Kusursuz Bebek Dönemi Başlıyor

'Bilim & Teknoloji' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 30 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Kusursuz Bebek Dönemi Başlıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kusursuz Bebek Dönemi Başlıyor

  Henüz iki günlük embriyoda 15 bin hastalık türünü tarayıp saptayabilecek test geliştirildi.

  İngiliz bilim adamları, anne ve babadan geçebilecek olan tüm genetik bozuklukları, bebek henüz embriyo halindeyken tespit edebilecek bir test geliştirdi.

  [​IMG]

  Saygın İngiliz gazetesi Times’ın manşetten verdiği habere göre tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olmak isteyen anne ve babalar, Profesör Alan Handyside tarafından geliştirilen “karyomapping” testi sayesinde çocuklarının hangi genetik hastalığa ne kadar yatkın olduğunu öğrenebilecek.

  Test için tüp bebek yöntemi ile üretilen bir embriyonun iki günlük olması ve en az sekiz hücreye sahip olması bekleniyor. Daha sonra henüz rahme yerleştirilmemiş olan embriyodan tek bir hücre alınarak “karyomapping” testi ile genetik haritası çıkarılıyor. Bu harita anne, baba ve yakın bir akrabadan alınan DNA örnekleriyle karşılaştırılıyor. Herhangi bir soruna işaret edebilecek olan 300 bin kadar DNA işareti aranıyor.

  Uzmanlar, testin anne ve babadan geçmesi mümkün olan ve aralarında kalp hastalığı, diyabet ve kanser de bulunan 15 bine yakın hastalığın neredeyse hepsini tespit edebildiğini iddia ediyor.

  Şu anda kullanılan testler ise bunların sadece yüzde 2’sine tanı koyabiliyor ve sonuçları almak bazen aylar sürebiliyor. Testin kullanılmaya başlaması için İngiltere’deki İnsan Doğum ve Embriyoloji Otoritesi’nden onay alması gerekiyor. 2 bin 500 dolara mal olacağı tahmin edilen testin gelecek yıl uygulanmaya başlanacağı öngörülüyor.

  Karyomapping testi nedir ?

  Karyomapping kromozomları inceliyor. Bir insanda erkek ve kadının eşit olmak üzere 46 kromozom bulunuyor. Kadının yumurtasından gelen 23, erkeğin sperminden gelen 23 kromozom bir araya gelerek embriyoyu oluşturuyor. Erkeğin anneyle babasının genleri ve kadının anneyle babasının genleri birleşiyor. Karyomapping embriyodaki genleri, anne, baba ve bir akrabadan alınan genlerle karşılaştırarak kusurlu genleri ve bu bozukluğun kimden geldiğini tespit ediyor.
  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kusursuz Bebek Dönemi Forum Tarih
Kusursuz Cinayet Yoktur Kitabı - Sevil Atasoy Kitap, Resim ve Dergi 13 Şubat 2012
Kusursuz Dost Arayan Dostsuz Kalır Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 5 Ocak 2012
Kusursuz Makyaj Önerileri Güzellik & Bakım 17 Eylül 2011
kusursuz bir kaş nasıl alınmalı Güzellik & Bakım 7 Ekim 2010
Kusursuz Aşk Kitabı - Arielle Ford Kitap, Resim ve Dergi 6 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş