Kurtdere Köyü Pazarcık Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kurtdere Köyü Pazarcık Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kurtdere Köyü Pazarcık - Kurtdere Köyü resimleri - Kurtdere Köyü hakkında - Kurtdere Köyü tanıtımı Kahramanmaraş  İlçe: PAZARCIK - İl: KAHRAMANMARAŞ


  Köy Muhtarı:


  Muhtarlık Erişim Bilgileri: bilgi yok

  Kurtdere, (Damlataş, Horikanlı veya Çevirme olarak da geçer) Kahramanmaraş ilinin Pazarcık ilçesine bağlı köy.

  Tarihçe

  Köy, Malatya (Arguvan) merkezli bir Kürt aşireti olan olan Atmalı (Atmi) aşiretinin Buvan (Bugan olarak da bilinir) kolundan olup bölgeye göçen bir aileden doğmuştur. Ailenin adı yörede Topal Ailesi olarak bilinmektedir.

  Ailenin 4 oğlu varmış: Mamadi Topel, Sıliki Topel, Baki Topel, Sami (Şaşo) Topel adında dört kardeşlermiş. Her kardeşten şu anda dört sülale oluşmuştur: Şaşan, Sılikan, Bakolar ve Mamadi Topel'in ailesi. Daha sonra köye Horikanlılar yerleşir ve bu günkü Kurtdere köyü oluşur. Daha çok göçebe hayatı yaşarlar. Yazları Maraş yakınlarındaki Engizek yaylasına göç eden köy halkı, değişen ekonomik ve siyasi koşullar sonucunda 80'li yıllarda göçebe hayatı terketmek zorunda kalmıştır. Bügün ise birkaç aile dışında göçebe hayatı sona ermiştir. Ayrıca 1980 sonrası aynı nedenlerden ötürü gençlerin çoğunluğu Almanya, İsviçre, Fransa, Kanada gibi batı ülkelerine göç etmişlerdir.

  Kültür

  Köyde eski göçebe hayat neredeyse tamamen sona ermiştir ancak köyde göçebe Kürt kültürünün etkisi vardır. Ayrıca Halk kültüründe de geçen "Meryem" (Meyrık) şarkısına konu olan olay da köyde geçmiştir. Bu olay aynı zamanda 2004 yılında bir kitaba da konu olmuştur (Mehmet Cafer Can, Meyrık, Berdan Yayıncılık, 2004). Köyün yöresel oyunları: Dokuzlu, Sallama, Taşi, Foteaşe, Üçleme, Lorke, Sam.

  Yöresel Yemekleri

  Loğuk, Kullor(Kömbe), Hacigici, Hid, Zıvırç, Sirimast, Dolma, Tavaşi, Patates Yahnisi, Peynir Tatlısı, Tereyağlı Bulgur Pilavı, Hapısa, Tanaşir, Kotmaç, Talama, Bogar, Kayağone, Tereyağında Çir, Tereyağında Pestık, Kavurma, Gulleke Mast, Karange Mast, Kullore Ağe, Bazlame Run, Hasida, Poğin, Ravanda, Zortlama, Donı, Ganimi Mast, Doğa, Karu, Palov.

  Yaşam

  1988'e kadar hayvancılık çok fazla olduğundan yaşam çok zordu. Yaz aylarında köyun tamamı Engizek Dağlarına göçerdi. Gençlerin çoğunluğunun mesleği çobanlıktı. Devecilik yaygın olduğundan yörede deveciler olarak da adlandırılırlar. Develer yola çıkarılmadan önce gelin gibi süslenirdi. Özellikle yaylada gün doğmadan sabaha karşı göçerek köylüleri uykusuz bırakılması meşhurdu. Yayladaki yaşam çok zevkli geçerdi. Sohbetleri en sonunda hep kavga ile biterdi. Çocukların oyunları çok zevkli olurdu. Kariki Xwede, Pın, Naw, Uzun Eşek, Çav Şınorak en çok oynanan oyunlar idi. Sopa ile kavga çok meşhurdu. Kavkani ile taş atmak obüs topu yerine geçerdi.

  Mimari Yapı

  Köyün ilk yıllarında bölgede göçebe yaşamın vazgeçilmezi çadırlar kullanılmakta idi. Daha sonra Ermeni ustalar tarafından inşa edilen tek katlı taş evler şu an yıkıntı halindedir. Sonraları yığma taş ile inşa edilen evlerin yerini günümüzde genelde iki katlı olan betonarme evler almıştır. Bu evlerin alt katları ahır ve samanlık olarak kullanılır ve evlerin çevresinde genelde bir de bahçe bulunur.

  Coğrafya

  Pazarcık ilçesine 5 Km. uzaklıkta olan köy, bir dere yatağına kurulmuştur. Bir söylentiye göre, bu dere yatağına inen kurtlardan dolayı adı Kurtdere olarak geçer. Resmi adı Damlataş'tır. Topalan ve Horikan diye iki soydan oluşur. Köyün ayrıca Birik adında bir de mezrası mevcuttur. Bu mezra, ekili arazilere yakındır.

  Kurtdere'ye komşu köyler: Hasankoca, Memişkahya, Gözlügöl ve Çolakali.

  Bitki Örtüsü
  Bitki örtüsü 'Maki'dir. Köyü çevreleyen tepeler dikenli meşe ile kaplıdır. Bu örtü kış aylarında sık sık köylülerin hışmına uğradığı halde kolay kolay yok olmamaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Demografik yapısını Kürt vatandaşların oluşturduğu köyün nüfusu, 1980 sonrası siyasi ve ekonomik nedenlerle yurtdışına yoğun göç yaşanmasından ötürü hızla azalmıştır.

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2008 (Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi ile) 354
  2000 -
  1997 391

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Köyde 1975'te büyük bir sel baskını sonucu dere kenarındaki evleri su basması nedeniyle, muhtar Şaban Bildik kanalizasyon için Kaymakamlığa başvuru yapmış, bu başvuruyu devlet inceleyerek 2004 yılında kanalizasyon yapılmıştır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : yerel net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kurtdere Köyü Pazarcık Forum Tarih
Kurtderesi Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Başkurtdere Köyü Hakkında Bilgi Ilıca Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Kurtdere Köyü Hakkında Bilgi İzmit Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 10 Haziran 2010
Kurtdere Köyü Hayrabolu Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Kurtdere Köyü Saray Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 3 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş