Kur’ân niçin medeniyet harikalarından açıkça bahsetmiyor?

'Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri' forumunda Dine tarafından 5 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Kur’ân niçin medeniyet harikalarından açıkça bahsetmiyor? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kur’ân niçin medeniyet harikalarından açıkça bahsetmiyor?

  [Elcevab] Din bir imtihândır. Teklîf-i İlâhî (Allah’ın imtihânı) bir tecrübedir. Tâ, ervâh-ı âliye (yüce ruhlar) ile ervâh-ı sâfile (alçak ruhları), müsâbaka meydanında birbirinden ayrılsın. Nasıl ki bir ma‘dene ateş veriliyor; tâ elmasla kömür, altınla toprak birbirinden ayrılsın.
  Öyle de bu dâr-ı imtihânda (imtihân yerinde) olan teklîfât-ı İlâhiye (Allah’ın yükümlü kılması) bir ibtilâdır (belâya düşmedir) ve bir müsâbakaya sevktir ki; istid‘ad-ı beşer (insanın kābiliyeti) ma‘deninde olan cevâhir-i âliye (yüce cevherler) ile mevâdd-ı süfliye (alçak maddeler), birbirinden tefrîk edilsin (ayırt edilsin)... Madem Kur’ân, bu dâr-ı imtihânda (imtihân yerinde) bir tecrübe sûretinde, bir müsâbaka meydanında beşerin tekemmülü (mükemmelleşmesi) için nâzil olmuştur (inmiştir). Elbette şu dünyevî ve herkese görünecek umûr-u gaybiye-i istikbâliyeye (gelecekteki bilinmeyen şeyler) yalnız işaret edecek ve huccetini (delîlini) isbat edecek derecede akla kapı açacak.
  Eğer sarâhaten (açıkça) zikretse (söylese), sırr-ı teklîf (imtihân sırrı) bozulur. Âdetâ gökyüzündeki yıldızlarla vâzıhan (açıkça) “Lâ ilâhe illallah” yazmak misillü (gibi) bir bedâhete (apaçık olmaya) girecek. O zaman herkes ister istemez tasdîk edecek. Müsâbaka olmaz, imtihânda fevt olur (kaybolur). Kömür gibi bir ruh ile elmas gibi bir ruh beraber kalacaklar. Elhâsıl: Kur’ân-ı Hakîm, hakîm’dir (her şeyi hikmetli olandır). Her şeye, kıymeti nisbetinde bir makam verir.

  Zülfikār
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kur’ân niçin medeniyet Forum Tarih
Tefhimül Kur’an tefsiri, Tefhimül Kur’an tefsirinin yazarı kimdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 7 Ağustos 2011
Kur’an-ı kerimi öğrenmek ve okumak Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 22 Mayıs 2011
Kur’an-ı Kerim Öğretim Teknikleri Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 22 Mayıs 2011
Kur’an- Kerim'i Nasıl Kolay Ezberlerim Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 22 Şubat 2011
Anlayabilmeniz için, Kur’anı Arapça olarak indirdik ayetinin anlamı Kuran'ı Kerim Türkçe Mealli 19 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş