Kurtçular Köyü Azdavay Kastamonu

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 9 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kurtçular Köyü Azdavay Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kastamonu İli Köyleri-Kurtçular Köyü Azdavay-Kurtçular Köyü Resimleri-Kurtçular Köyü Tanıtımı  İlçe: AZDAVAY - İl: KASTAMONU


  Köy Muhtarı: HİKMET TEKE


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:0 (366) 711 10 73


  Cep Telefonu:0 (544) 232 10 75


  Demografik Bilgiler:


  İle Uzaklığı:92 km


  İlçeye Uzaklığı:117 km


  Rakım:1040 m


  Kurtçular, Kastamonu ilinin Azdavay ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köy 5 parça köyden oluşmaktadır. Kurtçular köyü, Dangaz köyü,Sofo köyü,Hoca köyü ve Kuz Köy.Adı eski kayıtlarda Dangaz köyü olarak geçer.Muhtarlık seçimlerini Kurtçular köyünün kazanması sonrasında köy ihtiyar heyeti kararı ile adı Kurtçular olarak değiştirilmiştir. Köyün en eski yerleşim merkezi Kuz ve sofı köyüdür. Sofo köyü eskiden Saray Azdavay Kervan yolu üzerinde idi.Kuz Köy ün ise tarihi gaşga lara dayanmaktadır.Çobanoğğulları ve candaroğulları döneminde köy sınırları içersine değirmenler kurulmuştur. Baş Değirmen Civrizo Değirmeni, Germeç gibi isimler alan bu değirmenlerin 7 tane dir. Daha sonra bu değirmenlerden birisi su hızarı olarak hizmet vermiştir.Günümüzde moddern un fabrikalarının faaliyete geçmesi ile önemini kaybetmiştir. Daday, Azdavay, Çiğlene,Samancı bölgelerinin un ihtiyacı bu değirmenler vasıtası ile karşılanırdı.Kuz Köyde türbe kayası üzerinde bir türbenin bulunduğu ancak bu türbe tahrip edildiği bilinmektedir. Baş değirmen yakınında çıkan su kaynağı değirmenlerin battal olmasından sonra dere yatağına akmakta ve suyun çıktığı yerden yaklaşık 50 metre aşağıda çok güzel bir şelale oluşturmaktadır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Kastamonu iline 92 km, Azdavay ilçesine 17 km uzaklıktadır.Kuzköy hariç diğer köyler Sakarçal dağı nın doğu yamacına sıralanmıştır.Geçim kaynağı hayvancılık ve ormancılıktır. Tarım alanları verimsizdir.Kuz köy ise Ballı Dağ ın Kuzey Yamacındadır. Devrekani çayı bu köyü diğer köylerden ayırmaktadır. Kuz köy coğrafi yapı olarak diğer köylerden farklıdır.Baş değirmenin yanındaki şelale görülmeye değer bir yerdir. Ballı Dağ ormanlarının eteğinde yer alan Kuz köy ve civarı doğa severlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasındadır.Orman alanlarının en güzeli, yeşilin her tonu,burada mevcuttur.Tüarbe kayası kaya tırmanışı için ideal bir yerdir.Bölgeye has her türlü yaban av hayvanı bu köy sınırları içinde bulunabilir.Aylar yakınlarındaki yedi dönmeli in,Pelitören,Aylar arasındaki kanyon, Sivrice kaya ve ballıdağ görlmeye değer yerlerdir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 147
  1997 113

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Hikmet Teke

  1999 - Satı Demir
  1994 - Satı Demir
  1989 - Satı Demir

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kurtçular Köyü Azdavay Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş