Kurban pazarlığında domuz gribine dikkat!

'Genel Sağlık' forumunda Dine tarafından 7 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Kurban pazarlığında domuz gribine dikkat! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]


  Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili borsa binasında düzenlediği basın toplantısında, Kurban Bayramı dolayısıyla Hayvan Pazarı'nda alınacak önlemler hakkında bilgi verdi. Tefenlili halkı uyardı

  Denizli Ticaret Borsası (DTB) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Tefenlili, domuz gribi nedeniyle kurban pazarlarında el sıkışmalı pazarlıktan uzaklaşmak gerektiğini söyledi.
  İl Genel Meclisi Başkanı Halil Pekdemir ve Hayvan Pazarı Veteriner Hekimi İsmail Hıçkıran'ın hazır bulunduğu basın toplantısında konuşan Tefenlili, Hayvan Zabıta Komisyonu'nun kararıyla Denizli'de DTB Hayvan Pazarı'ndan başka yerde kurbanlık satışına izin verilmeyeceğini dile getirdi.
  Buranın Türkiye'nin Avrupa standardındaki ilk hayvan pazarı olduğunu ve hayvan refahına, hijyene çok önem verdiklerini belirten Tefenlili, şöyle konuştu:
  ''2000 yılında Hayvan Pazarları Kurma ve Çalıştırma Yönetmeliği yayınlandıktan sonra borsamız modern bir hayvan pazarını kurban pazarıyla birlikte oluşturma kararı aldı ve o yıldan bu yana uyguluyoruz. Olması gerekeni yıllar önce başlattık ve bunda bayağı mesafe aldık. Kurban satış yerlerinde olumsuz hava şartlarından mağdur olan insanlar 'Nerede bu devlet' diye feryat ediyordu. Bugün 50 bin metre kare alanda Kurulu 16 bin 500 metre karesi kapalı alanda 25 bin küçükbaş, 1000 büyükbaş barındıran Hayvan Pazarında 110 ton kapasiteli su deposu, basınçlı yıkama sistemi mevcut. Hastalık şüphesi taşıyan hayvanların ayrıldığı ve muhafaza edildiği karantina padokları bulunuyor. Pazara giren her aracın giriş ve çıkışta dezenfekte edildiği dezenfeksiyon tünelleri mevcut. Yürüyüş yolları ve meydanların temizliği otomatik temizlik araçlarıyla yapılıyor ve dezenfekte ediliyor.''
  Hayvan pazarlarına satış yapmak için Afyon, Antalya, Burdur, Ağrı, Erzurum gibi birçok ilden yetiştiricinin geldiğini, bu kişilerin hayvanlarını muhafaza için yer satın aldığını dile getiren Tefenlili, bu hizmeti artık internet üzerinden vereceklerini kaydederek, ''Yani Erzurum'daki yetiştiricimiz satın almak istediği yeri internet üzerinden belirleyecek ve satın alacak, ayrıca borsaya gelmesine gerek kalmayacaktır'' dedi.
  KURBAN PAZARLIĞINDA DOMUZ GRİBİNE DİKKAT
  DTB Başkanı Tefenlili, domuz gribinin yaygınlaşmasından sonra alınacak önlemlerin basın yoluyla insanlara anlatıldığını ifade etti.
  Tefenlili, ''Bu sene özellikle domuz gribi riski olabileceği için artık kurban pazarlarında alışık olduğumuz el sıkışıp 'Hadi ben şu parayı verdim, yok olmaz şu paraya aldım' anlamındaki el sıkışmalı pazarlıktan biraz uzaklaşmamız lazım. El sıkışmaya dahi gerek kalmayacak şekilde pazarlıkların yapılmasında yarar var. Bu sene mutlaka alıcı ve satıcıya bunu öneriyoruz'' dedi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kurban pazarlığında domuz Forum Tarih
Kurban pazarlığında tokalaşmayın! Genel Sağlık 24 Kasım 2009
Kurban keserken nelere dikkat edilmeli Dini Sohbetler Dini Forum 1 Mayıs 2015
Zekat, sadaka, hac, umre ve kurban nedir? Dini Terimler Sözlüğü 5 Mart 2014
Kurban ibadeti ile ilgili bir ayet meali bulur musunuz? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Kurban neden kesilir kısaca Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş