Kumlukoz Köyü Posof Ardahan

'Ardahan Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 11 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kumlukoz Köyü Posof Ardahan konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Posof Kumlukoz Köyü - Kumlukoz Köyü Hakkında - Kumlukoz Köyü Tanıtımı - Kumlukoz Köyü Resimleri - Ğume Köyü
  Kumlukoz, Ardahan ilinin Posof ilçesine bağlı bir köydür.


  Köy Muhtarı: YAŞAR KARAKOÇ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (478) 521 42 28

  Tarihi

  Köyün etrafindaki tarihi kalıntılara ve rivayetlere bakılırsa, burasının cok eskilere dayanan bir meskenetligi vardir. Ancak köye ilk gelen aile Karaosmangil Ahıska'nın Sarbasuban'dan buraya geldiklerinde ormandan açık buldukları kilisenin yanındaki yere yerleşmişler. Bir zaman sonra ağaçları seyreklenen ve rüzgara daha kapalı olan, küçük mahalleye yerlesmişler. Daha sonra gelen aileler simdiki köy yerindeki ağaçları keserek evler yapınca onlarda şimdiki evlerinin yerine ev yaparak taşınmıştırlar.Böylece köy olusmuş.Şuan köyü oluşturan sülalelerin diğerleri ise Gürcistan'ın Ahıska şehri ve Posof'a bağlı Çayırçimen köyünden gelerek bu köy yerine yerleşmişler.

  Köy Adının Kaynağı

  Eski adı "Ğume" nin nereden geldiği bilinmemektedir.
  Yeni adı "Kumlukoz" ise köyde "bol ceviz" yetişmesi nedeniyle verilmiştir.

  Köydeki Tarihi Eserler

  Köyün kuzeybatısında, Altunkale diye tanınan bir kalenin kalıntıları bulunmaktadır. Köyün kuzeyindeki Bayırındibi Mevkiindeki bir tarlada bir kilisenin temelleri bulunmaktadır. Kilisenin doğusunda Gorhana bulunmaktadır. Köyün batısında, İncedere Suyunun kuzeyinde yüksekçe bir sırtın üzerinde küçük bir kalecik bulunur.Kalenin yaklaşık 5 km. aşağısında bir mağara vardır. Bu mağaradan tabana ve tavana birer çıkış olduğu söylenir. Ebesuyu Pınarı'nın hemen kuzey yanındaki çukur yamaçta, biri kaleye giden yolun üstündeki kayaların dibinde, diğeri; yolun altında, İncedere tarafındaki yamacın dibinde olmak üzere iki adet şehit mezarı vardır.Bu şehitler, 1920 yılındaki Gürcü Harbin de şehit olmuştur. Köydeki bir taşta Uygur Alfabesini andıran yazı ile yazılmış yazı vardır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Ardahan iline 94 km, Posof ilçesine 13 km uzaklıktadır.Kohucuvar Tepesinin doğu istikametinde kurulmuştur.İncedere suyu, köyün kuzeyinden geçer. Batısında da göller vardır ve arazisi bol ağaçlıktır.Köyün batısında Bultumlu Göl ve Gözeli Göl vardır.Komşu köyleri ise Binbaşıeminbey,İncedere,Taşkıran,Kalkankaya,Armutv eren ve Sarıdarı köyleridir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz İklimi'nin etki alanı içersindedir .

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 216
  2000 332
  1997 372

  Köyde şuan 65 hane ve 350'ye yakın nüfus vardır.Posof'un dışarıya en az göç veren köylerindedir.Bugün köyün dışında ikamet eden köylüler Türkiye'nin Bursa,Kocaeli,İzmir,İstanbul ve Muğla illeri başta olmak üzere 80 haneye yakın Ğume'li yaşamaktadır.Avrupa'da ise Hollanda'da 55 hane,Almanya'da 47 hane,Fransa'da 26 hane,Belçika'da 17 hane ikamet etmektedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır.Başlıca tarım ürünleri patates,arpa,buğday,dut,salata ve elma olup,az miktarda armut ve fasulye yetiştirilir.Köyde her türlü sebze ve meyva yetişir.Hayvancılık gelişmiş olup,önemli gelir kaynağıdır.Yaylacılık metoduyla en çok büyük baş hayvan beslenir.Arıcılık ise köy halkının ekonomisine büyük katkı sağlar.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Yakın gelecekte kanalizasyon sistemine geçilmesi beklenmekte.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kumlukoz Köyü Posof Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş