Kumru Kuşu ve Özellikleri

'Kuşlar' forumunda DeMSaL tarafından 20 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kumru Kuşu ve Özellikleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kumrular hakkında - kumru kuşu türleri - kumru kuşu


  Kumru (Streptopelia Decaocto)

  Kumru diger adıyla Üveyk

  Üveyk düz gagası, uzun kanatları, uzun ve yuvarlanmış kuyruğuyla dikkati çeker. Tüyleri genel olarak kızılımsı veya pas rengidir, boynunun arkası gri - mavidir, boynunun yanlarında gümüş kenarlı dört siyah serit göze çarpar.Üveyk Arupayla Asyanın büyük bir kısmına yayılmıştır, birçokları kışın güney yönünde uzun yolculuklara girişir. Bilimsel adını, (tur tur) diye tarfi edilebilen tatlı sesinden alır. zarif hareketleri ve yumuşak tavırları dolayısıyle güvercin ailesi üyeleri arasında insanlara en sevimli görünenidir. 30 santim uzunluğundadır

  Kumru Yaşadığı yerler: Bahçelerde, ormanlarda, evlerin yakınında. Özellikleri: Güvercinden daha küçük, ötücü bir kuş. Eşler birbirlerine çok düşkündür. Tane ile beslenir. Çeşitleri: Küçük kumru, gülen kumru, orman kumrusu, en çok bilinenlerdir.

  Güvercinler (Columbae) alt takımının kumrugiller familyasından, park, bahçe ve ufak koruluklarda çiftler halinde yaşayan güvercine benzer güzel ötücü bir kuş. Genellikle kahverengi tüylüdür. Şeklen güvercine benzemekle beraber, ondan daha küçük ve zarif yapılıdırlar.

  Eşlerine bağlılığı ile Ünlüdür. Eşlerden biri ölecek olursa, kalan eş ömür boyu başkasıyla eşleşmez. Etini yememek daha iyidir. Bir lokma et için, eşinin ömür boyu mutsuz olmasına sebep olunmuş olur. Dal parçalarından basit bir yuva yaparlar. Senede iki yumurta yumurtlarlar. Yavrular, yumurtadan çıktıktan 18 gün sonra uçarlar. Göçmen ve kalıcı olanları vardır.

  Orman kumrusu (turtur) Güney Avrupa da bol olup, kışı Afrika da geçirir. Evcil kumru (S. risoria) beyaz renklidir. Çoğunlukla güvercin diye bilinir.

  [​IMG]

  Kumru ( Streptopelia Decaocto )

  Kolyeli Kumru adı ile de bilinen bu kuş, güvercinden biraz küçüktür. Boyu 31 cm kadardır. Genel olarak üzerinde kül rengi yada bej renkler hakimdir. Boynunun gerisinde siyah bir çizgi bulunmaktadır. Bu nedenle kolyeli kumru olarak da adlandırılmaktadır. Kanat telekleri koyu gri, kuyruk telekleri ise sırtının rengindedir. Gaga gri, ayaklar ise kırmızıdır. Göz beyaz ya da açık gridir.
  insana yakın bir kuştur. Şehirlerde ve diğer yerleşim yerlerinde insanlarla birlikte yaşamayı sever. Ağaç üstlerine, elektrik ve telefon direklerine, çatı kenarlarına yuva yapar. Yaptığı yuvalar oldukça özensizdir. Dişi kuş yuvaya iki yumurta bırakır. Kuluçka süresi 15 gün kadardır. Yılda üç defa kuluçkaya yatar. Yavrular 3 haftalık olduklarında yem yiyebilecek ve uçabilecek hale gelirler. Bir yaşından itibaren eşeysel olgunluğa erişen yavrular, sezonluk olarak eş seçerler. Yurdumuzda Doğu Karadeniz sahili ile Doğ Anadolu nun bazı yerleri haricinde her yerde rastlanır. Taneler, tohum, böcek ve üzümümsü meyvelerle beslenir.

  Küçük Kumru ( Streptopelia Senegalensis )

  Görünüş olarak üveyiği andırmaktadır. Boyu 26 cm olan bu kuşun kuyruğu üveyiğe benzer. Kanat örtüleri ve sırtı beneksiz kızıl kahverengi, kanat altı örtüleri gri-mavidir. Göğüsünün üst kısmında siyah benekler bulunur. Gaga siyah, ayaklar kırmızıdır.
  insanlarla birlikte bulunmayı sever. Yuvasını pencere kenarlarına, ağaç dallarına, saçak çıkıntılarına yapar. Yaptığı yuvalar oldukça özensizdir. Dişi kuş yuvaya iki yumurta bırakır. Kuluçka süresi 15 gün kadardır. Yavrular 3 haftalık olduklarında yem yiyebilecek ve uçabilecek hale gelirler. Bir yaşından itibaren eşeysel olgunluğa erişen yavrular, sezonluk olarak eş seçerler. Yurdumuzda doğal olarak Güneydoğu Anadolu da bulunur. Diğer bölgelere buradan dağılmıştır.

  Üveyik ( Streptopelia Turtur )
  [​IMG]
  Kolyeli Kumrudan biraz küçük olan bu kuşun boyu 28 cm dir. Üveyik bir yaz göçmenidir. Yurdumuza ilkbaharda gelir. Ülkemizde kuluçkaya yatar ve yavrular. Daha sonra kışı geçirmek üzere Orta Afrika ve Güney Asya ya gider. Yurdumuzun hemen her bölgesinde görülür. Ürkek bir kuştur.
  Kuş genel olarak kızılımsı pas rengindedir. Sırt ve kanat örtü tüyleri koyu kahverengidir. Karın ve kuyruk altı tüyleri beyazdır. Kuyruk tüyleri koyu gridir. Kuyruk tüylerin orta tüyler dışında kalanlarının uçları beyazdır. Gaga koyu gri, bacaklar kirli kırmızıdır. Göz portakal rengindedir. Sert ve hızlı uçar.
  Ergen kuşlarda boyunun yanlarında enine üç tane dalgalı siyah şerit bulunur. Bu siyah şeritlerin etrafı beyazdır. Genç kuşlarda bu şeritler bulunmaz ve renk olarak daha kahverengine yakındırlar. Özellikle ötüş sesi ile tanınan bir kuştur.
  Ağaçlık geniş tarım alanlarında, orman kenarlarında, bağ ve bahçelerde yaşar. Yuvasını ağaç dalları arasına veya sık çalılıklara yapar. Sıcak bölgelerde yılda iki kez kuluçkaya yatar. Dişi kuş çalı çırpıdan oluşan özensiz yapılmış yuvaya iki yumurta bırakır. Kuluçka süresi 15 gündür. Yavrular üç haftalık olduklarında yem yiyebilecek ve uçabilecek hale gelirler. Sezonluk olarak eş seçen bir kuştur.  Doğu Üveyiği ( Streptopelia Orientalis )

  Büyük Üveyik adı ile de bilinen bu kuş, üveyikten biraz daha iricedir. Boyu 33 cmdir. Büyüklük olarak bir güvercini andırır. Yaşayışı, beslenmesi, üremesi aynı üveyiğe benzer. Renk olarak sırtı ve kanatları daha koyu, üzerindeki lekeler daha büyükçedir. Kanatların altı koyu gri, uçma teleklerinin uçları siyahtır. Kuyruk teleklerinin uçları ise üveyikteki gibi beyaz değil gridir. Boyunda ergen kuşlarda bulunan beyaz zemin üzerindeki siyah şeritler üveyiği oranla daha ince ve sayıca daha fazladır.
  Ülkemizde nadir olarak gözlenen kuşlardan birisidir. Ana vatanı Orta ve Doğu Asya olan bu kuşa yurdumuzda sadece Doğu ve Güneydoğu Anadoluda rastlanmaktadır.


  [​IMG]

  Matemli Kumru (Zenaidura macroura)

  Matemli Kumru göçücü güvercinin yok olmasıyle Birleşik Amerakanın kuzeyi ile Kanadanın biricik yaygın türü olmuştur. Bu kumru kalabalık koloniler halinde üreme-mesi sayesinde, göçücü güvercin gibi tüketilmekten kurtulmuştur. Matemli kumrular kuş dünyasının en müşfik eşleri arasındadırlar, birbirlerine düşkünlükleri atasözlerine bile konu olmuştur. Bu arada daha ciddi işlerle fazla ilgilenmedikleri için, yavruları pek derme çatmadır, iki beyaz yumurtaları ise çok kere kartalma, yılanlara, kedilere ve Itaşka düşmanlara yem olur Bu kumrular bir üremme mevsiminde iki parti veya daha fazla yumurta yumurtlamalarının sayesinde zararın önüne geçerler
  Matemli kumrular tohumların taneleri yediklerinden çiftçilerin düşmanlığım kazanmışlardır. Çıkardıkları ses bazı kimselerde matemli hissini uyandırır.
  Bu göçücü kuş görünüş itibariyle öbür Amerikalı akrabasına benzerse de, göçebe güvercin daha iriydi, göğsünde de bir kızıllık vardı. Matemli kumru kahvemsi renkte ince yapılı bir kuştur. Havalandığı zaman birçok kumrular gibi gürültüyle kanatlarını çırpar.


  Gülen Kumru (Streptopelia risoria)
  [​IMG]
  Adi kumru ile kaya güvercininden sonra en çok evcilleştirilen güvercin ailesi üyesidir. Rengi sarıdır. Sırtı koyu, başı, gerdanı ve karnı daha açık renktir. Ensesinde siyah bir şerit göze çarpar. Kanatlarında da siyahlıklar vardır. Uzunluğu 31 santimdir.
  Bu kumrunun yurdu Kuzey Afrika ile Hindistandır. Tabiat bilginleri, kurak ve çölümsü step bölgelerini tercih ettiğine dikkat etmişlerdir. Sesi adi kumrunun «tur tur» una benzer, fakat araya «hi hi hi hi» gibilerden ötüşler de karıştığından gülüşe benzetilmiştir.
   

 2. Bu sene kapalı balkonuma peş peşe 2 çift kumru kuluçkaya yattı 4 yavru uçtu aradan daha 1 hafta geçmedi 3. çift kumru yuva yapmaya başladı 20 senedir aynı yerde oturuyoruz ilk defa bu sene böyle bişey oldu bunun anlamı nedir .
   

 3. Bunun sebebi mi olur ya :) git piyango al :D en mantıklı açıklaması bu :) bir şeyler olabilir 3 vakte kadar :)
   

 4. ya bizim balkonada yuva yapmışlar 2 aydır balkona çıkamıyoruz. yazda geldi ne zaman uçarlar ne zaman balkona çıkmalıyız. hepmi orası onların yuvası olacak yoksa
   

 5. 3 gun önce bizimde yavru kumrumuz vardı uçtu gitti geride gelmedi :( ins yasıyordur tam uçamıyordu
   

 6. ya benim kumru kuşum 2 gün önce penceremin kenarına yuva yapmış bugün fark ettim biraz camı tıklattım uçtu gitti bidaha gelmedi:( geri gelirmi nolur bilen varsa desinn
   

 7. Bizim balkonda ki dolabın üstünde duran karton kutuya yuva yapmışlar, hatta şu an yumurta var ve biraz önce kuluçka için gelmiş dişi olan. Bizlerde korkutup küstürmemek için tabak içinde ekmek, ceviz çekirdek v.s taneler koyduk. Galiba alışmış olmalılar ki biraz önce balkona çıkıp 1 metre mesafe ile onları seyrettim. Çok güzel bir manzara gerçekten.
   

 8. Bizimde havalandırmaboşluğuna yuva yapıp yumurtluyolar sürekli. Ama bi tanesi kombi var orda onun üstüne düştü ve kaldı çıkamıyoda naapmalıyım çok üzülüyorummm sabah olunca çıkanilirmi acaba atakta ne kadar dayanabilirler bilmiyorumki :(((
   

 9. ya benim bitane kumrum var 2 haftalık uçabiliyor ama gitmiyor bana alıştı galiba ama ölür mü bilmiyorum ekmekleri ufalayıp veriyorum elimle yiyor su d içiyor ama ölürse dayanam çünkü çok tatlı birşey. :( napmalıyım lütfen yardımcı olun bana :'(
   

 10. kumrular camın kenarına yuva yaparlarsa,o evden o sene biri evlenecek demekmiş. annem öyle derdi... doğruda çıktı... kumru yuva yaptı 2 tane yumurtası oldu ve uçup gittiler o senede abim evlendi.. :) şimdide ben evliyim, benim cama da yuva yaptılar ve kayım la beraber yaşıyoruz o evlenecek :)
   

 11. bn ilk defa kumru gördüm ve çok güzelmiş Allah (c.c) ne güzel yaratmış maşşallah
   

 12. Çoook Güzeller ya hakikaten doğaüstü canlılar...
   

 13. bi kumru cift balkonuma yumurtladi..hic ellemedik yawrusunu ucurdu..osene ev aldim..bu yil iki yawru yaptilar..inanmicaksiniz belki yine ew aldim..cok ugurlu bir hayvan...birakin size ev aldirsin:))
   

 14. balkonumda birkumru var uçamıyor galiba kedi kanadınıkırmış15 gündür besliyorum acaba tüyleri çıkarmı yarasını iyileştirdim devamlı su ve yem veriyorum kutuya yuva yaptım kaçmıyor çocuklarda çok sevdi ne yapcambilmiyorum
   

 15. ilk bahardan beri balkonumda yuva yapmış 2 yumurta yaptı yavruları oldu onları uçurdu yine yumurtladı 1 yavru çıkardı onuda uçurdu şimdi 3 yumurtayapmış oturuyor bunun anlamı nedir teşekürler
   

 16. Benimde camimin onundeki sakasiya bugun biraktilar yumurta ister istemez hareketlerimizden korkupkaciyo tam oturucakken yumurtaya ben bilmiyorum kac gunde yumurta catliyo
   

 17. bizim pencerenin önündeki saksıya yapmışlar 2 gün önce yumurtalar çatladı 16 güne kadar uçarlar heralde
   

 18. benimde salon penceresindeki saksımın içine yuva yaptı çiçeye bile su dökemiyorum döksem kumru gidecek dökmesem çiçek ölecek ikiside canlı ama herade çiçekten vaz geçecem.
   

 19. mrb bu 2 hafta önce kumrular klimamızın motoruna yuva yaptılar 3 tane yumurtladı yavrular çıkınca bir daha yumurtlar mı ?? ;)
   

 20. bizim ağaca yuva yapan kumrular farklı. hani kolyeli kumralar varya o cinsten bizim kumrular.bizim kumrular,öncelile çok ama çok güzeller.bütün kumrular güzel ama bizim kumrular çok daha güzeller.hem bide diğer kumruları farkettiyseniz kolyeleri yarım.bizim kumruların kolyesi bütün boyunu kaplıyor.bide bizim kumruların ayakları siyah.dediğim gibi bizim kumrular bence çok kıymetli.sizcedemi öyle. bu arada ayrıca ben çankırı ili,eldivan ilçesi,fene köyünün imamının kızı fatıma. bizim kumrulardan ve benden sevgi ve saygılarla...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kumru Kuşu Özellikleri Forum Tarih
Uskumru Kebap Tarifi Yapılışı Kebaplar ve Salatalar 11 Temmuz 2012
Arpacı Kumrusu Gibi Düşünmek Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 17 Aralık 2011
Kumru Dilber Kerbela Mersiyeleri 2011 Albümü Albüm Tanıtımları 14 Aralık 2011
Aioli Soslu Uskumru Tarifi Yapılışı Resimli Deniz Ürünleri 1 Haziran 2011
Hakan Kumru Anadolu Zeybekleri 2011 Albümü Albüm Tanıtımları 14 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş