Kurban Derisi Toplama Yetkisi

'Oruç-Hac-Zekat' forumunda SeLeN tarafından 3 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kurban Derisi Toplama Yetkisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kurban Derilerini Toplamak - Kurban Derisi Nereye Bağışlanmalı - Kurban Derisi Vakıfları - Kurban Derisi Bağışı THK


  Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi muhtarlarla toplantı düzenleyen Kütahya Simav Kaymakamı Yüksel Ünal, fitre ve zekatta olduğu gibi kurban derisi toplama yetkisinin bu yıl da Türk Hava Kurumu (THK) na ait olduğunu söyledi.

  Kurban derisi toplama hususunda ülkede zaman zaman sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken Kaymakam Ünal, İnsanlarımızın dini ve milli duyguları dejenere edilerek onların kurban derilerini ellerinden almaya çalışanlar oluyor. Bu durum yasal değildir. Ülkemizde yasalar ışığında kurban derisi toplama yetkisi THK dadır. Halkımızın duygularını suiistimal ederek deri toplamaya çalışanlara karşı dikkatli olmalı, muhtarlarımız bu konuda gereken bilgi akışını yapmalıdır dedi.

  Kurban derisi toplama işinin usulüne uygun bir şekilde yapılması için güvenlik güçlerinin görevlendirildiğini ifade eden Kaymakam Ünal, bu konuda en büyük görevin muhtarlarla vatandaşlara düşeceğini kaydetti.

  Toplantıda söz alan THK Simav Şube Başkanı İsmail Teke, Simavda Kurban derileri her yıl olduğu gibi bu yılda Türk Hava Kurumu görevlileri tarafından makbuz karşılığı toplanacaktır. Kurban derilerini toplayan veya biriktiren kişi ve kuruluşların olduğu bilinmektedir. Bu yaptıkları kanuna aykırı olduğu için bağış kabul edenler ve deri toplayanlar hakkında 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun 29. maddesi gereğince yasal işlem yapılacaktır. Vatandaşlarımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz. İzinsiz kurban derisi toplayan kişileri Jandarmanın 156 ve Emniyetin 155 nolu ücretsiz telefon hatlarına ihbarda bulunmalarını rica ediyoruz diye konuştu.

  THK Simav Şube Başkanı İsmail Teke, kurban derisi toplama hususunda her zaman olduğu gibi bu yıl da muhtarlarla vatandaşlara güvendiğini ve kurumuna gösterdikleri güvenden dolayı kendilerine teşekkür ettiğini kaydetti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kurban Derisi Toplama Forum Tarih
Kurban derisi nasıl değerlendirilmelidir? Dini Sohbetler Dini Forum 16 Mayıs 2011
Kurban keserken nelere dikkat edilmeli Dini Sohbetler Dini Forum 1 Mayıs 2015
Zekat, sadaka, hac, umre ve kurban nedir? Dini Terimler Sözlüğü 5 Mart 2014
Kurban ibadeti ile ilgili bir ayet meali bulur musunuz? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Kurban neden kesilir kısaca Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş