Kurban Kesmek Farz Mıdır

'Dini Sorular ve Cevaplar' forumunda SeLeN tarafından 14 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kurban Kesmek Farz Mıdır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kurban Kestirmek Hakkında - Kurban Kestirmek Sünnetmidir - Kurban Bayramı Hakkında - Kurban Bayramında Kesilen Kurban - Surelerde Kurban Kesmek Farz Mıdır


  Kuran'da kurban bayramı uygulaması var mıdır? Kuran'da kurban kesmek sadece hac ibadeti yerine getirildiği anda farz kılınmıştır. Yani kurban, hacca giden hacılar tarafından kesilmektedir. Kurban kesmeyi Allah'a olan teslimiyetin ve saygının bir sembolü olarak anlamak ve Allah'a yaklaşmaya bir vesile görmek gerekir; yoksa ayetinde ifadesiyle kesilen hayvanların ne etleri ne de kanları Allah'a ulaşmaz. Allah'a ulaşacak olan sadece kulların takvalarıdır.


  Hac suresi ayet

  37: Onların etleri de kanları da Allah'a asla ulaşmaz; fakat sizin takvanız O’na ulaşır. Onları size bu şekilde boyun eğdirir ki, sizi hidayete erdirdiği için Allah'ı yücelterek anasınız. Güzel düşünüp güzel davrananlara müjde ver.

  Daha sonraları bu uygulama hacca gidemeyen kişiler tarafından da bulundukları yerlerde yerine getirilmeye başlanmış ve ardından kurban bayramı uygulaması oluşmuştur. Kurban bayramının hacıların hacda kurban kesmekleri ile aynı döneme gelmesinin nedeni budur.

  Kuran'ın hiç bir ayetinde bayram uygulaması yer almaz. Yani bayram yada bayram namazı tamamen geleneksel kabullere dayanan uygulamalardır. Ancak burada belirtilmesi gerekli olan bir husus vardır oda bu şekilde bir uygulamanın yapılmasının Kuran'a aykırı olmadığıdır. Yani müslümanların kendi aralarında geliştirip gelenekselleştirdikleri bu gibi uygulamaların özellikle insanların kaynaşmaları ve yakınlaşmalarına vesile olması ve dini bir takım duyguların canlanması açısından oldukça etkili ve güzeldir. Ancak bu sosyolojik bir hadisedir, müslümanların genelini bağlayıcı bir farz değildir. Ramazan bayramı da aynı bu şekilde ortaya çıkmış bir hadisedir. Kuran'da yer almaz. Allah için bir ay boyunca belirli saatlerde yemek içmek ve cinsel ilişkiye girmekten uzak duran müslümanlar yapmış oldukları ibadetlerinin bir kutlamasını yapmaktadırlar.

  alinti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kurban Kesmek Farz Forum Tarih
Kimler kurban kesmekle yükümlüdür? Dini Sohbetler Dini Forum 16 Mayıs 2011
Kurban kesmek kime vaciptir? Dini Sorular ve Cevaplar 19 Ekim 2009
Kurban keserken nelere dikkat edilmeli Dini Sohbetler Dini Forum 1 Mayıs 2015
Zekat, sadaka, hac, umre ve kurban nedir? Dini Terimler Sözlüğü 5 Mart 2014
Kurban ibadeti ile ilgili bir ayet meali bulur musunuz? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş