Kurban Bayramında Mardin'de Turist Bereketi

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 19 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Kurban Bayramında Mardin'de Turist Bereketi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İL KÜLTÜR TURİZM MÜDÜRÜ DAVUT BELİKTAY, “ARTIK TURİST, TARİHİ VE TURİSTİK YERLERİ GEZMEYİ TERCİH EDİYOR.”

  [​IMG]

  Mardin'de 9 Günlük Kurban Bayramı tatili, Turistik Tesisler ve Konaklama Merkezlerinde doluluk oranı yüzde 100'e ulaşmasına neden oldu. Tatil süresinde oteller, pansiyon, turistik tesisler ve konaklama merkezlerinde yer kalmadığı belirtildi.
  Tarihi kentin en önemli mekanları olan başta Ulu Cami, Meryemana Kilisesi, Mor Yusuf Kilisesi (Surp Hovsep), Deyruülzzafaran Manastırı (Mor Hananya), Deyrulumur Manastırı, Mor Yakup Manastırı, Meryemana ve Mor Dimet Manastırı, Zinciriye, Kasımiye ve Sıttı Radviyye (Hatuniye) Medreseleri adeta turistle dolup taşıyor.
  İl Kültür Turizm Müdürü Davut Beliktay yaptığı açıklamada , Bayram tatilini tarihi ve turistik kentte geçirmek isteyen çok sayıda yerli ve yabancı turistlerin Mardin'de rezervasyon yaptırdığını Kent ve ilçelerde otellerde yer kalmadığını bazı turistlerin çevre illerde konaklamak zorunda kaldığını söyledi.
  Beliktay, Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olması dolayısıyla bölgedeki otel ve resmi pansiyonlarda rezervasyonların dolduğunu, bayram tatili süresince turist yoğunluğu yaşandığını belirterek “ Mardin’in her geçen gün yıldızı parlıyor. Kent, Venedik ve Kudüs’ten sonra dünyanın üçüncü sit alanı içinde yer almaktadır. Farklı dinler ve dinlerin merkezi haline gelen Mardin, inanç ve kültür turizminde son beş yılda önemli mesafeler kat etti Bayram tatilinin 9 güne çıkarılmasının yanı sıra havaların da sıcak olması turizmi canlandırdı.
  Kurban Bayramı'nda bölge turizmcisinin,esnafın yüzü güldü. Şu anda Mardin ve ilçelerinde bulunan otellerde yer bulmak imkânsız, misafirlerimizi kendi evlerimizde ağırlamak zorunda kalıyoruz Artık turist, tarihi ve turistik yerleri gezmeyi tercih ediyor. Tarihin içinde yaşayıp tarihi seyretmeyi istiyor. Bu kapsamda Mardin en uygun il konumunda” Dedi.
  PANSİYONCULUK TEŞVİK EDİLECEK
  Kültür ve Turizm Müdürü Davut Beliktay yoğun talep üzerine tarihi evlerde oturan vatandaşların fazla odalarını pansiyon olarak kullanmaları için girişimde bulunduklarını söyledi. Tarihi mekanlarda oturan vatandaşların fazla odalarını pansiyon olarak işletmesi halinde para kazanıp aynı zamanda Mardin turizmine hizmet edeceğini vurgulayan Berklitay, şöyle konuştu: ''Bu konuda çalışmalarımız var. Talep eden vatandaşlarımıza pansiyonculuk konusunda eğitim vereceğiz. İlimizi ziyaret edenlerin hepsini maalesef misafir edemiyoruz. Çünkü mevcut yatak kapasitesi yeterli değil. Turistik ve butik otellerin artması gerekir. Bunun yanında pansiyonculuk çok önemli bir yer kaplıyor. Çünkü misafirler genellikle tarihi evlerde konaklamayı istiyor.'' dedi.
  -PAKET UÇUŞLAR-
  Gözal Seyahat acentesi sahibi Serkan Gözal ise, Mardin’e gelmek isteyen yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgilerinin olduğunu kaydederek, “ Çoğunlukta paket uçuşlarımız oluyor. Mardin`e gelen yerli ve yabancı turistler inanç ve kültür turizmi kapsamında en çok camiler, medreseler ve manastırları ziyaret ediyorlar. Her gün Ankara –Mardin-Ankara, İstanbul-Mardin-İstanbul ve İzmir-Mardin-İzmir uçuşlarımız oluyor. 9 günlük tatil kapsamında Sadece acentemiz aracılığı ile günde ortalama 700 kişi Mardin’i ziyaret ediyor. Önümüzdeki bir haftaya kadar de paket uçuşlar devam edecek. Mardin Hava alanımızın dış hatları açılması durumunda ise bu sayıyı 3-4 katlaya biliriz. ” şeklinde konuştu
  Kentin tarihi yapısı ve dokusuyla zamanın canlı bir şahidi olduğunu söyleyen turistler, Mardin'i gezip görmenin bir ayrıcalık olduğuna dikkat çekiyor.

  Kaynak: habermardin
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kurban Bayramında Mardin'de Forum Tarih
Kurban Bayramında Hangi Hayvanlar Kesilir Dini Sorular ve Cevaplar 12 Mayıs 2011
Kurban Bayramında Niçin Kurban Kesilir İman ve İslam Forumu 11 Mayıs 2011
Kurban Bayramında Yapılanlar Dini Sohbetler Dini Forum 11 Mayıs 2011
Kurban Bayramında Yapılan Yanlışlıklar Dini Sohbetler Dini Forum 11 Mayıs 2011
Kurban Bayramında Yapılması Gerekenler Dini Sohbetler Dini Forum 11 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş