Kuşunuz İçin Isı Lambasıyla Sıcaklık Terapisi

'Kuşlar' forumunda Fatma tarafından 19 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Kuşunuz İçin Isı Lambasıyla Sıcaklık Terapisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kuşunuz İçin Isı Lambasıyla Sıcaklık Terapisi

  [​IMG] [​IMG]
  Hasta kuşlar yalnızca etkili ilaçlara değil, sıcaklığa da ihtiyaç duyarlar. Kuşun vücut sıcaklığı 41’C dır. Kuşunuz hastayken bu sıcaklık düşükse kuşunuz soğuk almış demektir. Vücut ısılarını dengelemek için hasta kuşlar, sağlıklı kuşlardan daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar. Organizma bakteri ya da diğer patejonik unsurlarla savaşırken enerji kullanacağından vucüt ısısı dengelenemez çünkü ısı dengesine harcanacak enerji bunlara gider. Kuşunuzun vücut ısısını dengelemesine yardımcı olmak için özel lambalarla 1. seviyede ışık tutarak ona fayda sağlayabilirsiniz.


  Koyu kızılötesi lambalar bu iş için en uygun olanlardır. Lamba hasta kuşun kafesinden 40 cm mesafeye koyulmalıdır. Kafesin içindeki sıcaklığın çok yüksek olmadığından emin olmanız çok önemlidir. Kafesin içinde lambanın etki göstermediği, gölge bir yer mutlaka bulunmalıdır ki eğer lamba yüzünden kafes çok sıcak olursa kuşunuz oraya gitsin. Mesela kafesin lambaya bakan tarafının yarısını havluyla kapatırsanız bu kuşa ihtiyacı olan kaçış alanını sağlar. Yalnız şuna dikkat edin. Kafesin yarısını değil, ışığın olduğu yüzün yarısını havluyla örteceksiniz. Aksi taktirde kafesteki sıcaklığı akıl almaz biçimde yükseltirsiniz. Koyduğunuz havlunun kafesin hava almasını engellemediğinden emin olun. Çünkü havluyla hava sirkülasyonunu bozarak kuşu öldürebilirsiniz.


  Lambayı nasıl ve ne mesafede kullanacağınız kuşun hastalığına bağlı olarak farklılık gösterir. En iyi uygulama şekli için veterinerinizle görüşmelisiniz.


  Beyninden dolayı rahatsızlık yaşayan bir kuşunuz varsa kesinlikle sıcak tedavisini uygulamayın! Kan dolaşımındaki ısıyı arttırarak kuşun merkezi sinir sistemine çok büyük hasarlar verebilir, onu felç edebilir ya da öldürebilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kuşunuz İçin Isı Forum Tarih
Kuşunuzu Mutfaktaki Tehlikelerden Koruyun! Kuşlar 29 Ekim 2008
Kuşunuzu Araba İle Taşırken Kuşlar 29 Ekim 2008
Hasta Kuşunuzu ve Yavru Kuşları Elle Besleme Kuşlar 26 Ekim 2008
Namazı niçin kılmalıyız kısaca Dinimizin Direği Namaz 7 Ekim 2017
Destek ve hareket sisteminin sağlığını korumak için ne yapılmalı kısaca Genel Sağlık 6 Ekim 2017

Bu Sayfayı Paylaş