Kumçatı Köyü Türkoğlu Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kumçatı Köyü Türkoğlu Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kumçatı Köyü Türkoğlu - Kumçatı Köyü resimleri - Kumçatı Köyü hakkında - Kumçatı Köyü tanıtımı Kahramanmaraş
  İlçe: TÜRKOĞLU - İl: KAHRAMANMARAŞ


  Köy Muhtarı: MUSTAFA KEMAL SOUKSU


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0344 638 52 09

  Kumçatı, Kahramanmaraş ilinin Türkoğlu ilçesine bağlı bir köydür.

  Cumhuriyet kurulmadan önce Hatayın Kırıkhan ilçesine bağlı şimdiki adı Soğuksu olan bu köyde yaşayan Ali Bekir ağa ve ailesi 1800'lü yılların sonlarında K.Maraşa göç etmiştir ve cumhuriyet sonrasi bu aile SOGUKSUve YILIŞIN soyadini kullanmaya baslamistir.Ali Ağa bu köyün yerini karamanlı ve hırlakyan diye ismi geçen ermeni vatandaşlarından satın almıştır .Ali Ağadan sonra oğlu Hasan Hüseyin Ağa(Soğuksu) uzun yıllar köye muhtarlıkda yapan büyük oğlu Ökkeş Ağa(Yılışın) köyü bugünkü haline getirmişlerdir. Halen Amik ovasında geldikleri için köy Amıklı diye bilinir.Kumçatı ismini daha sonraki yıllarda almıştır. Köy daha sonra ki yıllar da dışardan çalıştırılmak üzere göç almıştır.Bahçeci İsmail(Dakak)ve alesi,Elbistanlı olarak bilinen Bay ve Binici ailesi bu dönem de köye gelmişlerdir.

  Kültür

  Köyde düğünler cuma gününden başlar pazar günü sona erer. Düğünler davul zurna eşliğinde yapılır halaylar çekilir. Misafirlere 3 gün boyunca yemek verilir. Köyün en güzel bir yönü de yıllardır alevi ve sünni ailelerin çok iyi bir uyum içinde yaşamasıdır. Köyün insanı çok misafirperverdir Köyün yapılması gereken işleri imece usulü ile yapılır. Köyde daha önce yaşamış DERVİŞ BABA diye bilinen ermişin türbesi vardır. Köy Mersin , Gaziantep , Kahramanmaraş Merkez Ve Avrupaya Çok Göç Vermiştir

  Coğrafya

  Kahramanmaraş iline 38 km, Türkoğlu ilçesine 16 km uzaklıktadır. Güneyinde Dut dağı, doğusunda Aksu ırmağı vardır.Komşusu olan köyler:Yeniköy,Abbaslar Çakallısı.Demirciler,Ekberoğlu vePınarhöyüktür. Düz bir ovaya kurulmuştur. Arazileri sulu tarıma elverişlidir.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 150
  2000 454
  1997 413

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım daha çok gelişmiştir. Arazilerin sulu tarıma elverişli olması nedeni ile her mevsim ürün alınabilmektedir.(pamuk, buğday, mısır, şeker pancarı)

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ulaşım özel araçlar, dolmuş ve otobüs ile sağlanmaktadır.


  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : yerel net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kumçatı Köyü Türkoğlu Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş