Kurtşeyh Köyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kurtşeyh Köyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kurtşeyh Köyü Sivrihisar - Eskişehir - Kurtşeyh Köyü - Sivrihisar - Kurtşeyh Köyü Hakkında  Kurtşeyh, Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: HAMDİ DEMİR

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0222 7418209
  Cep Telefonu: -

  Tarihi
  Köy; Hititler zamanında kurulmuştur. Köyde zamanla çeşitli kavimler hüküm sürmüştür. Bunların en uzun süreli hüküm süreni köyü kuran Hitiler'dir. Sonra Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar'dır.
  Köyde genellikle Yörük, Kıpçak ,manav ve muhacir halk bir bütünlük içerisinde yaşar. Ayrıca eski şaman adetleri bilinmeden yaşatılmaktadır.
  Köyün yakınında eski yerleşimlere ait bir köy daha bulunmaktadır. Hâlâ günümüzde eski mezarlar bukunmaktadır. Sakarya Irmağı burayı üç taraftanda çevirdiği için ada denişlmiştir. Sivrihisar çevresinde burayı pek az kişi Kurtşeyh olarak bilir
  Köyün adı, köy civrındaki eski yerleşimlerin birinde yaşamış bir şeyhden gelmektedir. Şeyhin taştan yaptığı yalaklarla kurtları beslediği bilinmektedir. Eski cami mevkisindeki ören yerlerinde hala kurt yalağı ismini taşıyan bir bölge vardır

  Kültür
  Köyün kelem dolması, bamya çorbası, arabaşı, kapaması, bazlaması, sık sık et ve sebze tüketilir. Düğünlerde ise Cuma çıkışı yaşlılar Allah rast getirsin demeye düğün evine giderler. Burada yaşlılara yemek ikram edilir. Akşam köy halkı düğün evine toplanır çalgı çalınır oynanır, gece 11-12'ye kadar düğün devam eder. Bundan sonra çalgı kahveye iner orada çalar. Cumartesi günü çalgı, sabah 11'de çalmaya başlar.
  12-13 arası köye yemek ikram edilir. Düğün yemekleri; bamya çorbası, pilav (pirinç pilavı), et, üzüm hoşafı, helva gibi yemekler verilir. Yemekten sonra kız evine nişan kurmaya köy halkı ile gidilir. Burada bir iki saat eğlenildikten sonra tekrar eve dönülür.
  Gece şenlikler başlar. İlk olarak sakal tıraşı yapılır. Bu, damadın akrabalarından seçilerek yapılır. Gece 10 gibi, dede ve ekibi çıkar. Dede şöyle olur: 1 kişi şeçilir. Tenha bir yerde bu adama çarşaf giydirilir. Dede oynatılır. Dedenin yanında iki efe ve iki kadın vardır (kadın görünümünde erkek). Bundan sonra kına merasimi düzenlenir. Bu gece de sona erer.
  Pazar sabah 11 de gelin almaya gidilir. Gelin geldikten sonra içeri girmeden kurban kesilir, daha sonra arabadan inmemmek için naz yapan gelin kıza, oğlan babası hediye vererek gelini indirir dua edilir. Daha sonra çocuklara para saçılır. Misafirlere yemek ikram edilir. Düğün böylece sona erer.
  Ertesi gün güvey kaldırımı denilen akrabalara yemek verilir. Böylece düğün tam anlamıyla sona erer. Köyün giysileri ise; kadınlarda yazmanın üstüne çar denilen beyaz örtü örtülür, şalvar yöresel giysidir. Düğünlerde genç kızlar sarka giyerler, erkekler ise bildiğimiz kıyafetleri giyerler.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 138 km, Sivrihisar ilçesine 38 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2000 160
  1997 443

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  erleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009 - HAMDİ DEMİR
  2004 - HARUN DAMLACA
  1999 - HARUN DAMLACA
  1994 - HARUN DAMLACA
  1989 - HAMDİ DEMİR
  1984 - HAKKI Akbaş

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır köyün ilk öğretim okulu kullanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ama kulllanılmamaktadır.Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.

  [​IMG]


  Kaynak: Vikipedi , Yerel Net​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kurtşeyh Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş