Kulaklığın Yapısı - Kulaklığın Yapısı Nasıldır ?

'Elektronik Genel Bilgi' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 29 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Kulaklığın Yapısı - Kulaklığın Yapısı Nasıldır ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kulaklığın Yapısı - Kulaklığın Yapısı Nasıldır ?

  Kulaklıklar

  Kulaklıklarda hoparlörler gibi elektriği sese çeviren trandüserlerdir.
  Ancak, kulakta tek eleman kullanma mecburiyeti olduğu için, frekansların arzu edildiği gibi ayırımı mümkün olmamaktadır. Bu nedenle de ses kalitesi hakkında istenilen ayarlama yapılamamaktadır. Kulaklıklar bas sesleri genelde, istenilen kalitede verememektedirler.

  Ancak, taşınabilir olması nedeniyle, portatif cihazlarda, eğitim amacıyla, telefon ve telsiz haberleşmesinde ve benzeri hizmetlerde bir takım kullanma avantajlarına sahiptir.
  Şu iki tür kulaklıktan yaygın olarak yararlanılmaktadır.

  • Dinamik Kulaklık
  • Kristal Kulaklık
  Dinamik Kulaklık

  Dinamik kulaklıkta da sabit mıknatıs özelliğinden yararlanılmaktadır. Şekil 7.24 'te görüldüğü gibi, bir U mıknatıs kolları üzerindeki makaralara seri olarak sarılı iletkenden akım geçirildiğinde, elektromagnetizma prensibine göre bobinler N ve S şeklinde mıknatisiyet etkisi gösterecektir. Bu N -S kutupları sabit mıknatısınki ile aynı olduğu taktirde, magnetik alan kuvvet çizgileri artacaktır. Bunların çoğu ön taraftaki metal diyaframdan devresini tamamlar ve diyafram sabit mıknatısa doğru çekilir. AC işaret akımın yönü değişince, bu defa ters etki ile diyafram uzaklaşır. Böylece ses frekansına uygun bir titreşim sağlanmış olur.
  Daimi mıknatıs, diyaframa bir ön etkime yaparak dengede kalmasını ve titreşimin de dengeli yapılmasını sağlamaktadır.
  [​IMG] Kristal Kulaklık

  Kristal kulaklık kristal mikrofona benzer yapıdadır. Ancak, çalışma şekli ona göre terstir.
  Kristal kulaklıkta, yükselteçten gelen AC işaret gerilimi, kristali etkileyerek titreşmesini sağlamaktadır. Kristale mekanik yolla bağlanan diyaframda kristal ile birlikte titreşerek, yükselteçten gelen Ses Frekanslı gerilimi (işareti) Sese dönüştürür.
   

Bu Sayfayı Paylaş