Kulat Köyü Eskipazar Karabük

'Karabük Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kulat Köyü Eskipazar Karabük konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eskipazar Kulat Köyü - Kulat Köyü Hakkında - Kulat Köyü Tanıtımı - Kulat Köyü Resimleri  Tarihi

  Köyün adı dedeyanı türbesindeki bir taşdan gelmektedir. Köy kuruldugunda ahali o dedeyanını ziyaret edip tekrar Bahaddin Gazi'yi ziyarete yola çıkmışlar. Türbenin yanındaki tepeye çıktıklarında dede yanı türbesındeki bir taşı şahlanmış bir kır at gibi görürler. İnip bakmışlar taş. Tekrar tepeye çıkmışlar bakmışlar yine aynı şahlanmış kır at gibi duruyor. Bu 3 defa tekrarlanıyor. Onun için burdan esinlenerek kır at koymuşlar. Kulat adına dönmüş. Kulat köyüne 2 km uzakta bulunan dede yaylası ve Bahattin gazi hazretlerinin onun eşi, annesi ve danasının mezarı bulunmaktadır. Bahattin gazi hazretleri Horasandan gelme Karabükün karabük köyüne yerleşmiş ve çobanlık yapmış. Danası ve geyikleriyle ağaç taşıtarak kayabaşı köprüsünü yapmıştır. Bu kişinin mezarı halen Kulat köyü hudutlarında türbe olarak bulunur ve her sene bahattin gazi vakfı tarafından şenlik ve ziyaret günü düzenlenir,

  Kültür

  Meşhur yemekleri aşlık çorbası, yeşil mercimek pilavı, höşmerim ve pestildir. Gelenek olarak da Cuma günleri cemaate sıra ile yemek verilir.

  Coğrafya

  Karabük iline 49 km, Eskipazar ilçesine 14 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılık ve kösüre taşı yapımıdır. Bunun yanında salep çiçegi, dağlarda çamlardan tomruk yapımı, mantar satımı, tavuk besleme, pazarda süt satımı gibi işlerdir. Köylere su doğal kaynak adı verdiğimiz yer altı sularıyla karşılanır. Dağlarında porsuk, kurt, çakal, doğan, atmaca, tavşan, ayı, hınzır gibi hayvanlar olduğu bilinir. Köyde her perşembe sabahları hane hane dolaşarak şehir merkezindekı pazara insanlar taşınır ve akşam geri getirilir. Haftada 1 kez yapılan bu işle gerekli ihtiyaçlar karşılanır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol çamur olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kulat Köyü Eskipazar Forum Tarih
Kulat Köyü Susurluk Balıkesir Marmara Bölgesi 17 Nisan 2010
Antep Fıstığı Spekülatörlerine Göz Açtırılmayacak Ekonomi Ve Borsa 15 Ocak 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş