Kuşunuzu Mutfaktaki Tehlikelerden Koruyun!

'Kuşlar' forumunda Fatma tarafından 29 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Kuşunuzu Mutfaktaki Tehlikelerden Koruyun! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mutfaktaki Tehlikelerden Kuşunuzu Korumak
  Karen ROSENTHAL, DVM, MS tarafından güvenlik önerileri

  Bunu Biliyor muydunuz?

  “Tüketiciler yemek pişirmede yapışmayan teflon kaplama ürünleri 40 yıldan fazladır güvenle kullanmaktadır.” Amerikan Kalp Derneği (AHA) kalbiniz için sağlıklı beslenmede, yemeklerinizi yapışmaz teflon ürünlerle yapmanızı öneriyor. Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) teflon ürünlerin mutfakta kullanılabilecek kadar sağlıklı olduğunu belirtmektedir. Üstelik teflon ürünlerle pişirdiğiniz gıdalar daha az kilo yapıyor, ve mutfaktaki tehlikeleri azaltıyor.

  Kuş Sahipleri İçin Güvenli Yemek Pişirme Önerileri

  Çoğu insan hayvanlarını mutfakta tutmaktadır( Türkiye ve Müslüman ülkeler için ne kadar doğru onu bilemem tabi). Bu tercihle kendilerine, misafirlerine ve hayvanlarına doğal olarak daha fazla yer kalmaktadır.
  Ancak kuş sahipleri mutfakta kuşları için tehlikeler olabileceğini bilmeliler. Kızartma dumanı ve koku insanlara çok az ya da hiç etki yapmazken, kuşların ani ölümüne neden olabilir. Aşağıda; tüylü dostlarınızın güvenliğini sağlamak için size birkaç tavsiye.

  1. Yemek yaptığınız sıralarda kuşunuzu mutfaktan çıkarın. Çoğu veteriner evcil hayvan sahiplerini , hayvanlarını mutfakta beslememeleri konusunda uyarır. Ama kuşunuzun favori mekanı mutfaksa bu konuda yapabileceğiniz bir tek şey vardır. Yemek yaparken kuşum mutfaktan çıkarın.
  2. Sıcak tencerelerin ağzını kesinlikle açık bırakmayın. Ne üzücü ki çoğu kuş mutfakta yemek pişirirken üstünü açık bıraktığınız tencere ve tavalarda pişerek ölmektedir! İşte bu yüzden kuşlarınızı yemek yaparken mutfaktan çıkarın.
  3. Tencere ya da tavanızı pişirmeye başlamadan önce yüksek ısıda tutmayın. İçine atacağınız bir miktar yağ bile sıçrayarak kuşa zarar verebilir.
  4. Aspiratörü ya da hava nakil pervanesini mutlaka önceden çalıştırın. Bildiğiniz gibi gazlı ocaklar anında yanmazlar. 2-4 saniye arasında bir çakmak süresi vardır. İşte bu süre içinde sızan gaz sizi etkilemez ama kuşunuzu çok derinden etkiler. Kuşlar parfümlere, deodorantlara , oda spreylerine karşı oldukça duyarlıdır. Temizlik ürünlerini, ilaçları, ona zarar verecek gıdaları, çiçeklerinizi kuşunuzun ulaşamayacağı bir yerde muhafaza edin. Çünkü onlar küçük çocuk gibidir. Meraklı yapıları ölmelerine neden olur.  Ayrıca yukarıda sıralanan 4 maddelik açıklamadan sonra size bir tavsiye:
  “KUŞUNUZU MUTFAKTAN ÇIKARIN”


  “15 yıldan uzun bir süredir hayvanlarda binlerce hastalık çeşidi gördüm. Kuşların eşsiz bir solunum sistemi vardır ve hayvan sahipleri bunların sağlıklı olarak işlev görmesi için gerekli önlemleri almak zorundadır. Hayvan sahiplerine geçerli örnekler göstererek kuşlarını yemek yaparken mutfaktan çıkarmalarını söylüyorum. Bu sayede ailelerinin bu fertlerini mutfaktaki tehlikelerden koruyabilecekler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kuşunuzu Mutfaktaki Tehlikelerden Forum Tarih
Kuşunuzu Araba İle Taşırken Kuşlar 29 Ekim 2008
Hasta Kuşunuzu ve Yavru Kuşları Elle Besleme Kuşlar 26 Ekim 2008
Mutfaktaki Dağınıklıktan Kurtulmanın Yolları Pratik Bilgiler 18 Eylül 2011
Mutfaktaki tehlikeler ve korunma yöntemleri Pratik Bilgiler 18 Eylül 2011
Mutfaktaki Dağınıklıktan Kurtulun Dekorasyon 11 Ağustos 2009

Bu Sayfayı Paylaş