Kudüm Nedir - Kudüm'ün Özellikleri Nelerdir?

'Müzik Türleri ve Enstrümanları' forumunda Mavi_inci tarafından 17 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Kudüm Nedir - Kudüm'ün Özellikleri Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kudüm Nedir? Kudümün Özellikleri Nelerdir?


  Kudümün Fiziksel Yapısı


  Yanyana koyulmuş birbirinden farklı büyüklükteki tas biçimli 2 ayrı gövdeye deri gerilmesi ile oluşur. "Zahme" adı verilen yumuşak veya orta yumuşaklıkta ağaç sopalarla çalınır.
  Gövdeyi meydana getiren 2 çanak dövme bakır veya ağaçtan imal edilirler. İki çanağın büyüklüğü birbirinden farklı olmasının nedeni icra sırasında farklı tını elde etmek içindir. Kalın tını veren çanağın adı DÜM tiz tınıya sahip olanın adı TEK tir. Çapı 15-16 cm olan dümün derinliği 30-32 cm. çapı 14-15 cm. olan tekin derinliğiyse 28-30 cm.dir.

  [​IMG]

  Bu iki çanağın üstüne gerilmesi için kullanılan deve veya keçi derisinin kalınlıkları da düm üstüne 2 mm. tek üstüne 1 mm.olmak üzere birbirinden farklıdır.
  Gövdenin altına kudümün yerle temas ederek tınısının değişmesini önlemek ve çalan kişiye icrayı kolaylaştıracak eğimi verebilmek için "simit adı verilen ortası boş silindirler konur.


  Kudümün Akordu Nasıl Yapılır?

  Kudümün vurmalı çalgı olarak belli bir akordu yoktur. Ancak üstadlar Dümün icra edilen makamın karar sesine tekin ise makamın güçlü derecesine çekilmesini uygun görürler.


  Kudümün Tarihçesi

  Mevleviler ayinlerinde kullandıkları sazların bazılarına halkın kullandığı isimlerden farklı ve kutsallaştırıcı isimler takmışlardır. Kanuna rutüm defe taife gibi...
  Kudüm adının anlamını ve etimolojisini bilemesek de kudüm sazına isim babası olan gurubun ve bugünkü kişiliğini kazandıranların Mevleviler olduğunu söyleyebiliriz.
  Gerek çalınış gerekse yapı olarak nakkare isimli sazla aynı olmasına karşın boyut olarak nakkareden büyük olan kudüm 20. yy.'a kadar klasik musiki topluluklarının içine dahil edilmemiş bazı tarikatlar tarafından (en çok bilineni mevlevilerdir) kullanılmıştır.

  Kudümün 20. yy.'da ki gelişimi ise şöyledir:

  1947: Kudüm'ün ilk defa bir konserde çalınması. (Konser Üsküdar Musiki Cemiyeti tarafından düzenlenmiştir.)
  1957: Radyo yayınında ilk defa icrası. (Bir saatlik canlı yayında Kudümzen Hurşit Ungay tarafından.)
  1964: Saz yapımcısı Cafer Açın tarafından kudümün derisini vidalarla geren sistem geliştirildi. Saz trampet sehpasına benzeyen bir sehpaya monte edildi.
  1984: Saz yapımcısı Cafer Açın sazın kase kısımlarını karpuz dilimi şeklinde kesilmiş ağaçlardan kıvırarak yeniden tasarladı. Daha önce yapmış olduğu vida sistemini de ağaç malzemeden yaparak geliştirdi.
  Mesud Cemil Bey'in korosunda bir kaç kez ritm saz olarak kudümün kullanıldığı bilinir. Bugün kullanılan velveleler Hurşit Ungay ve Sadettin Heper tarafından düzenlenmiştir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 26 Temmuz 2011

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kudüm Nedir Kudüm'ün Forum Tarih
Ey Muhammed Seni Okudum.Yaradan Rabbimin Adiyla Okudum. Dini Sohbetler Dini Forum 12 Ekim 2010
Hem Okudum Hem de Yazdım Volkan Konak - ( Hem Okudum Hem de Yazdım gitar akorları ) Müzik Türleri ve Enstrümanları 21 Kasım 2009
Aşk Okudum - Aşk Dokudum Şiirler 18 Ocak 2009
Monosakkaritlerin özellikleri ve görevleri nedir kısaca Eğitim Bilgileri Pazar 19:56
Salih amel iyi davranış nedir kısaca Dini Terimler Sözlüğü Cumartesi 19:12

Bu Sayfayı Paylaş