Kurupınar Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kurupınar Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kurupınar Köyü Zile - Kurupınar Köyü Hakkında - Kurupınar Köyü Tanıtımı -Kurupınar Köyü Resimleri


  Tokat
  Bilgiler
  Nüfus 501 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 60400
  Alan Kodu 0356
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Tokat
  İlçe Zile


  Kurupınar, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Kurupınar Köyünün tarihi Roma döneminde Gaius Julius Caesar'ın Zile Kalesi Fethinden Önce Köy mevkinde ilk Karargahı Olarak Kullanıldığını Tarihi Roma Mil taşlarından ve Tarihçilerden Bilmekteyiz Bu gün Hala O Dönemlerden kalma Roma mil taşları Mevcut olup Köy Girişinde Haşimler Ailesine ait olan Bahçe Girişinde Yatır(evliya) olarak Bilinen Kabrin baş taşında kullanılmıştır yine Köy arazisinde Dikilitaş Olarak Bilinen aynı Zamanda Kral Yolunun Kavşak Mevki Olan Bu günkü Kazım Karabağ a ait olan Tarla Köşesinde Köy Büyükleri tarafından Mevcut olduğu Söylenen Roma mil Taşın Varlığından Haberdarız yine Eski dönemlerde Mevcut Yerleşik insanlara ait Tekne Taşları içerisinden İnsan Mezarları Yer yer ev ve bina Kazılarından çıkmaktadır. İlçenin güney batısında yer alan Kurupınar Köyü, önce Örenler mevkiinde kurulmuş olmasına rağmen, içme suyu yetersizliğinden şimdiki yere nakledilmiştir. Savcı Köyü, Osmanpmarı, Fatih, Kurşunlu ye Hacılar köyleri ile komşudur. İlk yerleşenlerin Emiroğulları ve Çobanlar aileleri olduğu söylenmektedir. İlçeye 6 km. mesafede olan köyün ulaşımında kış mevsiminde zorluk çekilmektedir. 89 haneden ibaret olan köyde, 1946 yılından beri eğitim ve öğretimin devam ettiği köye, 1983 yılında Devlet-Vatandaş işbirliği ile lojmansız 5 derslikli bir okul yapılmıştır. 87 öğrenci mevcuttur. Okur-yazar oranı % 96 olup prta öğretime devam eden öğrenci sayısı çok azdır. Suzi mahlasıyla tasavvuf şiirler yazan Ali Özkan Kurupınar Köyü halkındandır.

  4000 dekarı sulu, 5000 dekarı kıraç olan arazide; ayçiçeği, şeker pancarı, mercimek, nohut ve tahıl yetiştirilmektedir. 310 büyükbaş, 446 küçükbaş hayvan mevcuttur ve azda olsa arıcılık yapanlara rastlanılmaktadır. Halk arasında karın ağrısının tedavisinde odun külünün suyunu içenlere rastlanılır. Köyün orta yerinde bulunan oldukça yaşlı kavak ağaçları evliya ve Kırklar diye bilinen mevkii halk arasında kutsal sayılmaktadır. Rivayete göre kırklar mevkiinden geçen gelin buradaki kavak ağaçlarının Tanrıya secde ettiklerini görür. Bunun doğruluğunu köylülere ispatlamak için de baş örtüsünü yerde yatan ağaçlardan birinin en uç dalına bağlar. Köye gittiğinde gördüğü bu olayı anlatır. Köy halkından bazı kişiler buraya gelip gelinin baş örtüsünü, ayağa kalkan kavaklardan birinin tepesinde görünce bu yer ve ağaçların kutsallığına inanırlar. Bugün bu rivayete inan köy halkı bahar aylarında yağmur duası için kırklar denilen mevkiye gelerek kurbanlar keserler.

  Kırklar mevkiyi ile bahsedilen kavak ağacı nın hiç bir alakası yok kavak ağacı kara dede denilen evliya(yatırın )bulunduğu yerdedir bahsedilen gelin doğrudur ama kırklarla alakası yok sabah yatırın karşısında bulunan çeşmeye su almak için gittiği çeşmeye eğilip su içen ağacı görür inanmazlar bana diyede başındakı yazmayı ağacın tepesine bağlar adı da bu kavağın dede kavağı dır şiddetli bi rüzgarda yıkılmış şimdi yoktur şimdi sadece orda sadece bir dut ağacı vardır
  Coğrafya

  Tokat iline 73 km, Zile ilçesine 6 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 350
  2000 501
  1997 453
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Mustafa Bursalı
  1999 - Durmuş tunç
  1994 - Cemal Solak
  1989 - Celal BURSALI
  (2009)- HACI GÖRDEGİR

  Altyapı bilgileri
  Köyde BİRLEŞTİRİLMİŞ TEK SINIFLI ilköğretim okulu vardır taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur . Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kurupınar Köyü Hakkında Forum Tarih
Kurupınar Köyü Hakkında Bilgi Karayazı Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş