Kureyş Sûresi Arapça Türkçe Okunuşu ve Anlamı

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kureyş Sûresi Arapça Türkçe Okunuşu ve Anlamı,
Kureyş Suresinin anlamı,
Kureyş Suresi ve Anlamı,
Kureyş suresinin manası,

Bismillahirrahmanirrahim

Li iylâfi kureyşin iylâfihim rıhle't-eş şitai vessayf fel-yâ'budû Rabbe hâzel beyti ellezi et'amehüm min cû'in ve âmenehüm min havf.

Kureyş Sûresinin Manası (anlamı) ise şöyle;

Rahman ve Rahim Olan Allah'ın Adı ile.

Kureyş'in ilâfı (güven ve barış andlaşmalarından faydalanmalarını sağlamak) için. Kış ve yaz seferlerinde (faydalandıkları andlaşmaların) kadrini bilmiş olmaları için. Bu Beyt (Kâbe)nin Rabbine kulluk etsinler. O, kendilerini açlıktan kurtararak beslemiştir ve her tehlikeye karşı onlara emniyet vermiştir.
Kureyşin alışkanlıkları için, kışın Yemen'e ve yazın Şam'a göç etmeğe ülfet ettirdikleri için bu beytin Rabbine ibadet etsinler ki, onları açlıktan kurtarıp doyurdu ve korkudan emin kıldı.
 

Son düzenleyen: Moderatör:
H

hakan özden

#2
fil suresinin anlamını bulamıyorum yardımcı olun
 

K

Kayıtsız Üye

#6
Li iylâfi kureyşin iylâfihim rıhle't-eş şitai vessayf fel-yâ'budû Rabbe hâzel beyti ellezi et'amehüm min cû'in ve âmenehüm min havf.
 
A
#16
Fil suresinin anlami; "ey muhammed kabeyi yıkmaya gelen fil sahiplerinin rabbinne ne yaptıklarını görmedin mi ? Onların düzenlerinin boşa çıkarmadı mı? Onların uzerlerine sert taslar atan sürelerle ebabil kuşları gönderildi. Sonra onları yenilmiş ekin gibi yaptı"
 
Üst