Kurtarma Planı neden bu kadar önemli?

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda NeslisH tarafından 26 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kurtarma Planı neden bu kadar önemli? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Turkish Yatırım Menkul Değerler tarafından hazırlanan günlük bültende, günlerdir piyasaların üzerinde baskı yaratan ve çıkıp çıkmayacağı dedikoduları ile adeta gelgitler yaratan "ABD Kurtarma Planı" ele alındı.

  "Kurtarma planı neden bu kadar önem taşıyor?, Dünya bu plan üzerine neden duruyor?" başlığıyla kaleme alınan yazıda şu değerlendirmede bulunuldu;

  Ortada 700 milyar dolar değerinde bir plan var. Türkiye dünyanın en büyük 17'nci ekonomisidir ve 2007 GSYIH rakamı ise 656.6 milyar dolardır. Görüldüğü kadarıyla ABD mali sistemine Türkiye ekonomisi kadar bir büyüklükte bir müdahale planlamaktadır.

  700 milyar dolar değerinde finansmanın, ABD Hükümeti'nin borçlanma limitinin artırılmasıyla sağlanacağı planlanıyor. Eğer bu rakam kamu borcu olarak eklenirse, ABD’de kamu dengesi Türkiye’nin 2002 kamu dengesinden daha kötü bir hal alacak demek. Mali sistemdeki aktiflerin, bütçe içerisinde aktifleştirilmesi demek ABD’nin Kamu Borcu/GSYIH oranının yüzde 70 seviyesine, bütçe açığının ise bir trilyon dolar seviyesine yükselmesi demek ki, ABD 2006 ile 2008 Ağustos ayları arasında bütçe dengesi 653.5 milyar dolar fazla vermiştir.

  ABD’de halka açık finansal servislerin toplam net aktifleri 7.67 trilyon dolar seviyesindedir. 700 milyar dolar üzerinden gidildiğinde, bu aktiflerin yüzde 10’nunu likit hale gelmesi anlamını taşıyor.

  700 milyar dolar ABD ekonomisi için büyük bir rakam ama finansal sistemin dertleri için küçük bir rakam. Bu planın bu yüzden başarılı olma şansı yok. Dün karar çıkmadı ama plan güdük çıktı.

  Planın detayları dün üyeler tarafından açıklanırken, planın Pazartesi günü ABD piyasaları açılmadan önce onaylanması bekleniyor. Öncelikle Bernake ve Paulson’un ısrar ettiği plan oldukça fazla değişikliğe uğramış ve özü değiştirilmiş. Bu demek oluyor ki, baskılar fayda etmemiş ve Hazine’nin planı Kongre’den onay alamamış. Kongre 700 milyar dolar tutarında bir kaynağa doğrudan bir onay vermiyor. Şu anda hemen kullanılabilecek miktar 250 milyar dolar seviyesinde olacak.

  Bu miktardan daha fazla ihtiyaç olduğunun ispatlanması ve yönetimin onaylaması halinde bir 100 milyar dolar daha kaynak aktarımı yapılabilecek. Diğer 350 milyar dolar tutarında kaynak ise yine kongrenin önüne gelecek ve kongre isterse kalan 350 milyar dolar kaynağın kullanılmasını veto edebilecek.

  Ayrıca karşılıksız bir mali yardım olmayacak. Verilen yardım karşılığında, Hazine hisseleri ipotek edecek. Yardım geri dönmezse, hisseler Hazine’ye geçecek. Hazine, FED ve ABD Başkanı’nın olmazsa olmazı bahsettiği plan gitmiş yerine Demokratların planı gelmiş.

  Demokrat delegeler Cumhuriyetçi’lere Kongre’de gol atarken, Demokrat Başkan Adayı Obama Beyaz Saray’da Cumhuriyetçi Mc Cain’e gol attı. Başkan Bush-Mc Cain ve Obama görüşmesi sonrasında 700 milyar dolar tutarında ekonomi planına siyasi destek çıkmadı. Kongre Paulson’un planına destek olmadı ve 5 gün içerisinde plan onaylanacak şekle gelecek şekilde değiştirdi. Halk protestolar düzenledi ve siyasilerde seçim öncesinde destek olmadı."
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kurtarma Planı neden Forum Tarih
Otomotiv sektörünü kurtarma planı Beyaz Saray'da Ekonomi Ve Borsa 9 Aralık 2008
ABD ekonomisini kurtarma planı Yurt Dışı Haberler 26 Eylül 2008
Arama Kurtarma Ekipleri, Özellikleri, Görevleri Konu Dışı Başlıklar 27 Ocak 2012
Aşağı Kurtarmamak Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 26 Aralık 2011
Trafik Kazalarında Kurtarma Ekiplerinin Görevleri Nelerdir? Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 26 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş