Kur'an'ı Kerim'den Öğütler

'Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri' forumunda mynq tarafından 12 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. mynq

  mynq Üye

  Kur'an'ı Kerim'den Öğütler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  aziz kardeşlerim!
  Kur'an-ı Kerim, Allah'ın katından insanlara indirilmiş en son ilahi kitaptır. Alimler ona doymaz, muttekiler ondan usanmaz, onu bilen ileri gider, onun gölgesinde ömür tüketen dünya ve ahirette mutlu olur. Kur’anda en büyük ayet, Ayet'ül-Kürsî'dir. Onu okuyanın iyiliklerini yazmak üzere Allah bir melek görevlendirir. Hangi evde Ayet'ül-Kürsî okunursa şeytan otuz gün oraya giremez. O eve kırk gün sihir ve sihirbaz giremez. Peygamber Efendimiz (SAV.): "Ya Ali! Ayet'ül Kürsî'yi çocuklarına, ailene ve komşularına öğret" buyurmuştur.
  kıymetli kardeşlerim!
  Şimdi gelin hep beraber Bakara Süresindeki bazı ayet-i kerimelere kulak verelim. Allahu Teala buyuruyor ki:
  "Ey iman edenler! Kendisinde artık alış*veriş, dostluk ve kayırma bulunmayan kıyamet günü gelmeden önce, size verdiğimiz rızıktan hayır yolunda harcayın. Gerçekten inkar edenler elbette zalimlerdir.
  Allah'dan başka tanrı yoktur. O, diridir, canlıdır. Bütün yaratıkların bizzat idaresini yürüten ve hepsini hesaba çekendir. Kendisine ne uyku gelir ne de uyuklama. Göklerde ve yerdekilerin hepsi O'nundur. İzni olmadan O'nun katında kim şefaat edebilir. O kullarının yaptıklarını ve yapacaklarını bilir. O'na hiç bir şey saklı kalmaz. O'nun bildirdiklerinin dışında, insanlar O'nun ilminden hiç bir şeyi tam olarak bilemezler. O'nun kürsüsü gökleri ve yeri içine alır, onları koruyup gözetmek kendisine zor gelmez. O, yücedir, büyüktür.
  Allah inananların dostudur, onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır. İnkar edenlere gelince, onların dostları da tağuttur yani şeytandır. Onları aydınlıktan alıp karanlığa götürür, işte bunlar Cehennemliklerdir. Onlar orada devamlı kalırlar
  İbrahim Rabbine: Ey Rabbim; Ölüyü nasıl dirilttiğini bana göster demişti. Rabbi ona: Yoksa inanmadın mı? dedi. İbrahim; Hayır. İnandım, fakat kalbimin mutmain olması için görmek istedim, dedi. Bunun üzerine Allah:
  Öyleyse dört tane kuş yakala, onları yanına al, sonra kesip parçala, her dağın başına onlardan bir parça koy, sonra da onları kendine çağır; koşarak sana gelirler. Bil ki Allah azizdir, hakimdir buyurdu.
  Allah yolunda mallarını harcayanların örneği, yedi başak bitiren bir dane gibidir ki, her başakta yüz dane vardır. Allah dilediğine kat kat fazlasını verir. Allah'ın lütfü geniştir. O her şeyi bilir.
  Mallarını Allah yolunda harcayıp da arkasından başa kakmayan, fakirlerin gönlünü kırmayan kimseler var ya, onların Allah katında has mükafatları vardır. Onlar için korku yoktur, üzüntüde çekmeyeceklerdir.
  Güzel söz ve bağışlama, arkasından incitme gelen sadakadan daha iyidir. Allah zengindir, acelesi de yoktur.
  Ey iman edenler! Allah'a ve ahiret gününe inanmadığı halde malını gösteriş için harcayan kimse gibi, başa kakmak ve incitmek suretiyle, yaptığınız hayırlarınızı boşa çıkarmayın. Böylesinin durumu, üzerinde biraz toprak bulunan düz kayaya benzer ki, sağanak bir yağmur isabet etmiş de onu çıplak pürüzsüz kaya haline getirivermiştir. Bunlar kazandıklarından hiç bir şeye sahip olamazlar. Allah, kafirleri doğru yola iletmez." (Bakara Suresi, Ayet: 254-255-257-260-261-262-263-264.)
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  Paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kur'an'ı Kerim'den Öğütler Forum Tarih
Kur'an'ın Istediği Topluluk Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 26 Nisan 2010
Kur'an'ın toplanması Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 19 Nisan 2010
Kur'ân'ın Sihirli Ufku İslami Kıssalar & Hikayeler 2 Aralık 2009
Kur'an'ın Gücü ( Necip Fazıl Kısakürek Hikayesi ) İslami Kıssalar & Hikayeler 29 Eylül 2009
Keşke Kur'an'ı Tam Duyabilsek Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 14 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş