Kurban kesmek kime vaciptir?

'Dini Sorular ve Cevaplar' forumunda Siraç tarafından 19 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Kurban kesmek kime vaciptir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kurban kesmek kime vaciptir Sual: Kurban nedir ve kimler keser?
  CEVAP
  Maddeler halinde bildirelim:

  1-
  Kurban, davar [koyun, keçi], sığır [manda, inek, dana, öküz, boğa] veya deveyi, Kurban bayramının ilk üç gününde, kurban niyeti ile kesmek demektir. Kurban, vacip vazifesini yerine getirerek sevaba kavuşmak için kesilir. Mukim olan, akıllı, büluğa ermiş, hür ve Müslüman erkeğin ve kadının, ihtiyaç eşyasından fazla nisap miktarı malı veya parası varsa, Kurban bayramı için niyet ederek, belli günlerde, kurban kesmeleri vacip olur.
  Dinen karı kocadan hangisi zengin ise kurbanı o keser, ikisi zengin ise ikisi de keser, ikisi de fakir ise ikisi de kesmez. Fakir, kurban kesmek zorunda değildir ama keserse çok sevap olur.

  2- Kurban kesmenin vacip olmasında, bayramın üçüncü gününe itibar olunur. Bayramın birinci ve ikinci günü, zengin-fakir, mukim-misafir, akıllı-deli olmaya bakılmaz. Bayramın üçüncü günü nisaba malikse, diğer şartlar da varsa, kurban kesmek vacip olur. Zengin olan, birinci ve ikinci günü keserse vacip sevabı alır. Namaz da böyledir. Namaz, vaktinde sonunda kılınması farz olur ise de, vakti girince kılmaya başlayınca, farz yerine gelmiş olur. Kurbanın vakti de, ilk üç gündür. Bugünlerin birinde kesilince vacip yerine gelmiş olur. Aşağıdaki maddelerde açıklama vardır.

  3-
  Bir çocuk, bayramın 3. günü büluğa erse, diğer şartlar da varsa, ona kurban kesmek vacip olur.

  4-
  Baygın iken, bayramın üçüncü günü ayılanın, diğer şartlar da varsa, kurban kesmesi vacip olur. Bayramın ikinci günü bayılıp, üçüncü günü güneş battıktan sonra ayılan zenginin kurban kesmesi vacip olmaz. Yahut bayramın birinci ve ikinci günü ölen zengin, kurban borcu ile ölmüş olmaz. Kestikten sonra ölmüş ise, vacip sevabı almış olur.

  5-
  Fakir iken, bayramın üçüncü günü zengin olanın, diğer şartlar da varsa, kurban kesmesi vacip olur. Fakir bir kimse, bayramın birinci veya ikinci günü, bir kurban kesse, bayramın üçüncü günü zengin olsa, bir kurban daha kesmesi lazımdır. Çünkü üstüne vacip olmadan kesmiştir. Ancak, Bezzaziyye gibi muteber eserlerde, sonradan gelen âlimler, "Fakir, bayramın birinci günü kurban kesse, üçüncü günü zengin olsa, tekrar kurban kesmesi gerekmez" demişlerdir.

  6-
  Seferi iken, bayramın üçüncü günü mukim olanın, diğer şartlar da varsa, kurban kesmesi vacip olur. Mukim iken, bayramın birinci ve ikinci günü sefere çıkanın, kurban kesmesi vacip olmaz. Daha önce kesmişse, vacip sevabı alır. Kesmemişse, sefere çıktığı için borç üzerinden düşer.

  7-
  Mukim bir zengin, seferdeki bir vekile kurban kestirse, vacip sevabı alır.

  8-
  Esir iken, üçüncü günü hür olanın, diğer şartlar da varsa, kurban kesmesi vacip olur. Hür iken, bayramın üçüncü günü esir olup, güneş batana kadar esir kalanın kurban kesmesi vacip olmaz.

  9-
  Tarlasından aldığı mahsul veya tarlanın, evin, dükkanın [atölyenin, kamyonun] bir senelik kirası, ne kadar çok olursa olsun, bir yıllık ev ihtiyacını veya aylık geliri ve aldığı maaş ve ücret, aylık ihtiyacını ve kul borcunu karşılamayan kimse, imam-ı Muhammede göre fakirdir. Fetva da böyledir. Şeyhayn'e göre zengin sayılır. Mülkü olan tarlanın ve bu demirbaş malların değeri, ihtiyacını karşılar ve nisabı da bulursa, bunun kirayı her alışta, bir miktar ayırıp, biriktirerek fıtra vermesi ve kurban keserek büyük sevaba kavuşması gerekir. Böyle bir kimse, fıtra vermez ve kurban kesmezse, imam-ı Muhammede göre, günahtan kurtulur. Tarlasından hiç mahsul almayan, kiraya da veremeyen kimse ve ihtiyacından fazla malı olup da, parası bulunmayan kimse, imam-ı Muhammede uyarak, fıtra vermez ve kurban kesmez. Verir ve keserse, ikinci ictihada göre, fıtra ve kurban sevabına kavuşur.

  10-
  Aldığı kira ile güç geçinen kişi, nisaba malik ise, para biriktirip, fıtra vermeli ve kurban kesmelidir. Etin hepsini kavurma yapıp, birkaç ay et parasından biriktirip gelecek yılın fıtra ve kurban parası olarak saklamalıdır. Böylece, fıtra ve kurban sevabından mahrum kalmamalıdır. Aile efradı çok olup güç geçinenin, kurbanın etini evinde bırakması müstehaptır.

  Akıl baliğ olma yaşı
  Sual:
  Akıl baliğ olma yaşı kaçtır? 13 yaşındaki oğluma kurban düşer mi?
  CEVAP
  Kızlar 9 yaşında, erkekler 12 yaşında büluğa erebilirler. Bazıları gecikebilir. 15 yaşını geçtiği halde ergenliğe ermezse artık o ergen kabul edilir.

  Büluğa ermişse ve 96 gram altın veya o kadar parası varsa kurban kesmesi gerekir. Büluğa ermemişse zengin de olsa kurban kesmez.


  Bunağın kurban kesmesi

  Sual: Dedem dinen zengindir. Fakat alzheimer hastası, yani bunadı. Şuuru gelip gidiyor. Bayramda kurban kesmesi gerekir mi?
  CEVAP
  Fıkıh kitaplarında, (Bayramın üçüncü günü baygın halde geçiren zengine kurban kesmek vacip olmaz) deniyor. Üçüncü günü ayık olmak önemli. Birinci günü ayık olsa ve kurban kesse, üçüncü günü baygın geçirse de, kestiği kurban vacip olur.

  Bunayanın da, üçüncü günü şuuru yerinde ise, (bugün kurban bayramıdır, bana kurban kesin) diyorsa, kurban kesmek gerekir. Bayramın, kurbanın ne olduğunu anlamıyorsa, kurban kesmesi gerekmez. Kurban kesmek zengin olan akıllı kimseye vaciptir.


  Çocuk için kurban kesmek
  Sual:
  Almanya’da devlet tarafından aylık 154 Euro Kindergeld (Çocuk parası) veriliyor. Burada bazı derneklerin, dağıttıkları broşürlerde, çocuklar için kurban kesmek vacip deniyor. Çocuk için kurban parası topluyorlar. Çocuğun kurban kesmesinin vacip olduğu Dürer’de ve Büyük İslam ilmihalinde yazıyor diyorlar. Dedikleri doğru mudur?
  CEVAP
  Doğru değildir. İki kitapta da dediklerinin aksi yazılıdır. Büluğa ermemiş çocuk için, zengin de olsa kurban kesmek gerekmez. Şeyhayne göre, babasının, zengin çocuğu için de çocuğun malından kesmesi gerekirse de, fetva İmam-ı Muhammedin kavlidir. Fetva verilen bu kavle göre, babanın, zengin çocuğu için, kendi malından da, çocuğun malından da kurban kesmesi vacip değildir. (Dürer)


  Vacip sevabı almak
  Sual:
  Tam İlmihal’de (Kurban bayramının üçüncü günü fakir olacağını veya sefere çıkacağını bilen kimseye, birinci günü kurban kesmek vacip olmaz. Üçüncü günü zengin olacağını bilenin, kurban kesmesi, Zilhiccenin onuncu günü, yani bayramın birinci günü fecr vaktinde vacip olur) deniyor. Hemen devamla yine (Bayramın birinci günü zengin veya fakir ve mukim veya misafir olmaya bakılmaz) deniyor. İlk ifadedeki (..fecr vaktinde vacip olur) ne demek?
  CEVAP
  (Keserse vacip sevabı alır) demektir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kurban kesmek kime Forum Tarih
Kimler kurban kesmekle yükümlüdür? Dini Sohbetler Dini Forum 16 Mayıs 2011
Kurban Kesmek Farz Mıdır Dini Sorular ve Cevaplar 14 Ekim 2010
Kurban keserken nelere dikkat edilmeli Dini Sohbetler Dini Forum 1 Mayıs 2015
Zekat, sadaka, hac, umre ve kurban nedir? Dini Terimler Sözlüğü 5 Mart 2014
Kurban ibadeti ile ilgili bir ayet meali bulur musunuz? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş