Kur'an-ı Kerim'in hayatımızda yeri ve önemi nedir?

'Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri' forumunda Siraç tarafından 30 Kasım 2016 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Kur'an-ı Kerim'in hayatımızda yeri ve önemi nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kur’an-ı Kerim’in hayatımızdaki yeri ve önemi hakkında kısaca bilgi,

  Kur’an-ı Kerim, Hazreti Muhammed (s.a.v.)’e inmiş ve İslam dinini anlatan bir kitaptır. İslam’da kitaba, kitaplara iman etmek, farzdır. Allah’ın emridir. Kitaplara iman etmeyen birinin imanı geçersiz sayılır. Kur’an-ı Kerim dört büyük kitaptan biri ve en son kitaptır.

  ç7-1-1.jpg

  İslam’ın temellerini ve hedeflerini ortaya koyan hayat kitabı olarak Müslümanlar tarafından kabul edilmiştir. Kur’an-ı Kerim’i kabul eden herkes Müslüman olabilir. Kur’an-ı Kerim Müslüman toplumlarının hayatında önemli bir yere sahiptir. Müslümanlar bütün işlerini Kur’an-ı Kerim’e uygunluk doğrultusunda yapmaktadırlar.

  Ülkemizde de her Müslüman ülke gibi Kur’an-ı Kerim’e hürmet edilmektedir. Allah’ın emirlerine uyulmakta ve yasaklarından kaçınılmaktadır. Genel itibariyle ülkemizin %99’u Müslüman’dır. Kur’an-ı Kerim, hürmet edilen bir kitap olarak Müslümanlar’ın baş tacı durumundadır.

  Her evin kütüphanesinin birinci kitabı Kur’an-ı Kerim’dir. Müslümanlar her kitabı, Kur’an-ı Kerim’e biraz daha yaklaşmak için okumaktadır. Kur’an-ı Kerim’i bir hayat kitabı olarak kabul etmek, hayattaki yeri ve önemini anlatmak için en iyi yoldur.

  Kur’an-ı Kerim sadece manevi duyguları besleyen bir referans kitabı değildir. Bu nedenle hayatın her alanına nüfuz eden bilgiler vermektedir. Bu bilgiler insanlar içindir. Toplumumuzda Kur’an, rehber olarak bilinir. Kutsal, yüce olarak kabul edilir. Bu bir değer ifadesidir. Kur’an cömerttir. İyi ve kötüyü ayırt etmek içindir. Bu nedenle Furkan da denmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kur'an Kerim'in hayatımızda Forum Tarih
Kur'an-ı Kerim'in insanlara yararları nelerdir kısaca Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 23 Kasım 2016
Kur'an-ı Kerim'in Hedeflediği İnsan Modeli Nasıldır? Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 15 Nisan 2013
Kur'an-ı Kerim'in içine aldığı hükümler nelerdir? Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 22 Ekim 2012
Kur'an-ı Kerim'in dinin kaynağı olmasının nedeni nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 13 Şubat 2012
Kur'an-ı Kerim'in Özellikleri Hakkında Bilgi Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 16 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş