Kutül amare zaferi

'Tarihi Bilgiler' forumunda DeMSaL tarafından 3 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kutül amare zaferi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kutül amare savasi-kutül amere zaferi bilgileri

  1914 sonlarında Irak'a asker çıkaran İngiliz ve Hint askerleri General John Nixon ve General Charles Townshend komutasında 1915 sonbaharında Bağdat'a doğru yürüyüşe geçti.
  Albay Nureddin Bey ( Nureddin Paşa) 27 Eylül 1915'te İngilizleri Kut önünde karşıladı. İlk önce Bağdat'ın 30 km güneyine kadar çekilen Türk ordusu İngilizleri püskürttü ve General Townshend etrafı Dicle nehri ile çevrili Kut yarımadasında kuşatıldı.
  Nureddin Bey'in yerine Irak komutanlığına getirilen 52. Tümen Komutanı Halil Paşa kumandasındaki kuşatmayı yarmak için Basra'daki İngiliz genel karargahının yaptığı üç taarruz da büyük kayıplar ve fiyaskoyla sonuçlandı.


  Kut-ül Amare'de İngiliz birliklerinin komutanı General Townshend de esir alınmıştı.

  İngiltere General Aylmer komutasındaki birliklerin başarısız olan birinci taarruzun ardından Irak cephe komutanı J. Nixon'ı azledip Percival Lake'i bu göreve getirdi; ancak yeni komutan da kuşatmadaki birliklerini kurtaramadı.
  Çaresiz kalan İngilizler savaşa birlikte girdikleri Rusya'dan yardım istedi. O dönemde İran'ın Kirmenşah bölgesini işgal etmiş olan Rus kuvvetlerinin komutanı Baratovun Kut üzerine yaptığı saldırı da sonuçsuz kaldı.
  Kurtuluş ümidi kalmayan erzak ve cephane sıkıntısı çeken General Townshend Halil Paşa'ya 26 Nisan'da mektup yazarak Kut'u teslim etmeye hazır olduklarını bildirdi. Halil Paşa ise birlik silah ve cephaneleri teslim etmesi şartıyla istediği yere gidebileceği cevabını verdi. Townshend ise tüm silah ve cephanesini yok ettirerek 29 Nisan 1916'da teslim oldu.

  40 BİN KAYIP VERDİLER

  [​IMG]

  Yaklaşık 5 ay süren kuşatmanın ardından 13 general 481 subay ve 7 bini Hintli 13 bin 300 İngiliz askeri Türk birliklerine teslim oldu. Tarihe Kut ül Amare Zaferi olarak geçen savaşlar sırasında İngilizler 40 bin kayıp ve esir verirken Türk birlikleri ise 25 bin askerini kaybetti.
  Kut ül Amare savaşı sırasında Türk birlikleri sınırlı sayıda uçakla önemli görevler yaptı. Keşif görevleri yapan Türk uçakları bir taraftan da düşman hedeflerini bombardıman etti. 26 Nisan 1916'da Kut ül Amaredeki İngiliz kuvvetlerine erzak yardımına çalışan bir İngiliz uçağı da Türk avcı uçağı tarafından düşürüldü
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kutül amare zaferi Forum Tarih
Marketlerde Satılan İçeceklerin Hacim Ölçüleri Ambalaj Kutuları Üzerinde Nasıldır Eğitim Bilgileri 21 Aralık 2013
Borçtan Kutulma Davası Dilekçe Örneği Hukuk 30 Ocak 2012
Kutulardan Adam Yapımı - Artık Materyal Etkinlikleri Okul Öncesi Eğitim 14 Aralık 2011
Zootekni Programında Okutulan Dersler Nelerdir Meslekler Rehberi 2 Ekim 2011
Kütüle iğne oyası modeli ve yapılışı Dantel Örnekleri 17 Temmuz 2011

Bu Sayfayı Paylaş