Kuşsarayı Köyü Baskil Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kuşsarayı Köyü Baskil Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kuşsarayı Köyü Baskil -Kuşsarayı Köyü Hakkında - Kuşsarayı Köyü Tanıtımı -Kuşsarayı Köyü Resimleri  Köy Muhtarı: Bilgi Yok
  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


  Bilgiler
  Nüfus 182 [1] (2000)
  Koordinatlar 38°27′24″K, 38°41′9″D
  Posta Kodu 23800
  Alan Kodu 0424
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Elazığ
  İlçe Baskil

  Kuşsarayı (bucak merkezi),eski adıyla Bekirhüseyin, Elazığ ilinin Baskil ilçesine bağlı bir köydür.

  Kuşsarayı, Fırat Nehri üzerindeki en büyük demiryolu köprüsünün Elazığ tarafındadır ve Elazığ'ın Baskil ilçesine bağlıdır. 1990'lara kadar, tek ulaşım imkânı trenken şu an Malatya-Elazığ karayolunda Kömürhan Köprüsü'nü geçtikten hemen sonra sola girilerek ulaşılan bir karayolu da vardır.

  Tarihi

  Yazılı kaynaklarda Kuşsarayı'nın eski adları olarak; İzolu ve Bekirhüseyin geçmektedir.[1] Yöre halkı tarafından Bekirhüseyin adının Bekirsenan olarakta kullanıldığı bilinmektedir. Yöre ile ilgili Osmanlı Devlet Arşivlerinde yer alan Osmanlı Tahrir Defterleri, tapu kayıtları, vakfiyenameler daha incelenmemiş olduğu için Kuşsarayı'nın daha eski isimleri varsa da hakkında yazılı bilgi yoktur. Urartu krali Sarduri II nin burdaki izoli anıtıyla tarihte önemli bir merkez olduğuna işarettir. izol aşiretinin eskiden beri merkezlerinden biridir. urartular dönemindeminden beri elazığ malatatya arasındaki bölgeler izol aşiretinin yerleşim alanıdır.
  Sözlü Tarih

  Köyün belli bir yazılı tarihi olmamasına rağmen köyün yaşlıları ve yine bu köyü ilk kuran Bekir ve oğlu Hüseyinin soyundan olan Fazlı oğlu Osman Erbey ve kardeşi Fahri Erbey tarafından köyün kuruluş öyküsü aşağıdaki gibi anlatılmaktadır:

  Köyün ilk yerleşimcileri 1600'lü yılların başında Cizre Botan Aşiretinden ayrılıp gelmiştir. İlk olarak geldiklerinde göçebe olmalarının da etkisiyle Fırat Nehri kenarına değilde daha yukarıya köyün şimdi günümüzde (2006) sırtını dayadığı dağın yüksek noktalarına "Harebe" denilen bölgeye yerleşmişlerdir. İlk yerleşimciler göcebe olduklarından koyun ve keçi sürüleri beslerlermiş.

  Daha sonra göçebe yaşam tarzından yerleşik yaşam tarzına geçtiklerinde köyün günümüzdeki (2006) yerine yerleşmişler. Oraya geldiklerinde, Fırat Nehri kenarında günümüzdeki adıyla Kadıköy'de yerleşik olan ve bölgenin aşiret ağası bu yeni yerleşimcileri görüp 40 atlı savaşçıyı niyetlerini anlamak için bu yeni yerleşimcilerin yanına göndermiş. Ancak köyün orijinal Bekirhüseyin ismine de adını vermiş olan Bekir dede, gelen bu 40 atlı savaşçıya çok çok iyi ve güler yüzlü davranarak onları öğle yemeğine davet etmiş ve her bir atlı için birer adet olmak üzere tam 40 kuzuyu kesip çevirip önlerine sunmuş. Bölgenin 1600'lü yıllardaki ağasının adamları olan bu atlı savaşçılar, kendi ağalarından bile görmedikleri bu ilgili ve onurlu yaklaşımı çok beyenmişler ve hayran kalarak Bekir dedenin yanından ayrılıp Ağanın yanına varmışlar.

  Gelen yeni yerleşimcilerin niyetinin kötü olmadığını anlayan bölgenin aşiret ağası ertesi gün kendisi Bekir dedeyi ziyaret etmeye gemiş ve buraya yerleşebileceklerini söylemiş hatta bir rivayete göre "Ben ağayım ama sen benden de ağasın!" demiştir.

  Böylece köye ilk yerleşim 1600'lü yıllarda olmuştur. Köy eski adı olan Bekirhüseyin'i ise köye ilk gelen yerleşimcilerin önderi olan Bekir ve onun oğlu Hüseyin'den almıştır.
  Köyle ilgili çeşitli öyküler

  Kuşsarayı Köyü, bulunduğu çevredeki köyler arasında en geniş toprağa sahip köy olmasının öyküsü ise şöyledir: Denilen odur ki, Babası Bekir ile köye gelen Hüseyin zamanla anlaşamaz olmuşler ve bundan dolayı Hüseyin köyü terkederek yine Fırat Nehri kenarında olan daha kuzeyde yeralan günümüdeki adıyla Bilaluşağı köyündeki ağanın yanına gitmiş ve onun yanında çalışmaya başlamıştır. Bir yılın sonunda Ağa, çalışanlara ücretlerini öderken bunu da yanına çağırmış ve sana da ücret vereyim demiş, ancak Hüseyin, ücrete ihtiyacı olmadığını söylemiş. Bunun üzerine ısrar eden ağaya Hüseyin, madem öyle, o zaman Bekirhüseyin köyünün altındaki günümüzdeki Kadıköy köyünün civarındaki ve Fırat Nehri'ne kadar olan araziyi ona vermesini istemiştir. İşte böylece Kuşsarayı köyü günümüdeki topraklarına kavuşmuştur.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Köyde evler genellikle kerpiçten yapılmıştır ve hatta yapılagelmektedir. Ancak köylü yavaş yavaş bu teknikten vazgeçip klasik tuğla ile yığma tekniği ile ev yapmaya başlamıştır. Klasik bir Kuşsarayı evinde 2 oda olur ve çoğu zaman kiler için bu iki yaşam odasından bağımsız bir oda vardır. Tuvaletler çoğu Anadolu köyünde olduğu gibi evin dışında eve belli bir mesafe uzaklıktadır. Daha da eski zamanlarda hayvanların barınakları 2 katlı yapılan evlerin alt katında yapılırken günümüzde evden bağımsız yapılmaktadır. kuş sarayı kendine kömbe ve birçok değişik yemek çeşitleriyle kendine has bıglama nvoz yaprak sarması çok meşhurdur .
  Coğrafya

  Elazığ iline 61 km, Baskil ilçesine 23 km uzaklıktadır. Kuşsarayı, Baskil ilçesinin güney - güney batısında, Karakaya Baraj göletinin doğu uzantısının kuzeyinde yer alır. Kuşsarayı'nın doğusunda Habibuşağı ile Pınarlı, kuzeyinde Harabekayış, kuzey batısında Deliktaş, güneyinde Kadıköy tam batısında ise(Alangöre baskil (alangören)) köyleri yer almaktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Karakaya Barajı gölü oluşturulmadan önce daha sert bir kış mevsimi geçiren köy, baraj suyu tutulduktan ve Karakaya Baraj gölü oluştuktan sonra daha yumuşak kışlar geçirmeye başlamıştır ve dolayısıyla kar yağış sayısı ve don olan gecelerin sayısı azalmıştır.


  Nüfus ve Demografik yapı [

  Köyün yerleşimcileri, çevredeki birçok köyde olduğu gibi Kürt kökenlidir ve ana dilleri Kürtçe'dir. Kürtçe'nin Kurmanci lehçesini kullanırlar.


  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 182
  1997 186
  Ekonomi

  Köylü, genel olarak, geçimini buğday ve kayısı üretiminden sağlamaktadır. Fakat 2006 yılı itibarı ile yeni yeni sulak arazinin artmasıyla sebze seracılığıda yapılmaya başlanmıştır. Ancak köyün en verimli toprakları Karakaya Barajının gölünün altında kaldığı için tarıma elverişli topraklarında azalma olmuştur. Bundan ötürü de köy çok sayıda göç vermiştir.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol bir yere kadar asfalt olup daha sonra şose bir yolla köyhe bağlıdır, köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz


   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kuşsarayı Köyü Baskil Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş