Kulundere Köyü Karakoçan Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kulundere Köyü Karakoçan Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kulundere Köyü Karakoçan - Kulundere Köyü Hakkında - Kulundere Köyü Tanıtımı -Kulundere Köyü Resimleri  Köy Muhtarı:Bilgi Yok
  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok  Elazığ
  Bilgiler
  Nüfus 392 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 23600
  Alan Kodu 0424
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Elazığ
  İlçe Karakoçan
  Web Sitesi

  Kulundere, Elazığ ilinin Karakoçan ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  "Kuludere" köyün orijinal adı olup sonradan değiştirilmemiştir.Yerleşimin iki yanında akan ve köyün altında birleşerek bir "kulun" şeklini almasının bu isme esin kaynağı olduğu tahmin edilmektedir. Köyün geç dönemlerde iskan olduğu tahmin edilmektedir. Köyün kalesi görünümündeki dik kaya üzerinde eski bir yapı tespit edilmiş olup(define avcıları tarafından) hangi dönemden kaldığı belirlenememiştir. Köyün 3 km. kuzeyinde yer alan "Viranşehir" deki mezar kalıntıları buranın eski yerleşim bölgesi olduğunu göstermektedir.
  Kültür

  Küçük köy sosyolojisine uygun olarak sıkı ilişilere dayanan bir kültür hakimdir. Köyde erken kurulan ilkokul okur-yazarlığın gelişmesinde etkili olmuştur. İnanış bakımından homojen olan köy halkı Avrupda yaşayan işçi aileleri ve televizyon- haberleşme etkileri ile değişimler geçirmektedir.Çevre yerleşimlerle karşılaştırıldığında kendine özgü karakteristik kültür özelliklerine sahip olduğu söylenebilir.Ulaşım kolaylıkları şehirle bağını güçlendirmiştir. 2006'da yapılan taziye ve imam evi ile köy camisi köylünün dayanışması ile yapılan ortak yapılardır.
  Coğrafya

  Elazığ iline 110 km, Karakoçan ilçesine 14 km uzaklıktadır. Köy, girişi bir kanyonu andıran vadi içinde kurulmuştur. Köyün iki yakasıda akan dere yatakları İlkbaharda suların artmasıyla köye ayrı bir güzellik katmaktadır. Kuzeye devam eden vadi meşelik ile kaplıdır. 2006'da yapılan tapu ve kadastro çalışmaları ile arazi bölümlemesi yapılmıştır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.köyün iklimi "karasal" iklim olduğu için bitki örtüsüde bozkırdır.köyün kuzeyinde geniş bir meşe arazisi bulunmaktadır.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 410 a yakın
  2000 392
  1997 385
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Arazi yapısının engebeli ve taşlık olması hayvancılığı ön plana çıkarmıştır. Daha çok küçük baş hayvan beslenmektedir.Son dönemlerde ticari alışkanlığın artması besi hayvancılığını da arttırmıştır. Geçim kaynaklarının yetersizliği ve coğrafi elverişsizlik son dönemlerde Avrupaya giden işçi sayısını arttırmıştır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi 2006 yılında bitirilmiş olup evlere su alınmıştır. kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur


  Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kulundere Köyü Karakoçan Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş