Kuraklık nedenleri - Kuraklık sebepleri - Kuraklık sonuçları

'Doğa ve Bitkiler' forumunda DeMSaL tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kuraklık nedenleri - Kuraklık sebepleri - Kuraklık sonuçları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kuraklık nedenleri - Kuraklık sebepleri - Kuraklık sonuçları


  Ülkemiz, dünyanın yarı kurak bir bölgesindedir. Her yıl ülkemizin bazı yöreleri kuraklık yaşamakta, çok az bölgemizde ise kuraklık olmamaktadır. Aşağıdaki resim kuraklık ve sonuçları hakkında bizlere ders verecek niteliktedir. Yazımızın devamını okumadan önce, biraz bu resime bakıp düşünmenizi istiyoruz.

  Türkiye’de Kuraklık (Ülkemizde Kuraklık)

  Türkiye’de kuraklık sorunu yok gibi gözükse de, sorun her yıl giderek şiddetini arttıran bir hal almaktadır. Ülkemizde kuraklık henüz etkisini tam olarak göstermese bile, doğal afet olaylarının etkilerini uzun sürede gösterdikleri ve gerçek tepkilerinden sonra, geri dönüşün olmadığının bilincinde olunması gerekmektedir.

  Karedeniz bölgesine yılın on iki ayı yağış düşmektedir. Özellikle doğu Karadeniz bu bakımdan çok şanslı bir bölgemizdir. Yağışı çok olan bu bölgelerimiz kuraklığa karşı kendi kendini koruyabilmekte ve yeraltı su kaynaklarını besleyebilmektedir. Ama iç Anadolu, ege ve güneydoğu Anadolu bölgesinde ciddi anlamda kuraklık görmekteyiz. Bütün canlılar için su vazgeçilmez bir yaşam aracıdır. Su dünya üzerinde çevrim içinde dolaşmaktadır. Bilim adamları buna “Hidrolojik çevrim” demektedir. Bu çevrim nedeniyle yıllara göre su bazen az bazen çok olur. Deniz suyu yüzeylerinden ve okyanuslardan buharlaşan su atmosferden, meteorolojik olayların sonucunda yağış olarak tekrar yeryüzüne döner. Bu sular ya yüzeyde ya da yüzey altına inerek yeraltında akmaktadır.

  Kuraklığı literatür’e göre dört başlıkta inceleyebiliriz. Bunlar;

  1) Meteorolojik kuraklık: Yılın belli dönemlerine göre yağış ortalamasının az olmasıdır.
  2) Hidrolojik kuraklık: Nehir, göl ve barajlardaki su miktarının azalmasıdır.
  3) Tarımsal kuraklık: Ekilen ürün çeşidine göre toprak neminin müsait olmaması.
  4) Sosyolojik kuraklık: Toplumun üretim ve tüketim faaliyetlerini etkileyen su eksikliğidir.

  Kuraklık, bir doğal afet sınıfına girmektedir. Ama Afet işleri genel müdürlüğümüzle ilgili kanun ve yönetmeliklerde kuraklıkla ilgili tedbir bulmak güçtür. Ormanları bilinçsiz tüketen toplumlar ve beton yığınına dönen bölgelerimizde kuraklığın artması normaldir. Ancak bunların olmadığı bölgelerimizde de kuraklık olmaktadır. Söylemek istediğimiz kuraklığı engelleyecek ya da azaltacak tedbirlerin alınmasıdır. Belki dünya üzerinde şanslı bir bölgedeyiz; ama bu bizim tedbir almayacağımız anlamına gelmemeli. Artık afet işleri genel müdürlüğünün mevzuatlarına kuraklık tanımı ve kuraklıkla mücadele girmelidir. Doğal Afetler olduktan sonra ağlayacağımıza, olmadan tedbirlerini alabilmeliyiz. Okullarımızın eğitim müfredatında ağırlıklı yeri olmalıdır. Çünkü kuraklık; öğle bir şeydir ki; susuzluk, kıtlık, açlık, iflas ve işsizliği, göç ve savaşı içinde barındırır.

  Çevresel sosyal ve ekonomik yönden çok yıkıcı bir afettir. 1907’de Çin’de tam 24 milyon insan öldü kuraklıktan. Depremin büyük şiddetlisi ya da hafif şiddetlisi varsa, kuraklığında büyük ölçekli olanı ve küçük ölçekli olanları vardır. Bizim kuraklığı anlamamız için bir milyon insanın ölmesi gerekmiyor. Kuraklığın hem zamanla hem de alanla değişen bir sinsiliği vardır. Çünkü taşkın hemen kendini belli ediyor ve yapacağını hemen yapıyor. Fakat kuraklık daha farklı; Bir düşünür “Sormazsanız çok iyi biliyorum, ama sorarsanız izah edemem” diyerek anlatmıştır.

  Akademisyenler tarafından Dünyanın değişik yöreleri için kuraklık farklı tanımlanır. Örneğin, Libya’da yılda 180 mm altında yağışınız varsa, o bölge öteki bölgelere göre kurak sayılır. İngiltere’de ardışık 15 günde 2,5 mm’den az yağış varsa bölge, diğer bölgelere göre kurak kabul edilir. Genel olarak bir bölgedeki yağış miktarının, uzun yıllar ortalamasının altında kalması ile izah edilebilir. Netice itibari ile kuraklık; bir su olayı noksanlığıdır.

  Şu noktaya da dikkat çekmek gerekirse; Enerji barajlarındaki kuraklıkla, sulama barajlarındaki kuraklık farklıdır. Aldığı yağış açısından Kars ile Adana aynıdır. ama, Kars ile Adana arasında kuraklık farkı vardır. Bu; iki bölge arasındaki sıcaklık farkından kaynaklanmaktadır.

  Su; Havadan sudan bir konu olmakla birlikte, toprağa değdiği anda toprakla ilgili bir konuya dönüşür. Buda toprakla suyun ilişkisi olan tarım demektir. Tarım için suya, yağış için ormana ihtiyaç vardır. Kuraklığı önleme çalışmalarına, mutlaka orman mühendislik odalarının da katkısı gerekmektedir. Yüzey akışları ağaç çeşitliliğine göre değişir.

  Türkiye’deki erozyonların % 95 ‘ten fazlası su erozyonudur. Ormanların çoğaltılmasın da, Ağaçların çeşitliliklerinin artırılmasında erozyonu ve kuraklığı önleyici hususlar vardır. Yanlış ağacı ormana dikerseniz Erozyon artar. Doğru ağacı doğru yere dikmek gerekir. Buna da devletin ilgili birimleri öncelik etmelidir. Hep söylediğimiz gibi, Doğal Afet olaylarının hepsi bir zincir şeklinde birbirine bağlı olarak gelişen olaylardır. Eğer bu zincirin halkalarından bir tanesi kırılır veya koparsa tüm denge bozulacak ve Doğal Afetler sırasıyla etkisini arttıracaktır.

  Erozyon ve Kuraklık arasındaki hassas çizgiyi en fazla hisseden ülke ise Türkiye’dir. Türkiye’de kuraklık ve erozyon hakkındaki kaynak bilgi ve eğitimsel çalışmaların ise yok denilecek kadar az oluşu tüm çevre ve Türkiye severler gibi bizleri de üzmektedir.

  Türkiye’yi sevelim. Çünkü bu ülke hepimizin. Ve çocuklarımıza bırakabileceğimiz en büyük miras. Lütfen mirasınıza sahip çıkın
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Kuraklık Nedenleri Nelerdir - Kuraklık Nedenleri

  Kuraklık, bir yağışın beklenenden veya normalden eksik olması seklinde tanımlanan doğal bir iklim olayıdır veya diğer bir tanımla bir sezonda ya da daha uzun bir zaman periyodunda taleplerin karşılanması için yağışın yetersiz olma halidir. Bu olay, normal bir iklim özelliği olarak görülebilirse de ekonomik, sosyal ve çevresel etkileri vardır  Kuraklık sadece su miktarının azalması ya da toprak yüzeyinde meydana gelen çatlamalar olarak algılanmamalıdır. Kuraklık sonuçları dünya ve insan için çok tehlikeli boyutlara ulaşabilecek ciddi felaketlere yol açabilir. Kuraklığın oluşmasında ki en önemli faktörlerinden biri olan insanlar, bilim adamlarını bu konudaki uyarılarına kulak asmayıp, kuraklığın sonuçları yavaş yavaş görülmeye başlayınca hayrete düşmektedir.
  Kaynakların kurumasında başrol oynayan insanoğlu kaynaklar tükenip etkileri kendilerine dönünce neden bu kadar şaşmaktadır?

  Kuraklık, canlıların yaşamı üzerinde çok büyük olumsuz etkileri olan, insanların çeşitli etkinliklerini sınırlayan önemli ekolojik sorunların yaşanmasına neden olan ve her an afete dönüşebilen bir klimatolojik-meteorolojik doğal tehlikedir. Yeryüzünde 31 çeşit doğal afet olup, kuraklık bunların ilk sırasında yer almaktadır. Çok yavaş gelişerek belirli bir süreçte oluşan bu doğal olayın, devam süresi uzadıkça sonuçları da çok tehlikeli boyutlara ulaşmaktadır. Kuraklığın sebepleri birkaç madde ile sıralanamayacak olsa da insan faktörü ve küresel ısınma ( kibunun da en büyük etkeni insandır) kuraklığı tetikleyen en önemli iki sebep olarak önümüze çıkmaktadır.


  Kuraklığın niteliklerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:
  * Frekans
  * Şiddet
  * Süre
  * Etki Alanı

  Kuraklığın önemli özellikleri ise şu şekilde sıralanabilir:
  * Başlangıç ve bitişinin belirsiz oluşu
  * Kümülatif artması
  * Aynı anda birden fazla kaynağa etkisi
  * Ekonomik boyutunun yüksek olması

  Türkiye'de kuraklığa etki eden belli başlı faktörler arasında atmosferik koşullar, fiziki coğrafya faktörleri ve iklim koşulları yer almaktadır. Yeryüzünde iklim özelliklerinin meydana gelişinde fiziki coğrafya faktörlerinin önemli etkileri vardır. Bunlar denize yakınlık-uzaklık (karasallık derecesi), yükselti ve orografik özelliklerdir.
   

 3. türkiye de 3yıl boyunca kuraklık geçmesinin sebepleri nelerdir
   

 4. yazın yangınlara son
   

 5. kuraklıgın sebeplerı nelerdır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kuraklık nedenleri Kuraklık Forum Tarih
Kuraklıktan korunma yolları maddeler halinde kısaca Doğa ve Bitkiler 23 Mart 2014
Fizyolojik kuraklık ne demek, Fizyolojik kuraklık nedir, Fizyolojik kuraklık hakkında Doğa ve Bitkiler 1 Kasım 2012
Kuraklık Sınırı ne demek - Kuraklık Sınırı nedir FrmArtuklu TatLı SöZLük 20 Mart 2011
Küresel Isınma Ve Kuraklık Etkileri Doğa ve Bitkiler 21 Ocak 2011
Mardin Kuraklıktan Etkilenen İller Arasıne Girdi Mardin Tanıtımı 25 Eylül 2008

Bu Sayfayı Paylaş