Kubuzcu Köyü Hakkında Bilgi Kandıra Kocaeli

'Kocaeli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 10 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kubuzcu Köyü Hakkında Bilgi Kandıra Kocaeli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kandıra Kubuzcu Köyü - Kubuzcu Köyü Hakkında - Kubuzcu Köyü Tanıtımı - Kubuzcu Köyü Resimleri
  Köy Muhtarı: ALİ ÖZAYDIN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 262 577 33 24

  Cep Telefonu:
  0 536 812 54 01

  Tarihi

  Adını Kırım Türklerinden Azaklıoğullarından alan köyün ismi AZAKLI dır.köydeki bazı yüksek kesimlerinde altın avcıları kazılarda bulunmuştur.tarihi bir çeşme bulunmaktadır(kireçce) olarak alınır. bu çeşme hala faaliyettedir.onarımı son derece hassasiyetle yapılmıştır.eski mandıra ve civarındaki dereye sahiptir.turkcell ve ayrıca telsim hatlarının çekim tesisaına sahiptir.köyde çayırova yoğurt ve ayranlarının yapılmasına katkıda bulunan AYDEMİR KARDEŞLER de süt toplaması yapılmaktadır.4 katlı su deposuna sahip olup köyün manzarası süperdir.köy evleri modern yapılıdır.

  Kültür

  bu köy hakikatlı kandıra köylerindendir gelenek ve görenekleri ile son derece vazgeçilmez bir köydür.başlıca damak tatlarından birisi özel mancarlı pidesidir evlerinde fırınların olmasına rağmen gelenek ve göreneklerine bağlı kalıp köy fırınlarında yapılmaktadır.ayrıca bazlamaç gözleme gibi damak zevkinize hitap edecek yemeklerde meşurdur.

  Coğrafya

  Kocaeli iline 40 km, Kandıra ilçesine 25 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. bu nedenle fındık tarlaları çok sayıdadır.köy halkı büyük bir geçimini fındıkçılıktan sağlar.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 - 240
  1997 - 292

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Yerelnet

  Vikipedi

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş