Kurban gönül köprüleri kurulmasına Vesile Olacak

'Risale-i Nur Külliyatı' forumunda SeLeN tarafından 16 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kurban gönül köprüleri kurulmasına Vesile Olacak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kurban bayramı - kurban - kurban bayramı yazıları -bayram yazıları - fettullah gülen - hoca efendi - fettullah gülen yazıları


  [​IMG]


  Kurban, gönül köprüleri kurulmasına vesile olacak
  Fethullah Gülen Hocaefendi, Kurban Bayramı'nın hem ülkemizin doğusundan batısına hem de Pakistan, Haiti gibi afetlere maruz kalan ya da Afrika'daki fakir ülkelere gidilerek gönül köprüleri kurulmasına vesile olacağını söyledi.


  Fethullah Gülen'in 4 Kasım 2010'da www.herkul.org'da yayınlanan Kurban seferberliği ile ilgili açıklaması şöyle: "Her şey merkezde, başta küçük bir açıyla başlıyor. Sonra ister o işe omuz verenler ve sahip çıkanların vefa adına derinleşmeleri isterse onların alternatifler geliştirerek yakınlara veya uzaklara çok damarla yürümeleri bu işi büyük hale getiriyor. Bu da zamana vabeste bir meseledir. Kurban da başta Türkiye'de yapılıyordu, herkes evine ayırdığı gibi komşusuna, akrabasına da dağıtıyordu. Fakat bir gün geldi, daha çok kurbanlar, nafile kurbanlar taahhüdü de başladı. Günümüzde de bu sistem oturdu ve şimdilerde dünyanın değişik ülkelerine kurban gönderilmeye başlandı. Bu kurban dağıtımı, orijinal olarak ilk yapıldığı yerlerde, Avrupa, Amerika gibi yerlerde insanlara çok cazip geliyor. O insanlar bu farklılığı temelde sizin kültür kaynaklarınıza veriyorlar. Hangi ruh ve mana köklerinden besleniyorsunuz, size bu ahlakı veren nedir? Orada İslam sahaveti, cömertliği, civanmertliği varsa, hatta îsâr ruhu varsa, bu sizin temel değerlerinize karşı da bir sevgi ve bir alaka uyarıyor. Kurban dağıtımının çok yönü var. Bir, fakirlere yardımdır. Bu bir sadakadır. Hatta bu tür yardımlar değişik din mensuplarına da verilebilir. İki, temel kültür ve dinî kaynaklarınıza karşı bir alaka uyarıyorsunuz. Üç, sağlam bir temsilden dolayı vicdanlarda size karşı güven uyarıyorsunuz. Bu da mesajlarınızı sunma adına güzel bir ortam oluşturuyor. Fakat mevcutla iktifa, dûn himmetliktir. Sürekli çıtayı yükselterek yürümek lazım. Anadolu insanı, mevcut ekonomik durumuna rağmen dünyanın dört bir tarafında eğitim faaliyetinde bulunuyor. Thomas Michel misali... Meselenin diğer bir yönü de formatla oynamadır. Her sene o meseleye yeni bir renk, yeni bir desen ilave etmek suretiyle onu hep cazip göstermek lazım."
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kurban gönül köprüleri Forum Tarih
Kurban keserken nelere dikkat edilmeli Dini Sohbetler Dini Forum 1 Mayıs 2015
Zekat, sadaka, hac, umre ve kurban nedir? Dini Terimler Sözlüğü 5 Mart 2014
Kurban ibadeti ile ilgili bir ayet meali bulur musunuz? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Kurban neden kesilir kısaca Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Kurban Keserken Okunacak Dua Dualarımız Dua paylaşımları 7 Ekim 2013

Bu Sayfayı Paylaş