Kultak Köyü Milas Muğla

'Muğla Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kultak Köyü Milas Muğla konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kultak Köyü Milas Bilgileri -Kultak Köyü Hakkında - Kultak Köyü Tanıtımı - Kultak Köyü Resimleri  İlçe: MİLAS - İl: MUĞLA

  Köy Muhtarı: Hüsnü AKYÜREK

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  [​IMG]
  Telefon:

  529 10 15

  Cep Telefonu:

  0538 936 98 48

  Muğla
  Bilgiler
  Nüfus 386 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 48200
  Alan Kodu 0252
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Ege Bölgesi
  İl Muğla
  İlçe Milas
  Web Sitesi

  Kultak, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı bir köydür.

  Kultak köyü Milas'ın 60km. güneydoğusunda Ören beldesine bağlı bir yerleşim yeridir. 1965 yılına kadar Muğla merkeze bağlı bir köy iken, köy yolunun Ören'den gelmesinden dolayı Milas'a bağlanmıştır. Çok eski bir köy olduğu merkezinde bulunan kavak ağaçlarının ve mezarlıkların çokluğundan ve eski tarihi kalıntılardan anlaşılmaktadır. Kultak ismi ansiklopedilerde ibadet edilen yüksek yer,tepe olarak belirtilmektedir. Tarım, halıcılık, madencilik,hayvancılık ve fazla yaygın olmasada arıcılık geçim kaynaklarıdır. Ayrıca son yıllarda zeytincilik giderek önem kazanmaktadır. Kultak köyünde sağlık evi, cami, ilköğretim okulu, telefon santralı, içmesuyu, bunlarla ilgilenen devlet görevlileri mevcuttur. Son yıllarda Ören'den Muğla'ya dolmuş işlediğinden ve köy Bodrum-Akyaka-Marmaris arası sahil yolunun üzerinde olduğundan, doğal güzelliği ile ün salan Sedir Adası'nın, Akbük Koyu'nun yolu üzerinde doğal güzellikleri ile turizme hitap edecek özellikleri bulunan bir yer haline gelmiştir. Milas ilçe merkezine uzaklığı 60km., Muğla ile merkezine olan uzaklığı 50km.dir.

  KULTAK köyü ayrıca GÖKOVA KÖRFEZİ ÖZEL KORUMA ÇEVRE KORUMA BÖLGESİ sınırları içerisinde yer almaktadır.

  Kultak Köyü; 37.040928 Enlem - 28.043976 Boylam koordinatları arasında yer alır.


  Tarihi

  Köyün adının tam olarak nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Köy eski bir yerleşim alanının üzerine daha sonradan gelen yörüklerle kurulmuştur.İlk önce Zeytinköy'ün bir mahalllesi iken 1960'dan sonra köy kimliğine kavuşmuştur.

  Kültür

  Köyün gelenek,görenek ve adetleri fazla yoktur.Ancak düğünler 3 gün sürer.İlk önce kına gecesi vardır.Ertesi gün misafirler ağırlanır takılar takılır.Üçüncü gün ise davul ve zurna ile damat tarafı gelini almaya gelir.Eğer bir erkek askere gidecekse ona mevlit okunur ve ne zaman yola çıkacaksa köy insanları toplanıp onu uğurlarlar.Burada gence herkes gönlünden ne koparsa bir miktar para verilir.Bu gence biraz olsun harçlanmasını sağlar.Bayramlarda çevre şehirlerde çalışan insanlar gelir bayram namazını kılar,bayramlaşmaya başlanır.İlk önce köyün yaşlı ve hastaları ziyaret edilir.

  Coğrafya

  Muğla iline 50 km, Milas ilçesine 60 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Yaz sıcaklığı güneş ışınlarının düşme açısına, kuraklık ise alçalıcı hava hareketlerine bağlıdır. En sıcak ay ortalaması 28-30 °C, en soğuk ay ortalaması 8-10 °C dir. Yıllık sıcaklık ortalaması 18 °C dir. Kar yağışı ve don olayı çok ender görülür. En fazla yağış kışın, en az yağış yazın düşer. Kışın görülen yağışlar cephesel kökenlidir. Cephesel yağışlar en fazla bu ikimde görülür. Yıllık yağış miktarı yükseltiye göre değişir. Ortalama 600-1000 mm arasındadır. Yağış rejimi düzensizdir.

  Bitki örtüsü maki'dir. Maki yaz kuraklığına dayanabilen; mersin, defne, kocayemiş, zeytin, zakkum, keçiboynuzu gibi kısa bodur ağaççıklardan meydana gelen bir bitki topluluğudur. bitki örtüsüde fazladır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 386
  2000 416
  1997 417

  TÜİK (Türkiye istatistik enstitüsü kurumu)nun 2007 yılında yapmış olduğu adrese dayalı nüfus verilerine göre köy nüfusu 386 dır.ERKEK=196 KADIN=190 olarak belirlenmiştir. TÜİK (Türkiye istatistik enstitüsü kurumu)nun 2008 yılında yapmış olduğu adrese dayalı nüfus verilerine göre köy nüfusu 367 dır.ERKEK=186 KADIN=181 olarak belirlenmiştir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. ayrıca ADSL bağlantisı mevcuttur  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kultak Köyü Milas Forum Tarih
Kultak Köyü Merkez Çorum Çorum Tanıtımı 4 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş