Kuranı Kerim hangi ayda indirildi?

'Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri' forumunda Siraç tarafından 6 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Kuranı Kerim hangi ayda indirildi? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kur’an-ı Kerim hangi ayda indirilmiştir kısaca,

  Allah, vaz ettiği dinin anlatılması, anlaşılması ve yayılması için insanlar arasından elçiler seçmiştir. Bu elçiler peygamberlerdir. Peygamberler kendilerine kitap indirilen, sayfa indirilen ve haliyle vahiy gelen kişilerdir. İnsanlar arasından seçilirler yani olağanüstü bir varlık değillerdir.

  Peygamberlik vazifesini kitap indirilmeden sadece vahiy irtibatlı yapan peygamberler nebidir. Peygamberlik vazifesini vahiy irtibatlı ve kitap kayıtlı yapan peygamberler ise hem nebi hem de resuldür. Kitaplara ve peygamberlere iman etmek, imanın şartlarındandır.

  Dinin daha iyi anlaşılması ve yaşatılması için kitaplar indirilen peygamberler ilk önce kendileri tatbik ederek örnek olmuşlardır. Allah katında vaz edilen son ve tek din İslam dinidir. İslam dininin peygamberi Hazreti Muhammed (s.a.v.)’dir. Bütün insanlığa gönderilmiştir. 23 yıl peygamberlik yapmıştır. Peygamberliği süresince kendisine kitap indirilmiştir. Bu kitap Kur’an-ı Kerim’dir.

  kuran-i-kerim .jpg

  Kur’an-ı Kerim Ramazan ayında inmeye başlamış ve yine Ramazan ayında tamamlanmıştır. Kur’an-ı Kerim’in indirildiği ay Ramazan ayıdır. Kadir Gecesi gibi mübarek olduğu Kur’an—Kerim’de bildirilen bir gece inmeye başlamıştır.

  Kur’an-ı Kerim vahiydir. Allah kelamıdır. İnsan mahsulü değildir. Kitaplaşma süreci sahabe döneminde olmuştur. Çünkü yazıldığı tabletler oldukça geniş bir yer kaplamakta ve taşıma zorluğu yaşanmaktadır. Bu nedenle sahabe döneminde kitaplaşmış ve çoğaltılmıştır.

  Kur’an-ı Kerim’de 114 sure, 6666 ayet bulunmaktadır. Kur’an-ı Kerim 20’şer sayfalık cüzlerden oluşmakta ve toplamda 30 cüzden meydana gelmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kuranı Kerim hangi Forum Tarih
Kuranı kerimde peygamberimizin hangi özellikleri anlatılmaktadır Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 23 Kasım 2011
Kuranı Kerimde İlk Ve Son Sure Hangisidir Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 10 Kasım 2011
Kuranı Kerimde İlk Ayet Hangisi Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 10 Kasım 2011
Kuranı Kerimde Hangi Konularda Bilgiler Bulabiliriz Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 4 Kasım 2011
Kuranı Kerimde En Uzun Ayet Hangisidir? Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 25 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş