Kurtların Vazifesi

'İslami Kıssalar & Hikayeler' forumunda KaRDeLeN tarafından 15 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kurtların Vazifesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kurtların Vazifesi

  Bir gün Yûsuf-i Bahirânî isminde bir zât kendi kendine;

  "Bâyezîd-i Bistâmî'nin yanına gideyim. Eğer, açıktan bir kerâmet gösterirse velî olduğunu kabûl edeyim. Böylece onu imtihân etmiş olayım." diye düşündü. Bu düşünce ile, Bâyezîd-i Bistâmî'nin bulunduğu yere geldi.

  Bâyezîd-i Bistâmî onu görünce buyurdu ki;


  "Biz kerâmetlerimizi, talebelerimizden Ebû Saîd Râî'ye havâle ettik. Sen ona git."

  Bu kimse gidip, Ebû Saîd Râî'yi sahrada buldu. Kendisi namaz kılıyor, koyunlarına da, kurtlar bekçilik ediyordu. Namaz bitince, gelen kimse kendisinden tâze üzüm istedi. Oralarda üzüm bulunmazdı ve zamânı da değildi. Ebû Saîd Râî, asâsını ikiye bölüp, bir parçasını gelen kimsenin tarafına, diğer kısmını da kendi tarafına dikti. Allahü teâlânın izni ile, hemen o parçalar asma oldu ve tâze üzüm verdi. Fakat, Ebû Saîd tarafında bulunan üzümler beyaz, gelen kimsenin tarafında bulunan üzümler siyah idi. O kimse, üzümlerin renklerinin farklı olmasının sebebini sordu.

  Ebû Saîd Râî;

  "Ben, Allahü teâlâdan, yakîn yolu ile istedim. Sen ise imtihan yolu ile istedin. Dolayısıyle, renkleri de niyetlerimize uygun olarak meydana geldi." buyurdu ve o kimseye bir kilim hediye edip, kaybetmemesini tenbih etti.

  O kimse kilimi alıp, hacca gitti. Fakat, kilimi, Arafat'da kaybetti. Çok aradı ise de bulamadı. Hac dönüşünde, Bistâm'a, Bâyezîd hazretlerinin yanına uğradı. Baktı ki kaybettiği kilim, Bâyezîd-i Bistâmî'nin önünde duruyor. Bu hâdiselere şâhid olduktan sonra, böyle yüce bir zâttan, kerâmet istediğine çok pişmân oldu. Tövbe ve istigfâr edip, Bâyezîd-i Bistâmî'nin talebeleri arasına katıldı.

  Kaynak: Evliyalar Ansiklopedisi, İhlas Yayınları
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kurtların Vazifesi Forum Tarih
H. Nihal ATSIZ -Bozkurtlarin Olumu (Kitap Ozeti) Kitap Özetleri & E-Kitaplar 29 Kasım 2008
Resulullahın kaç türlü vazifesi vardı? Dini Sorular ve Cevaplar 27 Ekim 2009
Ana - Babanin Vazifesi İslamda Aile ve Kadın 14 Ekim 2009
erkeğin otuz vazifesi İslamda Aile ve Kadın 24 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş