Kurtuluş İlköğretim Okulu Bilgileri Tire İzmir

'İzmir Tanıtımı' forumunda SeLeN tarafından 11 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kurtuluş İlköğretim Okulu Bilgileri Tire İzmir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kurtuluş İlköğretim Okulu Bilgileri Tire İzmir

  Okul binasının inşaatına 1905 yılında başlanmış olup, 1908 yılında II. Meşrutiyetin İlanı üzerine yarım kalmıştır. 1917 Yılında tekrar başlanmış ve 1919 yılında iç kısımları tamamlanmıştır. Okul inşaatı Kurtuluş Mahallesi Akyol Caddesinde oturan Rum Cemaati tarafından yaptırılmıştır.

  Şehrin Yunanlılar tarafından işgali üzerine bina askeri kışla olarak kullanılmıştır. Şehrin Türk Ordusu tarafından 4 Eylül 1922 ‘ ( 1338 ) de kurtarılmasını müteakiben Eylül 1922 yılı sonlarına kadar hükümet binası olarak kullanılmak üzere odalar geçici ve sabit bölümlerle ayrılarak bir yıla yakın kullanılmış, 1923 ( 1339 ) yılı başlarında kültür emrine verilerek o zamandan beri okul olarak kullanılmaya başlanmıştır.

  1919-1922 Yılları arasında Yunan işgali sırasında kışla olarak kullanılmakta iken bu bina çok acı hatıralar taşımaktadır. Kendilerince ( Yunanlılar) siyasi suçlu, Kemalist telakki ettikleri masum Türkleri binanın bodrum katındaki nemli mahzen odalarında hapsetmişlerdir. Birçoklarının bu mahzenden sağ çıkmadıkları halk tarafından bilinmektedir. Şehrin kurtuluşunu müteakiben mahzenler temizlenirken çürümüş renkli basmalar, kırmızı beyaz kumaşlar, üstlük eskileri gibi yalnız Türklerin kullandıkları eşya ve insan kemiklerinin bulunması bu okul binasının Türkler için bir katliam yeri olduğunun canlı kanıtıdır.

  Binanın yapılış tarzı İyon yen’ dir. İç kısımlardaki ahşap sütun başlıkları 6. asır mimari tezyinatı üzerine yapılmıştır. Zamanında bol malzeme ve harçla yapılan bina tek katlıdır. Bodrum katı 3,5 metre yüksekliğindedir. Binanın ön salonu müdür odası, depo ve ( 5 ) derslik olduğu tarihçesinden anlaşılmaktadır. 1923-1928 yılları arasında eski Arap harfiyle eğitim öğretim sürdürülmüş olup, 1928 yılından sonra Harf İnkılabıyla birlikte Yeni Türkçe eğitim öğretime devam edilmiştir. Eski bina 1963 yılına kadar Eğitim-Öğretime hizmet vermiş, 1963 yılında yıkılarak bugünkü ( B ) Blok iki katlı ve ( 10 ) derslik olarak yenilenmiş ve 1965 yılında Eğitim- Öğretime açılmıştır. Eski binanın yıkılışına şahit olan emekli hizmetlimiz Ahmet KARAKAŞ’ ın anlattıklarına göre bina o kadar sağlam yapılmış ki, yıkımında ustalar güçlük çekmişlerdir. Binanın köşeleri mermer blok taşları birbirlerine kurşunla sabitlenmiş ve kurşunların temizlenmesinde çok zorluklar çekilmiştir.

  Okul bahçesine 1999 yılında başlayan ( 13 ) derslik ek bina inşaatı Eylül 2000 tarihinde tamamlanarak, 1999-2000 Eğitim-Öğretim yılında ( 8 Yıllık ) İlköğretime geçilmiştir. 2000-2001 yılında ( A ) Blok olarak nitelenen bu binamızın birçok eksiği tamamlanmış, ayrıca bir takım değişiklikler yapılarak ( 15 ) dersliğe dönüştürülmüştür. 2002 yılında okul bahçesinde bulunan bir bloğun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından boşaltılması ile bu binaya taşınılmış ve ( C ) Blok olarak adlandırılan bu blok içinde ( 3 ) derslik oluşturularak, derslik sayısı ( 32 ) ‘ e çıkarılmıştır. 2001- 2002 yılından itibaren üç blok halinde olan okulumuzda Fen Laboratuarı, Kütüphane, Teknoloji Tasarım Sınıfı Görsel Sanatlar ve Müzik Odası,Odası, Beden Eğitimi Salonu ve Soyunma Odası,Bilgisayar Laboratuarı ve Dört Okul Öncesi sınıfı ile birlikte ( 32 ) dersliğimiz mevcuttur.

  MİSYONUMUZ

  Atatürk ilke ve inkılâplarına sahip çıkan, ulus olma bilincine erişmiş, becerileri doğrultusunda yeteneklerini sergileyebilen, çağın gerektirdiği donanımları kazanıp teknolojiyi kullanabilen, manevi değerlere saygılı, insani değerlere sahip bireyler yetiştirmektir.


  VİZYONUMUZ

  Tüm öğrencilerimizin, kurum çalışanlarımızın ve velilerimizin Atatürk ilke ve inkılaplarını benimsemelerini, edindiği bilgi ve kazanımlarını insanlık yararına kullanmalarını, eğitim alanındaki bilimsel gelişmeleri izlemelerini, teknolojiyi kullanmalarını, çağın gerektirdiği donanımları kazanmalarını, sosyal bireyler olma yetisini kazanmalarını, ahlâki değerlere bağlı, özgüveni ve çevre bilinci gelişmiş bireyler olarak yetişmelerini sağlamaktır.

  Kurtuluş İlköğretim Okulu Bilgileri ve iletişim Adresleri :

  Okulun Bağlı Bulunduğu İlçe: Tire
  Okulun Telefonu: 232 5121183
  Okulun Faksı:
  Okulun Adresi:
  Okulun Web Adresi: İZMİR-TİRE (Kurtulus İlköğretim Okulu)
  Okulun E-Posta Adresi: 570244@meb.k12.tr
  Okulun Müdürü: Adnan GÜVEN
  Okulun Ulaşım Bilgileri:
  Metropol İçi / Dışı :
  Ulaşım Durumu : Karayolu
  Lojman Durumu: Yok
  Bölgedeki Kiralık Konut Durumu : Sıkıntı Yok


  Kurtuluş İlköğretim Okulu Resimleri :

  [​IMG]

  Kaynak : webrehberi.biz - okulweb.meb.gov.tr - www.meb.gov.tr

  Okul Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Nisan 2015

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kurtuluş İlköğretim Okulu Forum Tarih
Valı Kurtulus Sısmanturk İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Bingöl Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 9 Ağustos 2012
Merkez Kurtuluş İlköğretim Okulu Bilgileri Sındırgı Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 3 Temmuz 2012
Kurtuluş İlköğretim Okulu Bilgileri Soma Manisa Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 7 Haziran 2012
Kurtuluş Fevzi Lütfü Karaosmanoğlu İlköğretim Okulu Bilgileri Salihli Manisa Manisa Tanıtımı 16 Nisan 2012
Kurtuluş İhsan Küçükarslan İlköğretim Okulu Bilgileri Şuhut Afyonkarahisar Afyonkarahisar Tanıtımı 11 Nisan 2012

Bu Sayfayı Paylaş