Kuruyan dudaklara dikkat

'Güzellik & Bakım' forumunda Dine tarafından 29 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Kuruyan dudaklara dikkat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çoğu zaman dudaklarınız, susuzluktan, fazla rüzgar ve güneşe maruz kalmaktan dolayı nemini kaybeder ve kurur


  [​IMG]  Bazen de kuru dudaklar ciddi bir hastalığın belirtisi olabiliyor. Bir sağlık problemi varsa, kuru ve çatlamış dudakların birçok belirtiden biri olduğu ifade edilen howstuffworks isimli sitede yer alan habere göre, kuru ve çatlak dudakların arkasında yatan hastalıklar ve dikkat etmeniz gereken belirtiler şöyle:

  Kuruyan dudaklarınıza ateş, kırmızı gözler ve dil, şişmiş lenf düğümleri ile ellerinizde ve ayaklarınızda şiş ve kırmızı bir ten rengi varsa, bu belirtiler Kawasaki hastalığının (mukokütanöz lenf nodüllü sendrom) erken dönemdeki belirtileri olabilir. Bu hastalık 2 ile 5 yaş arasındaki küçük çocuklarda çok yaygın olarak görülüyor. Ancak doktorlar, bunun nedeni tam olarak bilmiyorlar. Tam iyileşme görülen çocuklarda bile bu hastalık nedeniyle kalp problemleri oluşabiliyor.
  Kuru ve çatlamış dudaklar, B vitamini eksikliğinden kaynaklanabiliyor. Örneğin, tipik bir belirti olmamasına rağmen, çatlayan dudaklar ise folik asit eksikliğinin habercisidir. Aynı zamanda riboflavin (B2) vitamini eksikliği belirtisi de olabiliyor. Yaşlı ya da alkol bağımlılarında bu durum risk oluşturuyor. Riboflavin eksikliği, tipik olarak dengeli, sağlıklı beslenme ya da vitamin takviyesiyle tedavi edilebiliyor.
  Sadece tıbbi profesyoneller, kuru dudakların altında yatan bir sağlık sorunu olup olmadığını saptayabilir. İyileşmeyen dudak kuruluğu ve ilave belirtiler olursa doktorunuza gidin. Ciddi hastalıkların erken teşhisi iyileşme sürecinde büyük bir artı sağlıyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kuruyan dudaklara dikkat Forum Tarih
Kuruyan Eller, Çatlayan Topuklar İçin Öneriler Güzellik & Bakım 19 Ocak 2009
Dudaklara Parlaklık Kazandırmak Güzellik & Bakım 9 Haziran 2011
Hayalinizdeki Dudaklara Kavuşun Güzellik & Bakım 18 Mart 2010
30 TL ödemeden gösterişli dudaklara sahip olun Güzellik & Bakım 30 Ocak 2010
Dudaklara Ruj Yapımı - Dudağa Nasıl Ruj Yapılır ? Photoshop Dersleri 25 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş