Kuduz Hastalığı ve Tedavisi

'Genel Sağlık' forumunda SeLeN tarafından 4 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kuduz Hastalığı ve Tedavisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kuduz hastalığı nasıl bulaşır - kuduz hastalığı nedir - kuduz hastalığının belirtileri - kuduz hastalığının tedavisi  Kuduz: Kuduz, çok ciddi ve ölümcül, bulaşıcı bir virüs hastalığıdır. Çakal, kurt, tilki, sırtlan, ayı, yarasa gibi vahşi memeliler ile köpek, kedi, sığır, koyun, keçi, at, inek, eşek gibi evcil memeli hayvanlarda ve bu hayvanların bulaştırdığı insanlarda görülür.

  Kuduz Nasıl Bulaşır: Kuduz mikrobu temel olarak tükürük-salya yolu ile yayılır. Bu nedenle Kuduz, hastalığı taşıyan hayvanın ısırması, patisini yalayan kedi yada köpeğin tırmalaması, kişideki açık yaranın hayvan tarafından yalanması vb. yollarla insana bulaşır. Virüs, vücuda girdiği yerde ilk olarak kas hücrelerine yerleşir. Buradan da sinirler yolu ile beyne ulaşır. Beyinde yerleşerek çoğalan virüsün yeni hedefi göz, tükrük bezleri, deri gibi organlardır.

  Virüsün vücuda girmesi ile hastalığın ortaya çıkması arasında geçen süreye “Kuluçka Dönemi” denir. Bu dönem ısırılan yerin beyne olan uzaklığına göre değişmektedir ve 2-3 gün olabileceği gibi bir kaç yıl da sürebilir. Beyne daha yakın olan kafa, boyun gibi bölgelerden ısırılan hastalarda hastalık, çok daha kısa sürede hastayı etkisi altına alır. Kuluçka dönemini geçiren virüsü artık durdurmak mümkün değildir ve sonuç hasta için ölümdür. Bu nedenle tedavide geç kalınmamalıdır.

  Kuduz Belirtileri: İnsanlarda hastalığın ilk belirtileri olarak iştahsızlık, halsizlik, ateş görülür. Isırılan bölgede kızarıklık ve ağrı görülür. Yara kapandıktan sonra dahi kaşıntı yapmaya devam eder. Hastalığın belirtileri giderek şiddetlenir: huzursuzluk, sudan korkma, ışığa ve sese karşı aşırı duyarlılık, saldırganlık başlar. Daha sonra kısmı felçler görülür. Kimi zaman hasta bu adımları tamamlayamadan hayatını kaybeder.

  Kuduz Tedavisi: Kuduzlu bir hayvan tarafından ısırılan kişinin ısırılan yeri hemen bol sabunlu yada deterjanlı su ile yıkanmalıdır. Bu işlem kuduz mikrobunu öldürmese de mikropların büyük bir kısmını yaradan uzaklaştırır.

  Yara iyice yıkandıktan sonra tentürdiyot gibi antiseptik ilaçlarla yara ve çevresi temizlenmelidir. Basit gibi görülen bu işlemler özellikle çok derin olmayan yüzeysel çizik ve yaralanmalarda riski %90 oranında azaltmaktadır. Isırılan kişi hemen en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Kuduz Tedavisi’nde en önemli konu geç kalmamaktır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kuduz Hastalığı Tedavisi Forum Tarih
Kuduz Nedir Kuduz Nasıl Bulaşır Nasıl Korunuruz Genel Sağlık 19 Ocak 2014
Pasteur Kuduz Aşısını Ne Zaman Buldu? Eğitim Bilgileri 18 Temmuz 2013
Pasteur Kuduz Aşısını Ne Zaman Bulmuştur? Bilim & Teknoloji 1 Temmuz 2013
Kuduz Aşısını Kim Buldu - Kuduz Aşısının Bulunuşu Bilim & Teknoloji 5 Aralık 2011
Kuduz Aşısını Kim Buldu - Kuduz Aşısı Hakkında Bilgi Bilim & Teknoloji 15 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş