Kuder Tercih Envanteri

'Psikoloji' forumunda Dine tarafından 9 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Kuder Tercih Envanteri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kuder Tercih Envanteri

  1934 yılında geliştirmiştir. Kuder bireylerin ilgili düzeyini ölçen bir envanterdir. Bu test lise düzeyindeki meslek seçme için gerekli meslek alanlarına ilişkin ilgileri ölçmek için hazırlanmıştır. Kuder tercih testi ile bireyin el becerileri mekanik anlayışı sayısal yeteneği ikna yeteneği sanat edebiyat müzik yeteneği saptanır.
  Ek Bilgi:
  Kuder ilgi alanları envanteri bireyin seçebileceği meslekleri belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Kuder ilgi envanteri ile belirli bir mesleğe olan ilgi değil genel düzeyde bir meslek alanına olan ilgiyi saptamak amaçlanmıştır. Envanter üçerli gruplandırılmış 504 maddeden oluşmakta ve açık hava el işi hesap ilim ikna sanat edebiyat müzik sosyal ve büro olmak üzere on alanda ilgiyi ölçmektedir. Sınırlandırılmış bir uygulama süresi yoktur.

  Testin Türü: İlgi envanteri

  Uygulanacak Yaş Grubu: Lise öğrencilerine uygulanır

  Uygulanacak Kişi Sayısı:30-40 kişiye uygulanabilir.

  Uygulama Şekli: Bireylerden farklı meslek alanları ile ilişkili olarak verilen üç durumdan birini "en çok hoşlandığı" bir diğerini de "en az hoşlandığı" etkinlik olarak seçmesi istenmektedir. Üçüncü etkinliğe ilişkin madde ise boş bırakılmaktadır.

  Uygulayıcıların Niteliği ve Eğitimi: Ölçme aracını uygulayanlar psikolojik danışma ve rehberlik eğitimde psikolojik hizmetler ve psikoloji lisans mezunu olmanın yanında bu ölçme aracıyla ilgili resmi ve özel kuruluşlar ile meslek örgütleri tarafından verilen eğitim yaşantısına katılarak sertifikaya sahip olmaları gerekmektedir..
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kuder Tercih Envanteri Forum Tarih
Toplu taşıma araçlarını tercih etmenin önemi nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Türk Medeni Kanunu hazırlanırken model olarak İsviçre Medeni Kanunu tercih edilme nedenleri Tarihi Bilgiler 4 Aralık 2016
Neden güvenli yolları tercih etmeliyiz kısaca Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 16 Kasım 2016
Oyun oynarken tercih ettiğiniz güvenli alanlar kısaca Çocuk Oyunları 16 Kasım 2016
Üniversite tercihleri sonrası yerleştirmeler nasıl yapılacak? Üniversiteler 2 Temmuz 2015

Bu Sayfayı Paylaş