KURDELE NAKIŞI YAPIMI Ayrıntılı ve resimli anlatım

'Dantel Örnekleri' forumunda Mavi_Sema tarafından 4 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  KURDELE NAKIŞI YAPIMI Ayrıntılı ve resimli anlatım konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  KURDELE NAKIŞI YAPIMI

  Kurdele Nakışında Kullanılan Malzemeler

  1-İğneler

  Kurdele nakışında kullanılan iğneler bazı özelliklere sahiptir.

  Ucu sivri iğneler: Kumaşa batıp, çıkarak yapılan çiçek çalışmasında kullanılır.

  Ucu küt iğneler: Kumaşa daha az batırılarak yapılan yüzeysel çalışılan çiçeklerde kullanılır.alıntı.

  İğnelerin ebatları farklıdır. Hafif ve kumaşlar için ince iğneler, kalın kumaşlar için daha büyük iğneler vardır. İğnelerin kurdele geçirilecek gözleri büyük olmalıdır ki, kurdele rahat geçebilsin. Bazı iğnelerin kurdele geçirilen delikleri özel bir madde kaplıdır ve rengi sarıdır. Buda kumaştan kurdelenin rahat geçmesini sağlar.

  2-Kurdelalar

  Çeşitli kurdeleler piyasada satışı sunulmuştur. Organze kurdele, saten kurdele ve ipek kurdelelerin çeşitli genişlikleri, renkleri mevcuttur.

  Saten kurdele bu nakışta kullanılmaz. Organze kurdeleler bazı özel çiçek çeşitlerinde kullanılır. Kurdele nakışının özelliğini en iyi yansıtan ipek kurdelelerdir. İpek kurdelelerinin çeşitli renkleri ve genişlikleri bulunur.

  3-İplikler – Boncuklar

  Kurdele nakışının tamamlayıcısı olarak iplikler ve boncuklar kullanılır. Çeşitli renkli mulineler, koton, floş ve simli iplikler bu nakışta alt yapıyı hazırlamada önemli rol oynar. Boncuklarda çiçekler daha güzel, parlak gösterirler. Piyasada çok çeşidi bulunmaktadır.

  4-Kumaşlar

  Kurdele nakışı bir çok çeşit kumaşa rahatlıkla çalışılır. Pamuklu, keten, ipek şantug, yerel dokumalar, tafta, monoray, bürümcük, dantel, kot, yün, şifon gibi…Ayrıca özel baskılı kumaşlar üzerine de kurdele nakışı çalışılır.


  Kurdele nakışı

  Kurdele nakışı, iğne ile çalışılan bir sanattır. Ayrıca dekoratif bir nakış çeşididir. Kurdele nakışında ipek ve organze kurdelerle, kesme, katlama dikme yöntemleri kullanılarak çeşitli kompozisyonlar oluşturulmaktadır.

  Bu nakış türü kolay, çok fazla araç gereç gerektirmeyen, fakat çok güzel sonuçlar alınabilen bir nakıştır. Ayrıca öğrenilmesi çabuk ve kolaydır. Kullanım alanının genişliği de kurdele nakışı sanatının bir başka artı özelliğidir. Bu gibi nedenlerle başlanılan projelerin başarıyla tamamlanma oranı çok yüksektir. Ayrıca evde çalışma rahatlığı tanıması ve temiz bir iş olması bu sanatın bayanlar tarafından oldukça rağbet görmesine sebep olmaktadır.

  İpek kurdele nakışı çok eski yıllardan gelen adeta antika sayılabilecek zevkli bir sanattır. Günümüzde, etkili, zarif, nostaljik ve çağdaşlık gibi özellikler kazanmıştır. Organze kurdele kullanıldığı taktirde ise oldukça düşük maliyetlerle birbirinden güzel ürünler yapılabilmektedir. Ancak geniş çapta kullanılan saten ve naylon karışımlı kurdeleler, ipek kurdelenin yumuşaklık ve esneklik özelliğinden yoksundur. Bunu da yapılacak çalışmalarda göz ardı etmemek gerekir.

  Kurdele nakışı, son günlerin en çok ilgi gören ve popüler olan uğraşılarının başında gelmektedir. Maharetli ellerin ürettiği birbirinden güzel, rengarenk, pırıl pırıl, ipek ya da organze kurdelelerle yapılan çiçek motifleri, iğnenin ve kurdelenin geçtiği her türlü zemine uygulanabilmektedir. Kurdele nakışı ile yapılan menekşeler, laleler, gelincikler, mineler üslendiği alanları sanki doğanın sihirli eli değmişçesine güzelleştirerek, zenginleştirmektedir. Kurdele nakışının kullanım alanı çok geniştir. Bu nakış ile etek, pantolon, gömlek, elbise, mont gibi pek çok giysi süslenebilmekte, özellikle bebek giysilerinde bu nakışlar daha şirin ve göz alıcı durmaktadır. Kurdele nakışı ile masa-sehpa-yatak örtüleri, çantalar, tablolar, panolar da yapabilmektedir. Ayrıca kurdele nakışı basit el nakışı ve boncuk süslemeleriyle farklı görünümler oluşturulmaktadır. Kısacası aklınızın, hayalinizin sınırları nereye kadar uzanıyorsa, bu nakışı kullanmakta o kadar özgürsünüz demektir. Çiçek motifleri katmak istediğiniz her yerde kurdele nakışını kullanabilir ve ortaya çıkan güzel sonuç ile insan ruhuna yaşama sevinci veren görüntüler oluşturabilirsiniz.

  Türleri:

  1-DÜZ BATIM TEKNİĞİ

  Kurdele kumaşın ön tarafına geçirilir. Çıktığımız yerde kurdele iğneyle düzeltilip, biraz kabartılır ve iğne istenen mesafeden kurdelenin ortasına batırılır ve yavaş hareketlerle kurdele çekilir. Kurdelenin kenarlarında düzgün bir kıvrım oluşturana kadar çekilir. Böylece yaprak düz batım tekniği ile uygulanmış olur. Bu çalışma pek çok çiçek ve yaprak çalışmasında kullanılır.

  2-TOHUM

  Kumaşın ön yüzüne geçirilen kurdele 7-8 cm yukarıdan sol elle tutulur. İğne sağ elde kurdelenin altına soldan sağa doğru bir hareketle kurdelenin altına yerleştirilir. Sol elle tutulan kurdele iğneye 1 veya 2 kere sarılır ve iğne kumaşa batırılır. Kurdele sol elle çekilerek, iğnede düğüm sıkılaştırılır ve iğne aşağı yavaş hareketlerle çekilir. Bu işlem yan yana çalışılırsa, çiçeklerin tohumları oluşturulur. Mimoza çiçek çalışmasında da kullanılır.

  3-ÖRÜMCEK GÜL

  10 kr. büyüklüğünde, (uçan kalemle) bir daire çizilir. 5 parçaya bölünür. Kurdelenin renginde koton iplikle 5 bacak çalışılır. Yarım cm genişliğindeki kurdele bu dairenin merkezinden kumaşın yüzüne çıkarılır. İğne bu bacakların birinin altından, diğerinin üstünden geçirilir ve arada iğne döndürülerek kurdele burulur. Bacaklar kapanana kadar işleme devam edilir.

  4-MİNE ÇİÇEĞİ

  Kurdele bir noktadan yukarı çıkarılır. Kurdele düzeltilir. Tekrar çıkış noktasının hemen yanından aşağı batılır. Yavaş hareketlerle, kurdele dönmeyecek şekilde aşağı çekilir. Küçük bir kabarık kurdele kalana kadar çekilir. Oluşan kabarıklık parmakla düzeltilip, yassıltılır. Renkli koton ipliği ile tam ortaya tohum içi çalışılır.

  5-LAZY DAİSY

  Zincir işi ile yaprak çalışmasıdır. Kurdele üst yüze çıkarılır. Kurdele yuvarlatılarak zincir iğne çalışılır. İğne zincirin dışına batılır. Yaprak tamamlanır.

  6-PAPATYA ÇİÇEĞİ

  25 kuruş büyüklüğünde daire çizilir. Üzerine eşit 8 nokta işaretlenir. Merkezden kurdele yukarı çıkarılır. Önce artı biçiminde yapraklar işlenir. Sonra aralarındaki yapraklar işlenir. Tecrübe kazanınca sıra ile yapraklar işlenebilir.

  İŞLEME ÇEŞİTLERİ

  Kurdele nakışında başarılı olmak için çok dikkatli ve nazik bir çalışma gerekir. Basit nakış iğneleri bu nakışta yer alır. Örneğin : Zincir işi, sap işi, düğüm işi, hristo teğeli, blönye iğnesi, sinek işleme gibi……..

  Kurdele nakışı kumaşın arka tarafında biraz fazla karışık bir görüntü yaratabilir. Bu yüzden işleme bitince astarlanabilir. Ayrıca örnek kenar bordürlerine de yerleştirilebilir, kenar kapatılınca işin alt kısmı temizlenmiş olur.


  Kurdele nakışı 3 türlü yapılmaktadır. Bunlar;

  1- Çiçekler monte edilerek,
  2- Çiçekler yarı monte edilerek,
  3- Çiçekler kumaşa işlenerek çalışılır.

  Yapım Aşamaları:

  Önce çalışmayı düşündüğümüz projenin hazırlıkları yapılır. Kumaşı seçilir. Seçtiğimiz kumaş pamuklu ise muhakkak yıkanıp ütülenir. İşlenecek örnek aydınger kağıdına çizilir. Örneğe göre kurdele, iplik ve boncuklar seçilir. Örnek kumaşa geçirilir. Örneği kumaşa geçirmenin bir çok yolu vardır. Karbon kağıdıyla kopyalanır. Şeffaf kumaşlarda örnek kumaşın altına yerleştirilir ve kalemle örnek kopyalanır.Uçan kalemlerle de örnek çizilebilir.

  Kurdele nakışı işlemesi çok zevkli, kolay fakat özen isteyen bir çalışmadır. Gelişigüzel çalışmayı asla kabul etmez. Kurdeleyi kumaştan geçirirken yavaşça çekilmelidir.

  Kurdele uzun olarak kullanılmaz. En fazla 30-40 cm kesilir. Kısa kesilmiş kurdeleler nakışta rahat çalışmayı sağlar. Hem de kurdele ziyan edilmemiş olur. Tecrübe kazandıkça hangi çiçeğe ne kadar kurdele gerektiğine kendimiz rahatça karar verebiliriz.

  Kurdeleleri işleme yapmadan önce muhakkak yıkamalıyız. Nadirde olsa bazı kurdeleler renk verebilir. Bunları sirkeli suda bekletmeli, kurutup ılık ütü ile ütüledikten sonra kullanmalıyız.

  Kurdele nakışını işlemeye başlamadan önce zemin kumaş boyaları ile renklendirilebilir. Bu işlem örneğe derinlik kazandırır.

  Örneğin önce alt yapısı hazırlanır. Çiçeklerin sapları, fiyonkları gibi işlemeleri yapılır. Çeşitli iplikler kullanıldığı gibi, kurdele bükülüp iplikle tutturularak (Blönye iğnesi) da işlenebilir. Daha sonra çiçekler çeşitli teknikler kullanarak işlenir. Yapraklar çiçeklerden sonra çalışılır ki örnekte bütünlük sağlansın.

  Nakışa başlamadan önce kumaş kasnağa gerilir. Böylece çalışılacak zeminin işlem boyunca gergin olmasını sağlanır. Kasnağın iki çemberinden birinin ekstrafor gibi şeritle sarılır. Bu işlem ince kumaşların zedelenmesini önlemek için uygulanır.

  Kurdelelerin ucu daima verev kesilmelidir. Böylece iğneye daha rahat geçirilir ve kurdelenin iplikleri çözülmez. Kurdele iğneye geçirilir, ucu sabitlenmeden de çalışılabilir.

  Kurdeleyi iğneye sabitlemek için :

  Kurdele iğneye geçirilir, ucu 3-4 cm çekilir, verev kesilmiş uca doğru bir uygulama yapılır, kurdelenin uzun tarafı çekilerek iğneye sıkıştırılır.

  Kurdelenin ucuna düğüm atmak için :

  Kurdelenin ucu yarım cm den katlanır. İğne katlanmış kısmın ortasından geçirilir. Böylece düğüm atılmış olur.

  Kurdelenin işlem sonundaki sağlamlaştırılması :

  İşleme tamamlandıktan sonra, kurdele kumaşın arka tarafına geçirilir. İğne yapılan işlemlerin altından yavaşça geçirilerek dikkatlice bir ilmek yapılır ve sıkıştırılır. Bu işleme çok önem vermek, işlemenin zarar görmesini sağlamalıyız.

  Bu tarz sağlamlaştırma sadece şekli, kumaşın arka tarafına geçirilen kurdele makine ipliği ile birkaç dikiş atarak kumaşa tutturulur. Kumaşın yüzüne çıkmaması şartıyla…
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  RESİMLERLE KURDELE NAKIŞI YAPIMI

  Kurdele nakışı yapımının resimlerle anlatımı..


  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG][​IMG][​IMG]
  [​IMG][​IMG][​IMG]
  [​IMG][​IMG][​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG][​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   

 3. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  KURDELE NAKIŞI TEKNİKLERİ

  Kurdele İle Sap İşi
  [​IMG]

  [​IMG]

  Muline İp İle Farklı Gül Yapımı

  [​IMG]


  Sinek Tekniği İle Yaprak Yapımı

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kurdele nakışı için özel tavsiyeler

  Nakışa başlarken yapacağınız işin büyüklüğüne ve şekline göre kasnak

  seçimini yapmalısınız.Günümüzde değişik boyut ve şekillerde kasnak elde etmek mümkündür .En çok tercih edilen kasnak çeşidi yuvarlak ve ayaklı olanlardır.

  Sinek Tekniği İle Yaprak Yapımı Eğer bir tablo çalışmak istiyorsanız kare veya dikdörtgen kasnak tercih edebilirsiniz.


  ÖZEL TAVSİYELER

  Nakışa başlarken: Kırışıklık veya kat izi varsa,kurdeleyi ütü masasının üstüne koyun,ütülerken ütüyü hareket ettirmeyin sadece kurdeleyi yavaşça çekin.

  Kurdele nakışının mükemmel olması için: Kasnakta çalışmaya özen gösteriniz.İşiniz bittiğinde kasnağı kumaşta bırakmayınız.

  Ara Bağlantılı Gül Tekniği

  [​IMG]
  İğne ve kurdele: İğneye kurdele düğümü atarak sağlamlaştırın.İğnenin kurdeleden kayması önlemiş olur.Kurdele nakışına başlarken iğneyi kumaşın ön yüzüne, kurdele altta 1 cm. kalana kadar çekin.Kurdeleyi alttan parmağınızla yukarıya doğru bastırın.İkinci batışınızı yaparken iğneyi arkada kalan kurdelenin içinden geçirin.İşiniz tamamlandığında,kurdeleyi arkadan birbirine dikiş iğnesi
  ve ipliğiyle dikin.Fazla kalan kurdeleleri keserek temizleyin.

  Farklı Yaprak Tekniği

  [​IMG]
  Sağlamlaştırma: Her kurdele bitiminde kasnağın arkasında bıraktığınız kurdeleyi kendisine en yakın kurdeleye, dikiş iğnesi ve ipliğiyle dikilerek sabitlenmesidir.

  Rozet Tekniği

  [​IMG]
  İpek kurdele uzunluğu: Kurdele nakışında kurdelenizin ideal uzunluğu 25-30 cm. arası olmalıdır. Kurdele kumaştan geçirilerek çalışıldığı için kolayca yıpranır.Bu sebeple kurdele uzunluğunu kısa tutmak ve sık kurdele değiştirmek daha sağlıklıdır.

  Rozet dikiş tekniğini:

  1. İğneye takmış olduğunuz kurdele veya muline ipliği kumaşta A noktasından çıkarın ve bir halka oluşturun.

  2. İğneyi tekrar kumaşta B noktasından batıp C noktasından çıkarın ve iğneyi resimde görüldüğü gibi yerinde bırakın.

  3. Kurdeleyi veya muline ipliği 3-4 defa dikkatli bir şekilde iğnenin etrafına sarın.

  4. Kurdeleyi veya muline ipliğin yan yana gelmesine özen gösterin.

  5. Kumaşta sabit takılı olan iğneyi dikkatli bir şekilde çekin D noktasından batarak rozet dikiş tekniğini tamamlayın.
   

 4. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  KURDELE NAKIŞI ÖRNEKLERİ

  Kurdele işi yapılmış kırlent,yatak örtüsü,pano,sehpa örtüsü,bohça,peçete
  ve yastık modelleri...
  Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız..


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - KURDELE NAKIŞI YAPIMI Forum Tarih
Kurdele Nakışı Gül Yapılışı Hobiler Ve Videolar 22 Mart 2012
Kurdele Nakışı Fiskos Örnekleri Modelleri Dantel Örnekleri 20 Mart 2012
Kurdele Nakışı Çeşitleri Türleri Hobiler Ve Videolar 19 Mart 2012
Kurdele Nakışı Çiçekleri Modelleri Hobiler Ve Videolar 19 Mart 2012
Kurdele Nakışı Bohça Desenleri Örnekleri Dantel Örnekleri 16 Mart 2012

Bu Sayfayı Paylaş