Kuruoba Köyü Ayvacık Çanakkale

'Çanakkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 28 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kuruoba Köyü Ayvacık Çanakkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kuruoba Köyü Ayvacık Bilgileri - Kuruoba Köyü Hakkında -Kuruoba Köyü Tanıtımı -Kuruoba Köyü Resimleri


  İlçe: AYVACIK - İl: ÇANAKKALE

  Köy Muhtarı: MEVLÜT SONER  Muhtarlık Erişim Bilgileri:


  Cep Telefonu:

  0 (532) 784 29 11


  Çanakkale
  Bilgiler
  Nüfus 193 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 17860
  Alan Kodu 0286
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Çanakkale
  İlçe Ayvacık
  Web Sitesi
  Kuruoba, Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihçe

  Köy tarihi karmaşık gibi görünsede çok eskilere dayanmaktadır.M.Ö 7.yy da Assos Antik kentin Midilli(lesbos) adasından gelen göçmenler tarafından kuruluşundan itibaren bölge oldukça hareketli bir siyasi yapıya kavuşur ve Assos'a bağlı mezra yerleşimleri ortaya çıkar. bu yerleşimlerden biriside Kuruoba Köyünün deniz kıyısında harap içi olarak adlandırılan yerde yumurcak tepe denilen ve esi adıyla bu mezra yerleşimlerden birisi olan Harmatos'tur. antik tarihçi strabon bu yerleşimden bahsetmektedir. bazı araştırmacılar bu yerin troia savaşında yunan orduları başkomutanı agememnon'un tanrılara kurban kesilmek üzere sunak yaptırdığı söylenmektedir. tepede yaspılan yüzey araştırmasında Bizans dönemide dahil kesintisiz yerleşim görmüştür. Osmanlı Devleti döneminde ise Fatih Sultan Mehmet döneminde iç anadoludaki yörük aşiretlerinden bir kısmı balkanlara sürgün olarak ya da yerleştirilmek üzere gönderilmiştir.B alkan savaşları patlak verince Bulgaristan Deliorman mevkiinde bulunan yörük aşireti tekrar anadoluya göç etmiştir. Kuru ibrahim lakaplı yörük ağası liderliğinde gelen aşiret şimdiki kurulduğu bölgeyi yazlık olarak kullanmaktadır. Köyün kuzeyinde bulunan tuzla çayının maskara isimli mezrasıda kışlık olarak kulllanılmaktaymış.Daha sonraları şimdiki Korubaşı köyünün kurucularıda bu mevkiye yerleşmek isteyince Kuru İbrahim yerleşim yeri tercihini şimdiki bölgeden yana kullanmıştır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Çanakkale iline 95 km, Ayvacık ilçesine 25 km uzaklıktadır.Güneyinde Yunanistan Midilli adası bulunmaktadır.Çevre köylere nazaran en güzel manzaraya sahiptir.Ege denizinin küçük bir koyu köyün sahilini oluşturmaktadır.Kuzey batısında tuzla volkaniği kuzey ve kuzey doğusu kazdağlarıyla çevrilidir.Ormanlık alanının olmayışı ve saydığımız dağlar arasında kalması dolayıısıyla kurak iklimi vardır.Kışları rüzgarlı ve kuru soğuk şeklinde geçmektedir.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz İklimidir. Arazileri makilliktir. Kışları rüzgarlı ve ayaz geçmektedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 237
  2000 193
  1997 197

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca son dönemlerde turizmde önemli gelir kaynakları arasında yer almaktadır.Malesef köylü halk elindeki arazileri satarak gereksiz yığınlaşmaya sebep olmaktadır.Zamanında balıkçılık denemeleri yapılmış ancak sütlüce limanının uzaklığı ve köyün kendi kayıkçı barınağı olmaması nedeniyle sürekli olmamıştır.Hayvancılık yok denecek kadar azalmıştır.Önceleri Kazdağlarına kışlaya giden köylü buraların milli park ilan edilmesiyle gidememeye başlamıştır.Akabinde zaten az olan köy arazileri mevcut hayvan sayısını kaldıramamış ve kademeli olarak hayvancılık azalmaya başlamıştır.Tarım olarak sadece zeytincilik vardır.Arazinin taşlık ve engebeli olması nedeniyle diğer tarım ürünleri yetiştirilememektedir.Şu anda geçim kaynağı günlük işler ve yevmiyeciliktir.

  Altyapı bilgileri


  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kuruoba Köyü Ayvacık Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş