Kuranın hayatımızda yeri ve önemi kısaca

'Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri' forumunda SeLeN tarafından 18 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kuranın hayatımızda yeri ve önemi kısaca konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kuranı kerimin hayatımızdaki yeri ve önemi nedir kısa bilgi,

  kuran.jpg

  Ülkemiz Müslüman bir ülkedir ve biz İslam ülkesinin kutsal kitabı da Kur’an-ı Kerim’dir.

  Kur’an; Allah’ın emir ve yasaklarını kullarına bildirdiği bir kaynaktır. Kur’an-ı Kerim ayetleri parça parça inmiştir ve daha sonradan ise kitap haline getirilmiştir.

  Kur’an sayesinde hayatımız anlam kazanmaktadır. Çünkü Kur’an-ı Kerim kullarının mutlu olması ve doğru birer insan olarak yaşaması için kullarına göndermiş olduğu adeta bir mutluluk reçetesi gibidir.

  İnsanların ve tüm evrenin yaratıcısı Allah’tır. Bu nedenle de insanların özelliklerini, insanları nelerin doğru yola götüreceğini ve nelerin onları doğru yoldan saptıracağını, insanlar için en doğru olan şeyleri Allah bilmektedir ve bu nedenle de yollamış olduğu Kur’an-ı Kerim tüm insanlar için bir ihtiyaç niteliğindedir.

  Kur’an-ı Kerim; insanlar için bir rahmettir, öğüt verir ve insanları yanlışlara karşı uyarır ve böylece insanları doğru yola götürür. Nisa suresinde de Kur’an-ı Kerim için “O, doğruyu yanlıştan ayıran aydınlatıcı bir nur ve insanlar için müjdedir.” denmiştir.

  Kur’an sayesinde insanlar hayatları hakkında doğruyu ve yanlışı öğrenirler ve gerçekten Kur’an-ı Kerim’i hayatlarında bir kılavuz olarak belirleyen insanlara doğru yoldan çıkmamaya ve dürüst, erdemli ve örnek insanlar olmaya özen gösterirler.

  Tüm bu nedenlerden dolayı Kuranın hayatımızdaki yeri ve önemi oldukça büyüktür. Bu nedenle de insanlar Kur’an’ı öncelikle okumalı, okuduklarını düşünmeli, düşündüklerini anlamalı ve anladıklarını da hayatında uygulamalıdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kuranın hayatımızda yeri Forum Tarih
Kurânın Korunmasında Üçlü Metot Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 27 Mart 2010
Kuranın Dilinden Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 4 Mart 2010
kuranın bilimsel mucizeleri Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 12 Ocak 2009
Kuranın Mucizeleri Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 12 Ekim 2008
Günlük hayatımızda yazıyı kullanmak ne gibi kolaylıklar sağlar kısaca Eğitim Bilgileri 7 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş