Kuran-i Kerim'de Adı Geçen Peygamberler ve ilgili bilgiler

'Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kuran-i Kerim'de Adı Geçen Peygamberler ve ilgili bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kaç Peygamberimiz Var - Kuran-i Kerim'de Adı Geçen Peygamberler  KUR'AN'DA ADI GEÇEN 25 PEYGAMBERLER

  1.Hz Âdem (as) :

  Kur’an’da adı 25 defa geçmektedir. İlk insan, ilk peygamber, ilk örtünen, toprağı ilk işleyendir. Allah onun cesedini topraktan yaratmıştır. Daha sonra eş olsun diye Havva’yı yaratmıştır. Kendisine kitap olarak 10 sayfa verilmiştir.
  2.Hz. İdris (as):

  Kur’an’da adı 2 defa geçmektedir. Astronomi ve matematikle ilk uğraşan, ilk defa iğne ile dikiş diken ve elbise yaparak giyen, ölçü ve tartı aletlerini ilk defa kullanan, ilkyazı yazanın olduğu rivayet edilir. Kendisine 30 sayfalık kitap indirilmiştir.

  3.Hz. Nuh (as):

  Kur’an’da adı 43 defa geçmektedir. Kur’an’ın 71. suresi onun adını taşımaktadır. Kavminden kendisini çok az kişi iman etmiştir. Karısı ve çocuklarından biri de iman etmeyenler arasındadır. Nuh tufanından sonra yeni bir nesil yaratılmıştır.
  4. Hz. Hud (as):

  Kur’an’da adı 10 defa geçmektedir. Kur’an’ın 11. suresi onun adını taşımaktadır. Yaşadıkları yer olan İrem şehrinde, yüksek binalar inşa etme yarışına girmiş Âd kavmine gönderilmiştir. Ticaretle uğraşmıştır.


  5. Hz. Salih (as):

  Kur’an’da adı 8 defa geçmektedir. Dağları ve yüksek kayaları oyarak inşa ettikleri görkemli evlerle ünlü Semud kavmine gönderilmiştir. Semudlular kendilerine denemek için gönderilen Salih’in devesini öldürdüler. Ticaretle uğraşmıştır.

  6.Hz. İbrahim (as):

  Kur’an’da adı 69 defa geçmektedir. Kur’an’ın 14. sure onun adını taşımaktadır. Oğlu Hz. İsmail (as) ile birlikte Kâbe’yi inşa etmiştir. Çok misafirperver biriydi. Kurban kesmeyi bize o öğretmiştir. Kendisine 10 sayfalık kitap verilmiştir. Babil hükümdarı Nemrut tarafından ateşe atılmış, ateş kendisini yakmamıştır. Allah’ın dostu olarak anılır.

  7.Hz. Lût (as):

  Kur’an’da adı 27 defa geçmektedir. Hz. İbrahim’e (as) iman eden ilk kişidir, onunla birlikte hicret edenlerdendir.

  8.Hz. İsmail (as):

  Kur’an’da adı 12 defa geçmektedir. Çobanlık yapmıştır. Babası Hz. İbrahim (as) ile birlikte Kâbe’yi inşa etmiştir. Hacla ilgili pek çok merasim ve kurban kesme konularında Hz. İbrahim (as) ile birlikte Müslümanlara örnek olmuştur. Hz. Muhammed (as) onun soyundan gelmektedir.  9.Hz. İshak (as):

  Kur’an’da adı 15 defa geçmektedir. Hz. İbrahim’in (as) oğludur. İsrailoğullarına gönderilen, Kur’an’da adı geçen bütün peygamberlerin atasıdır.
  10.Hz. Yakup (as):

  Kur’an’da adı 16 defa geçmektedir. Hz. İbrahim’in (as) torunudur. Evlat acısı ile evlat ihaneti ile imtihan edilmiştir. Oğlu Hz. Yusuf’un (as) acısı dolayısıyla gözleri kapanmış, sonra ona kavuşmasıyla yeniden açılmıştır. Mısır’a gitmeden önce Filistin civarında peygamberlik yapmıştır.

  11.Hz. Yusuf (as):

  Kur’an’da adı 27 defa geçmektedir. Kur’an’ın 12. suresi onun adını taşımaktadır. Yakub’un 12 oğlundan en çok sevdiği oğludur. Kardeşleri kendisini kıskanmışlar, kuyuya atmışlardır. Kendisine rüyaları yorumlama yeteneği verilmiştir. Bu bilgi ve yeteneği sayesinde Mısır’a yönetici olmuştur. Kur’an’da toplu olarak bir sürede, baştan sona anlatılan tek kıssa onunkidir. Bu kıssa Kur’an’da “kıssaların güzeli” olarak nitelenmiştir.
  12.Hz. Şuayb (as):


  Kur’an’da 11 defa geçmektedir. Hitabet yeteneğinden ötürü “Peygamberlerin Hatibi” olarak anılmıştır. Ölçü ve tartıda hile yapan Meyden ve Eyke halkına gönderilmiştir. Kızlarından biriyle Hz. Musa evlenmiştir.


  13.Hz. Musa (as):

  Kur’an’da adı 136 defa geçmektedir. Kur’an’da kendisinden ve mücadelesinden en çok bahsedilen peygamberdir. Hz. Şuayb’ın (as) damadıdır. İsrailoğulların’a peygamber olarak gönderilmiştir. İsrailoğulları onun önderliğinde Mısır’dan çıkmışlardır. Kendisine Tevrat verilmiştir.

  14.Hz. Harun (as):

  Kur’an’da adı 20 defa geçmektedir. Hz. Musa’nın (as) kardeşidir. Onun yardımcısı olarak görevlendirilmiştir. Hz. Musa Medyen’den Mısır’a dönünce Harun’a Allah’ın buyruklarını iletmiş, o da bunları kabul ederek Musa’ya yardımcı olmuştur. Güzel konuşması ve hitabet yeteneği, en güçlü özelliğidir.
  Kaynak - netbilgini.com: Netbilgini.com - Netin En Bilgini
  http://www.netbilgini.com/dinimiz-is...tml#post276454


  15.Hz. Davud (as):

  Kur’an’da adı 16 defa geçmektedir. Sesi o kadar güzeldi ki sesine dağlar ve kuşlar eşlik ederdi. Önceleri Tâlût’un ordusunda bir asker olarak savaşmış, daha sonra Allah’ın kendisine verdiği peygamberlik ve hükümdarlıkla birlikte İsrailoğullarına kral olmuştur. Demirciydi. Kendisine Zebur verilmiştir.
  16.Hz. Süleyman (as):

  Kur’an’da adı 17 defa geçmektedir. Babası Hz. Davud’dur (as). Babasının ölümünden sonra onu yerine hükümdar olmuştur. Bütün canlılarla konuşabilme yeteneğine sahipti. Emrinde bütün canlıları çalıştırabilirdi.


  17.Hz. Eyyub (as):

  Kur’an’da adı 4 defa geçmektedir. Çok ağır bir hastalık geçirmiş, sabrıyla sembol olmuştur.

  18.Hz. Zülkifl (as):

  Kur’an’da adı 2 defa geçmektedir. Hz. Eyyub’un (as) oğludur. Sabreden, Allah’ın rahmetine ulaşan ve Salihlerden olduğu bildirilen peygamberlerdendir.

  19.Hz. Yunus (as):

  Kur’an’da adı 4 defa geçmektedir. Kur’an’ın 10. suresi onun adını taşımaktadır. Asur devletinin başkenti olan Ninova halkına peygamber olarak görevlendirilmiştir.
  20.Hz. İlyas (as):

  Kur’an’da adı 3 defa geçmektedir. İsrailoğullarından Ba’l adlı bir puta tapan topluma peygamber olarak gönderilmiştir.


  21.Hz. Elyesa (as):

  Kur’an’da adı 2 defa geçmektedir. Hz. İlyas’a (as) yardımcı olarak gönderilmiştir

  22.Hz. Zekeriyya (as):

  Kur’an’da adı 7 defa geçmektedir. Hazreti Süleyman (as) soyundandır. Kudüs’te Hz. Meryem’in himayesini üstlenmiş, ona koruyuculuk yapmıştır. İsrailoğulları tarafından şehit edilmiştir.

  23.Hz. Yahya (as):

  Kur’an’da adı 5 defa geçmektedir. Hz. Zekeriyya’nın (as) oğludur. Adı daha önce hiç kullanılmamış bir isimdir ve Allah tarafından konulmuştur. Hazreti İsa’nın (as) müjdecisidir.

  24. Hz. İsa (as):

  Kur’an’da adı 25 defa geçmektedir. Babasız olarak doğmuştur. Daha beşikteyken konuşmuştur. Ölüleri diriltmiş, hastaları ve körleri iyileştirmiştir. Onun doğduğu sene miladi takvimin başlangıcı kabul edilir. Kendisine İncil verilmiştir.

  Hz. Muhammed (as):

  Kur’an’da adı 4 defa geçmektedir. Kur’an’ın 47. suresi onun adını taşımaktadır. Son peygamberdir. Bütün insanlığa gönderilmiştir. Kendisine Kur’ankerim verilmiştir
   

 2. allah herkeze yardım eder bu ödevde bana allah ın yardımıyla geldi tanrıma(rabime)teşekkür ederim elhamdurillah rabbim
   

 3. teşekkürler din kültürü ödevimi yaptımmm :)
   

 4. Allah herkeze kolaylık versin,bizede kolaylık veren rabbim bu arkadaşı bizim önümüzede bu arkadaşı getirdi Allah onada kolaylık verir inşallah
   

 5. hz. muhhammed'in yanında (sav)olması lazımdı
   

 6. din ödevimi yaptık çok teşekürler :D
   

 7. din performans odevı yaptım çok teşekürler :)
   

 8. tskrler sonunda ödevimi yapabildim !!
   

 9. performans ödevii yaptım sağolun
   

 10. allah razı olsun bu siteden ödevimi yaptım herkese bu sayfayı açmayı nasip etsin allah
   

 11. çoooooooooookkkkkkkkkkkk teşekkür ederim çok yardımcı oldu
   

 12. çok teşekkür ederim :D ödevimi yaptım
   

 13. çok sağ olun bu sayade kuran ödevi bitti sağ olun...
   

 14. din performansını yaptın sizden çok çok teşekkür ediyorummm :) :D ;) (Y)
   

 15. din ödevinini yaptım çok tesekkürler
   

 16. Oooooh ödevim de bitti içim rahat
   

 17. Cok sagolun
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kuran Kerim'de Adı Forum Tarih
Kuran-ı Kerim'de Adı Geçen Peygamberler 25 Tane İsimleri Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı 5 Kasım 2013
Kuran-ı Kerim'de konuşulan kadınlar İslamda Aile ve Kadın 5 Ekim 2009
Kuran-ı Kerim'de bilgi edinme yolları kısaca Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 31 Ocak 2015
Kuran'ı Kerim'de Kıssaların Anlatılış Amacı Nedir Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 14 Ocak 2014
Kuran-ı Kerim'de Kaç Tane Secde Ayeti Vardır Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 11 Ağustos 2012

Bu Sayfayı Paylaş