Kulyusuf Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kulyusuf Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Kulyusuf Köyü - Kulyusuf Köyü Hakkında - Kulyusuf Köyü Tanıtımı - Kulyusuf Köyü Resimleri
  İlçe: MERKEZ

  İl: SİVAS


  Köy Muhtarı: NURETTİN YAĞLI

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 207

  İle Uzaklığı: 34 km

  İlçeye Uzaklığı: 34 km


  Tarihi

  Kulyusuf köyü tarhi ile ilgili kesin kayıt bilinmemekle birlikte yaklaşık tarih 1700 yılı başları olarak bilinmektedir. Halen Höyük kalesi olarakda bilinen bölgeden geldikleri bilinmektedir. Kurucu isimleri; Çakır HOCA, Köse Ali, Köse Ömer'dir. Çakır Hoca oğullarından Kaymakcı Dede ve Bilge kişiliğiylede bilinen Hacı Kahya'dır. Hacı Kahya oğlu Mustafa, Apul ve İbrahim (kolapa)İbrahimin oğlu Mustafa (körpehlivan) ve Mehmet'dir.

  Kültür

  Geleneksel yemekleri daha çok hamur işi ağırlklıdır.

  köyün yemekleri patatsli bulgur çorbası-patatesli bol tereyaglı mantı-patetesli veya etli içli köfte-keşli çorba-harika bir lezete sahipdir.

  Ekonomi

  Tarımla uğraşılmaktadır. Halkın % 75'i yaşlı insanlardan oluşmaktadır. Yaz aylarında nüfus daha çok yoğunlaşmakta ve kışın yok denilecek kadar azalmaktadır. Kaöy halkının büyük bir çoğunluğu İstanbulda yerleşiktir. Köyün konumu ve görünüşü çok güzel ve yeşildir.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık evi var ama personeli yok Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. ayrıca yer altı kaynakları bakımından da zengindir bunlardan bilinen bazıları kömür madeni ilkel yömtemlerle çalışayapılmış olup derinlemesine araştırma yapılmadan kendi haline terkedilmiştir-halen bilinen bol miktarda kireç taşı mevcutur.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Bu Sayfayı Paylaş