Kumarlı Köyü Merkez Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kumarlı Köyü Merkez Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kumarlı Köyü merkez - Kumarlı Köyü resimleri - Kumarlı Köyü hakkında - Kumarlı Köyü tanıtımı Kahramanmaraş  İlçe: MERKEZ - İl: KAHRAMANMARAŞ


  Köy Muhtarı:


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  bilgi yok

  Kumarlı, Kahramanmaraş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı, kurucularının Kayseriden geldikleri ve Kayseride de bu isimle anıldıkları için ad değişimine gidilmeden tekrar kurdukları köyün adını kullanmaya devam etmişlerdir.Kumarlı ismine; İran Kazvin'de, Sivas Kangal'da, Samsun Çarşamba'da Kahramanmaraşta Merkez, Andırın ve Göksun civarında, Osmaniye Merkez ve Toprakkale'de, Kayseride rastlanmaktadır. Maraş ve Osmaniyedekiler akrabadırlar. Sivas, Samsun ve Kayseridekilerle akrabalık henüz bilinmemektedir.Kumar kelimesi esas olmak kaydıyla daha birçok yerde yerleşim bulunmaktadır.Örneğin Pakistan, İran, Rusya, Çin, Irak gibi...... Genelde türklerin yaşadığı coğrafya ve civarında kumar kökenli yerleşimlerin mevcut olması dikkate değerdir. maraş şehrinin en güzel köyü diyebiliriz.

  Kültür

  Kumarlı köyü gelenek itibariyle göçebe bir hayat tarzı yaşamları oldukları için göçebe gelenekleriyle yaşamışlardır.Göçebe yaşamlarıyla gitikleri memleketlerin geleneklerini karıştırarak kendilerine yeni bir gelenek ve görenek belirlemişlerdir.Yarı göçebedirler.Genellikle keçicilik yapabilecekleri yerleri tercih ederler. Yerleşimler hep ırmak, çay veya dere kenarlarındadır. Genelde arkası dağ güneye bakan yerleri tercih ederler. İsimler genelde;osman, ali, hasan, hüseyin, ömer, ahmet şeklindedir.Sünni müslümandırlar.Öz Türkçe kelimeleri kullanırlar. aile bütünlüğü ve akrabalık bağları kuvvetlidir.Son zamanlara kadar ve hatta şimdilerde de akraba evlilikleri yagındır. İyi türkü söylerler.Türk kültürüne ait tüm oyunları(beştaş,mıççık,çellik, gıngılıgıç vd.) bilirler. Folklorik oyunlarda oldukça iyidirler.

  Coğrafya

  Kahramanmaraş merkezine 80 km uzaklıktadır.ve yollar kayalarin altından gider

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz ile karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 613
  1997 618

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyde; kurufasulye, şeker pancarı yetiştiriciliği, sebzecilik(domates, biber, kabak,salatalık),meyvecilik(Ceviz,elma, kiraz,erik,vişne) yapılmaktadır. Sulama suyu köyden doğan Kayagözü ve Fengingözüisimli kaynaklardan temin edilmektedir. Köyde bir adet alabalık tesisi açılması düşünülmektedir.Hayvancılık olarak ise kıl keçisi yetiştiriciliği en başta gelir. Bir miktar koyun ve büyükbaş sığırda mevcuttur. At, eşek ve katır mevcudu bulunmaktadır.Köy aynı zamanda orköy ormanköyü kapsamındadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyde kahve vardır karar alırken köyün ileri gelenlerine danışılır

  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : yerel net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kumarlı Köyü Merkez Forum Tarih
Kumarlı Köyü Merkez Osmaniye Osmaniye Tanıtımı 5 Nisan 2010
Kumarlı Köyü Çarşamba Samsun Samsun Tanıtımı 30 Nisan 2010
Kumarlı Köyü Andırın Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 18 Nisan 2010
Hızarbaşıkumarlı Köyü Ünye Ordu Ordu Tanıtımı 15 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş