoktur. Büyük bir alana sahiptir.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  Seçim Yılı Muhtar
  2009 Ömer Göne
  2004 Dursun Kaya
  1999 Mustafa Akpolat
  1994 Garip Solak
  1989 Recep Göne
  1984 Salih Akpolat

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır bir de hergün ulaşım için düzenl olarak servis vardır.  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kutluca Köyü Merkez Forum Tarih
Kutluca Köyü İlköğretim Okulu Besni Adıyaman Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Temmuz 2010
Kutluca Köyü Hakkında Bilgi Beşikdüzü Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Kutluca Köyü Hakkında Bilgi Körfez Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 10 Haziran 2010
Kutluca Köyü İznik Bursa Marmara Bölgesi 23 Nisan 2010
Kutluca Köyü Perşembe Ordu Ordu Tanıtımı 15 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş