Kusma,çeşitleri, nedenleri,kusmak hakında herşey..

'Genel Sağlık' forumunda HÜZÜN_LÜ tarafından 18 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Kusma,çeşitleri, nedenleri,kusmak hakında herşey.. konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kusma,çeşitleri, nedenleri,kusmak hakında herşey


  Mide Bulantısı Nasıl Oluşuyor
  Karının etrafında bulunan kasların kuvvetli kasılmasından dolayı mide bosalır yani kusmak denilen olay meydana gelır sürekli kusacakmıs gibi hissetmekte mide bulantısıdır genellikle nedeni vıral gastroenterit dedigimiz sindirim sisteminin iltihaplanmasıdır ve bir kac kusma nöbetınden sonra kendı kendıne geçer bu dönemde genelde ishalde oldugu için su kaybını önlemek gerekir

  gıda zehirlenmelerıde en önemli ikinci nedenidir yediginiz bir besine önceden bakteri bulaşmıs ve bozuk bir hale gelmiştir böyle zamanlarda da bir kac kusma nöbeti gecirebilirsiniz kendinizi katı yıyecek yemege hazır hissettiginizde nişastalı yiyecekler yiyin yaglı ve süt ürünlerinden kacının

  psikolojik nedenlere baglı mide bulantıları ve gastroentrolojik rahatsızlıklara baglı mide bulantıları için gerekli ilaçlar uzman psikiyatrist ve gastroentroloji uzmanları tarafından verilir

  arac tutmasına baglı mide bulantıları için de recetesiz satılan mide bulantısı ilaçlarını kullanabilirsınız sürücü iseniz kesinlikle bu ilaçları kullanmayın

  bir de hamile bayanların mide bulantıları hamileligin dogal seyri içinde bir olaydır.  Kusma
  Midedekilerin ağızdan güçlü bir şekilde püskürtülerek çıkarılması olayına kusma denir. Nedenleri sayılamayacak kadar çoktur. Deniz tutmuş bir kimsede kusma, denge organında bir rahatsızlanma sonucu olabilir. Karna, gelen ağır bir darbe gibi şiddetli bir ağrı da kusmaya neden olabilir. Duyularla ilgili fizyolojik faktörler de kusmayı oluşturabilirler. Örneğin hoş olmayan bir koku, rahatsız eden bir görüntü, bulantı ve kusma yapabilir.

  Bazı beyin tümörlerinde ise bulantısız kusma vardır. Kusmaya yakın bazı sinirler uyarılır ve midenin alt kısmında onikiparmak barsağına açıldığı yerde bulunan mide-bağırsak kapağı yani pilor,besinlerin barsağa geçişi işlemini otomatik olarak durdurur. Bunu takiben mide duvarından kalkan dalgalar mideyi normal geçişin aksi yönünde, yani yukarıya doğru kasılarak hareket ettirirler. Şahıs derin bir soluk aldıktan sonra mide ve diyafragmasını güçlü bir biçimde kasarak midesindekileri yemek borusu yoluyla ağızdan dışarı atar. Kusma hızla gelişen bir olaydır ve bu arada bazı besinler burna kaçabilir. Kusma bir hastalık olmayıp çok kere bir hastalığın belirtisidir. Fizyolojik kusmalar dışında, kusmanın nedeni araştırılmalı ve bunu doğuran hastalık tedavi edilmelidir.

  Bulantı ve kusma sindirim ve bağırsak hastalıklarının, ortakulak enfeksiyonunun, migrenin, hazımsızlığın ve diğer birçok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Baş ve karın ağrısı ile birlikte seyreden ve kusmaya neden olmayan bulantı, stres ve gerginliğin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Yüksek ateş ile birlikte görülen kusma vakaları gıda zehirlenmesinin belirtisi olabilir. Bazı çocuklar öksürük ve soğuk algınlığı gibi durumlarda da kusma ihtiyacı hisseder. Bunun nedeni vücutta oluşan aşırı miktardaki balgamdır. Bulantı ve kusma uzun süre devam etmediği sürece tehlikeli sonuçlara neden olmaz. Kusan bebek ve çocuklar su kaybına uğrarlar. Bu gibi durumlarda bol su takviyesi yapılması oldukça önemlidir.


  Kusma Türleri

  Beslenmeye bağlı kusma: Öğünler sırasında ya da hemen sonra görülür. Besinlerin mideden bağırsaklara geçişinin fcorlaştığı mide kapısı darlığı gibi bazı durumlarda yemekten 10-12 saat sonra da olabilir. Çıkarılan besinler yan sindirilmiş ya da hiç sindirilmemiştir.
  Mukuslu (sümük) kusma: Bu tür kusma da genellikle sabahlan görülür. Gece yutulan tükürük ve ona ipliksi bir (travmatıt görünüm veren mukustan (sümük) oluşur.

  Safralı kusma: Genellikle bağırsak tıkanmalarında şiddetli kusma çabalanndan sonra görülür.
  Dışkılı (fekal) kusma: Bağırsaklardan gelen maddelerin mide salgısıyla birlikte çıkanlmasıdır. İlerlemiş bağırsak tıkanmalannda görülür.
  Kanlı (hemorajik) kusma: Yalnızca kan ya da kanın mide salgısı ve besin artıklanyla kanşımından oluşur. Çıkanan kan sindirim sisteminin üst bölümünden (mide, yemek borusu) geliyorsa ve beklemeden hemen çıkmışsa, rengi kırmızıdır. Eğer midede birkaç saat gibi bir süre bekledikten sonra çıkmışsa, bir ölçüde sindirime uğradığmdan “kahve telvesi”ne benzer, kahverengi-siyah görünümdedir.

  Gıda zehirlenmesi : Mideniz bulanıyor ve kusuyorsunuz ve kısa süre önce bozuk (bakteri bulaşmış) yiyecekler yediniz. Birçok farklı bakteri cinsi gıda zehirlenmesine yol açabilir. Mide bulantısı ve kusma genellikle bozuk yiyeceği yedikten 6 48 saat sonra başlar ve bu belirtiler 1 2 gün içinde kendiliğinden geçer. O zamana kadar su kaybını önlemek için kendi kendine tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

  Nedenleri
  Gastroenterit : Birkaç mide bulantısı ve kusma nöbeti geçirdiniz, aynı zamanda ishal, baş ağrısı ve ateşiniz var. Viral gastroenterit (sindirim sistemi iltihaplanması) veya viral enfeksiyon çocuklarda ve ergenlerdeki mide bulantısı ve kusmanın en sık görülen nedenidir. Ne kadar kötü de olsa, bu durum genellikle çabuk (çoğu kez 24 Saat içinde) geçer, belirtiler birkaç Gün daha sürebilir. Viral gastroenteritin tedavisi yoktur. Hastalık seyrini izlemelidir. Kendinizi daha iyi hissetmek için kendi kendine tedavi yöntemleri uygulayabilir ve bu durumun en ciddi sonucu olan Su kaybını önleyebilirsiniz.

  Önleme
  Taşıt tutmasına karşı, yola çıkmadan bir saat önce reçetesiz satılan bir ilaç alabilirsiniz (sürücü sizseniz, sakın bu tür bir ilaç içmeyin, baş dönmesi yapar). Yola çıkmadan 15 Dakika önce sonra dört Saatte bir yan etki yapmayan zencefil kapsülleri (400 miligramlık) de içebilirsiniz.

  Gıda zehirlenmesine bağlı mide bulantısı ve kusmayı önleyebilmek için şu kurallara uyun:

  Sıcak yemekleri sıcak, soğuk yemekleri soğuk muhafaza edin; yemek pişirirken sık sık elinizi yıkayın; çiğ etin bulunduğu yere başka yiyecekler koymayın; etleri iyice (suları berraklaşıncaya kadar) pişirin.

  Öteki Nedenler İlacın yan etkisi Hamilelik Gastrit Taşıt tutması Duygusal altüstlük Migren Ülser Başta yaralanma Menenjit Apandisit Akut glokom Diyafram fıtığı Safra kesesi taşı Uyuşturucuyu bırakma Bulimia.


  Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
  Katı yiyecekler yiyebileceğinizi hissettiğinizde mideye dokunmayan, Ekmek ve kraker gibi nişastalı yiyeceklerle başlayın, ama yağ yemeyin. Bir süre için yağlı yemeklerden ve süt ürünlerinden kaçının.

  Hamilelik söz konusuysa, kraker veya kuru Ekmeği deneyin. Gün boyunca sık ve az yiyin.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kusma çeşitleri nedenleri Forum Tarih
Yenidoğan Bebeklerde Kusma Nedenleri Nelerdir? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 24 Ekim 2012
Altın Leğene Kan Kusmak Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 31 Ekim 2011
Çocuklarda Mide Bulantısı ve Kusma Hakkında Bilgi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 1 Eylül 2011
Kusmak Abdesti Bozarmı? Dini Sorular ve Cevaplar 17 Mayıs 2011
Kusmakla oruç bozulur mu? - Kusmak orucu bozarmı Ramazan ve Hikmeti 17 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş