Kullanıcı hesaplarınız arasında dosya erişimi

'Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler' forumunda Siraç tarafından 22 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Kullanıcı hesaplarınız arasında dosya erişimi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kullanıcı hesaplarınız arasında dosya erişimi

  Windows Vista içerisinde iki adet hesab oluşturdunuz. Fakat iki hesap sahibi birbirlerinin dosyalarına rahatça erişebiliyor. Bu sorunu çözebilmek için iki yöntem mevcut.

  Bu tür istenmeyen erişimleri engellemek için ilk olarak oluşturduğunuz hesap türünün standart hesap olmasına dikkat etmeniz gerek. Standart hesap, kullanıcıların bilgisayarı kullanan her kişiyi etkileyen değişiklikler yapmasını engelleyerek bilgisayarınızın korunmasına yardımcı olur. Her kullanıcı için bir standart hesap oluşturmanızı öneririz. Standart hesapla Windows'ta oturum açtığınızda, yönetici hesabıyla yapabileceğiniz her şeyi yapabilirsiniz, ancak yazılım yükleme veya güvenlik ayarlarını değiştirme gibi bilgisayarın diğer kullanıcılarını etkileyen bir şeyler yapmak istediğinizde, Windows bir yönetici hesabı parolası sağlamanızı isteyebilir.


  Buradaki bir başka yöntem ise verilerinizi NTFS dosya sisteminin getirdiği şifreleme teknolojisi ile şifrelemektir. Verilerinize erişim için herhangi bir şifre atanmasa dahi farklı kullanıcı hesaplarına dâhil olan kullanıcıların bu verilere izinsiz erişimi engellenmiş olacaktır. İstediğiniz herhangi bir veriyi şifrelemek için ise bu veriye sağ tıklayın ve "Özellikler/Gelişmiş" yolunu izledikten sonra "Veriyi korumak için içeriği şifrele" seçeneğini etkinleştirmeniz yeterlidir.Dikkat: Bu yöntem ile şifrelenen veriler, işletim sistemine format atıldıktan sonra bir daha erişilemez hale gelecektir. Bu tür bir veri kaybını önlemek için kullanıcı hesabınıza ait olan sertifikaları yedeklemeniz ya da format öncesinde bu dosyaların şifrelerini kaldırmanız gerekmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kullanıcı hesaplarınız arasında Forum Tarih
Bilgisayarın Kullanıcı Adını Öğrenmek Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 30 Ekim 2012
Bilgisayarın Kullanıcı Adını Unuttum Donanım ve Yazılım Sorunlarınız 30 Ekim 2012
Bilgisayarın Kullanıcı Adını Değiştirmek Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 29 Ekim 2012
Süper Kullanıcı Adları Nickler Msn nickleri Güzel Nickler 12 Şubat 2012
yeni kullanıcı grubu rank sorunu vBulletin Destek ve Sorunlar 10 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş