Kurbanın hÜkmÜ nedİr?

'Dini Sorular ve Cevaplar' forumunda KaRDeLeN tarafından 10 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kurbanın hÜkmÜ nedİr? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  KURBANIN HÜKMÜ
  Hanefî mezhebine göre dinî ölçülere göre kurban kesebilecek durumda olan zengin kimselerin kurban kesmesi vaciptir.1
  (Şafi mezhebine göre ise kurban kesmek vacip değil, müekked sünnettir. Ancak Şafiî mezhebine göre bir kimse kurban bayramında kurban kesmeyi adamışsa kurban kesmesi farz olur.)
  Kurbanlık hayvan satın almayıp, onun yerine parasını fakirlere dağıtmakla veya hayır kurumlarına bağışlamakla kurban sorumluluğu yerine getirilmiş olmaz. Çünkü böyle yapmakla kurbandan beklenen amaç gerçekleştirilmiş olmaz.
  O halde kurban kesmekle mükellef olan kimseler, ancak dinimizin belirlediği hayvanlardan birisini alıp onu kurban kesim vakti içinde kesmekle bu sorumluluğu yerine getirmiş olabilirler.
  Bu sözlerle insanların aklını karıştırmak isteyenler, çeşitli eğlence ve kutlamalar için katledilen hayvanları ve onların kesilme sebeplerini biraz düşünseler daha iyi olur.
  Hayvanlar, süs olarak sevilmek ve ölünce toprağa gömülmek için yaratılmamıştır. Yüce Yaratıcı onları, insanların hizmetine sunmuştur. Onlar, Yüce Allah'ın isminin zikredilerek kesilip yenilmesi, istifade edilmesi ve sahibine şükredilmesi için yaratılmıştır.


  Kaynak: Bu bölüm Semerkand Yayınları - Allah Yakınlığına Vesile KURBAN - isimli kitabından alınmıştır.
  DİPNOTLAR
  1 Bu kitapçıkta Hanefî ve Şafiî mezhepleri arasındaki ihtilaflı hükümleri ayrı ayrı zikretmeye çalıştık zikrettiğimiz meselelerde eğer her iki mezhebin hükümleri arasında bir farklılık yoksa, mezhep adı belirtilmeden sadece hüküm belirtildi

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kurbanın hÜkmÜ nedİr Forum Tarih
Kurban Nedir? Kurbanın Dinî Hükmü Nedir? Kurban Kesmenin Hikmetleri Az Kusurlu Sayılan Haller Neler İman ve İslam Forumu 2 Aralık 2008
Kurbanın Eti Nasıl Pay Edilir? Dini Sorular ve Cevaplar 18 Ekim 2012
Hayır Kurumuna Bağışlanacak Kurbanın Vekaleti Nasıl Verilir? Dini Sorular ve Cevaplar 19 Ekim 2011
Kurban , İslam' da Kurbanın Yeri ve Kurban Hakkında Dini Sorular ve Cevaplar 17 Mayıs 2011
Kurbanın kazası Dini Sohbetler Dini Forum 16 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş